Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 13060 wyświetleń

"Wielki Brat" w LO

We wrześniu 2007 roku dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Grajewie składała wniosek na dofinansowanie monitoringu na terenie szkoły. W ramach projektu szkoły, w których uczy się minimum 200 uczniów mogły założyć nowy lub zmodernizować i rozbudować funkcjonujący już system monitorowania wizyjnego. Złożone wnioski rozpatrywała komisja powołana przez Wojewodę Podlaskiego. 

Po miesiącu szkoła otrzymała pozytywną informację z kuratorium dotyczącą składanego wniosku. Za kwotę prawie 28 tys.zł. został zakupiony potrzebny sprzęt i kamery, które monitorują teren wewnątrz i na zewnątrz budynku przy ul. Mickiewicza. Monitoring ma na celu poprawę bezpieczeństwa wśród uczniów i pracowników. Pełna instalacja takiego systemu to bardzo kosztowne przedsięwzięcie, ale dzięki pomocy Starostwa Powiatowego, Kuratorium i wykorzystaniu środków własnych udało się zamontować 16 kamer. Od momentu ukończenia prac związanych z instalacją sprzętu, tj. 12 grudnia 2007r. szkoła jest monitorowana całodobowo.

- Do tej pory jedyne co zauważyliśmy dzięki kamerom jest fakt zwiększenia punktualności rozpoczynania i kończenia lekcji, nie ma również uczniów "pałętających" się po korytarzach podczas lekcji. Nic innego się nie zmieniło i nie zmieni się - nie przewiduję jakiejś rewolucji w związku z kamerami. Gdyby nie to dofinansowanie nie zdecydowalibyśmy się na system monitoringu w szkole, ponieważ jest to bardzo drogi sprzęt, a są bardziej potrzebne wydatki, na te jednak nie ma żadnych dotacji z zewnątrz - powiedział dyrektor ZS nr 1 A. Jasiński.

Kamery umieszczono najczęściej przy wejściach do toalet, na korytarzach i przed budynkiem. Obrazy są automatycznie rejestrowane i przechowywane przez min. 30 dni. Dobra jakość sprzętu pozwala na dokładne przybliżenie i odtworzenie zapisanego obrazu. Świadomość bycia obserwowanym sprawia, że uczniowie zachowują się kulturalnie i nie mają poczucia anonimowości - wiedzą że wszystkie wydarzenia rejestruje kamera i mogą zostać ukarani za nieprawidłowe zachowanie.

Zapytany o swój stosunek do kamer Łukasz M. z kl. III odpowiedział : - Moim zdaniem monitoring w szkole nie był konieczny, ponieważ nic nie zmienił w naszym zachowaniu i ciągła obserwacja w niczym nie pomoże. No i czujemy się bardziej skrępowani.

e-Grajewo.pl

poniedziałek, 5 czerwca 2023

Zabytkowe auta w piątek w Grajewie

poniedziałek, 5 czerwca 2023

Kondolencje p. Bożennie Grądzkiej

Komentarze (14)

jakie wielkie literyyy ;/

Czyli między 12 a 16 grudniem kamery okazały obecnemu Dyrektorowi całą swą użyteczność. A co będzie jeśli okażą "nową" użyteczność?

szkoda ze w szkolach takich nie ma

Oby nie! Bo ta ewentualna "nowa" użyteczność to już nie prewencja, a materiał dowodowy w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa czy wykroczenia - takiego zaś wykorzystania kamer wolałbym uniknąć.

super fajnie :D

niecierpie kamer- kradną prywatność i krępują! jestem przeciw

i bardzo dobrze, byłabym za tym żeby kamery, lub ewentualnie zraszacze, wprowadzono w toaletach, . :D oczywiście wymierzone w stronę palaczy....

popieram agę, kolejny krok ku orwelowskiej przyszłości, za 10 lat będą wszczepione chipy w rękach ludzi

,
kamera niech będzie w szatni, albo zmienić szatniarkę,bo jest nieznośna.......

Do AJ. Jeśli kamery utrwaliłyby okoliczności popełnienia przestępstwa lub wykroczenia na terenie LO to czego wolałby Pan uniknąć? Nie chcę szczególnie rozwijać wątku przewrażliwionego. Pana wypowiedź można różnie zrozumieć. Czy "unikanie" ma chronić interes ofiary "przestępstwa czy wykroczenia", sprawcy, LO, czy też jakieś inne wartości?

Wolałbym, by w szkole przypadków popełnienia przestępstw czy wykroczeń nie było wcale. I by kamery pełniły wyłącznie funkcję prewencyjną, a nie dowodową - tak rozumiem "unikanie".
Pani w sztani, owszem, bywa nieznośna- jest za to skuteczna:-), z Waszych postów wynika, że kamery też są "nieznośne"- oby jeszcze okazały się skuteczne.

ehh z kamaerami nie jest za fajna sprawa.. ale jak mowil/a *ve* to bys chial/a zeby ktos cie podgladal jak sie zalatwiasz bo ja w to watpie

dobrze powiedziane Panie Dyrektorze ;)

Nie robisz nic zlego nie musisz sie przejmowac. Najlepiej je ignorowac i nie zwracac na nie uwagi. Z tego co zauwazylem odbilo sie to w szkole bez wiekszego echa. Kamery to nie problem, problemem sa palacy...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.