Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 11392 wyświetleń

Wiejskie przedszkola

Od początku lat 90-tych zamknięto ponad 1/3 przedszkoli w Polsce, a trudna sytuacja gmin nie pozwoliła wypracować alternatywnych rozwiązań. Dziś do przedszkola chodzi średnio, co trzecie dziecko w wieku 3-5 lat. Na wsi jest to prawie trzy razy mniej, czyli 13,5 % wszystkich dzieci w tym wieku. W Europie przywiązuje się dużo większą wagę do wspierania rozwoju małych dzieci. W Irlandii, Belgii i na Węgrzech każde dziecko w wieku 3-5 lat chodzi do przedszkola. Dane dotyczące edukacji przedszkolnej w Polsce sytuują nas na poziomie krajów Trzeciego Świata. W województwie podlaskim np.: uczęszcza do przedszkoli tylko 3,18% dzieci.

Od września 2005 do końca roku w 6 województwach w całej Polsce powstały  Ośrodki Przedszkolne jako Projekt Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komańskiego.
O udział w Projekcie mogły ubiegać się wszystkie gminy wiejskie leżące na terenie jednego z województw wybranych do Projektu. W części gmin biorących udział w programie nie było wcześniej przedszkola - dzieci spędzały czas z rodzicami i dziadkami i nie miały szansy na kontakt z innymi dziećmi czy twórcze zabawy.

W ramach Projektu Fundacja przeszkoliła i zatrudniła nauczycielki w Ośrodkach oraz dofinansowała wyposażenie wszystkich Ośrodków w meble i materiały edukacyjne dla dzieci. Zapewnia także nauczycielom wsparcie merytoryczne w postaci systematycznych konsultacji psychologów i logopedów. Gminy natomiast pokrywają koszty prowadzenia/eksploatacji Ośrodków oraz zapewniają podstawowe materiały do pracy z dziećmi. (frd.org.pl)


Na terenie powiatu grajewskiego w Projekcie biorą udział Gmina Radziłów i Gmina Wąsosz.

- W Gminie Radziłów powstały ośrodki: Kramarzewo, Słucz i Radziłów. Zlokalizowane są w budynkach szkolnych, a grupy liczą ponad 10 dzieci (nie więcej niż 15) - informuje
p. Michał Mikucki - pracownik Gminy Radziłów.

- na terenie Gminy Wąsosz 2 stycznia rozpoczęły działalność dwa ośrodki: jeden w Ławsku drugi w Wąsoszu i mieszczą się w budynkach szkół. Grupy liczą po 15 dzieci w wieku 3-5lat, a o zakwalifikowaniu dziecka decydowała kolejność zgłoszenia. Rodzice nie ponoszą żadnych kosztów pobytu dziecka w ośrodku (poza ubezpieczeniem) - powiedziała p. Barbara Foltyńska
pracownik Gminy w Wąsoszu.


e-Grajewo.pl

Komentarze (2)

super, to bardzo fajna inicjatywa

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.