Kultura i rozrywka

  • 2 komentarzy
  • 13997 wyświetleń

Wieczór Legend o Białogrądach

Wieczór Baśni i Legend o Białogrądach


"Wieczór Baśni i Legend o Białogrądach" - pod takim tytułem w dniu 28 lipca 2013 roku odbyło się w Białogrądach czytanie legend i baśni wymyślonych przez mieszkańców, które nawiązywały do miejscowości Białogrądy. Miejsce spotkania było wyjątkowe, ponieważ odbyło się na Zamku w Białogrądach, który zainspirował członków Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Białogrądy do organizacji tej inicjatywy.
Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości w osobach:

-         Wójta Gminy Grajewo – Stanisława Szletera,

-         Proboszcza Parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Osowcu - Księdza Gabriela Jastrzębskiego,

-         Sekretarza Gminy Grajewo - Kazimierza Grabowskiego oraz szanownej Komisji Konkursowej w osobach:

-         Renaty Żebrowskiej – dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej Gminy Grajewo  z siedzibą w Rudzie,

-         Anny Niedźwieckiej – polonistki, społecznika, osoby podjemującej próby pisania poezji i prozy, organizatora spotkań literackich,

-         Józefa Zenona Budzińskiego – Europejskie Stowarzyszenie Kultury WENECJA, poeta, wydał 5 tomów poezji, zakochany w Białorusi, prowadzi warsztaty literackie i spotkania.

W pierwszej części spotkania odbyło się głośne czytanie legend i baśni autorstwa: Joanny Olechowskiej, Bożeny Bylica, Aleksandry Zyskowskiej, Patrycji Łajewskiej i Renaty Łajewskiej. Następnie podusmowany został konkurs plastyczny, którego uczestnikami były dzieci z Białogrąd. W dalszej części dobyło się spotkanie integracyjne i ognisko.

Wieczór baśni i legend na Zamku w Białogrądach miał niezapomniany klimat, tajemniczość i szczególną atmosferę, która została pięknie wyrażona w legendzie autorstwa Joanny Olechowskiej:

„Jest on perełką nie tylko wsi, ale całej Doliny Biebrzy. Wszyscy zakochani zaś, którzy odwiedzą jego mury, będą żyli długo i szczęśliwie, bo duchy pięknej Wandy i dzielnego Janka krążą gdzieś w snującej się o poranku i wieczorami białej mgle.”

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Białogrądy składa serdeczne podziękowanie Państwu Annie i Stanisławowi Bałdyga, właścicielom Zamku w Białogrądach za pomoc w organizacji „Wieczoru Baśni i Legend o Białogrądach”.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania baśni i legend o Białogrądach.

Jolanta Beata Bałdyga - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Białogrądy

 

Komentarze (2)

Baśnie i legendy dostępne są na stronie www.gminagrajewo.pl

Gratuluję pomysłu. Strasznie fajne z Was babeczki. Bardzo się cieszę, że mogłam Was poznać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.