Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 8146 wyświetleń

Wieści z Wąsosza

7 grudnia br. do rejestru zabytków województwa podlaskiego została wpisana kaplica grobowa Bzurów oraz mauzoleum rodziny Karczewskich i Kozłowskich w Wąsoszu. 

Oba obiekty reprezentują wartości artystyczne zawarte w formach architektonicznych, reprezentujących styl neoromański i klasycystyczny, a także wartości historyczne o zasięgu lokalnym, jako autentyczny, materialny dowód świadczący o historii szlachty dawnej ziemi wiskiej. Indywidualne grobowce, przybierające wielorakie formy, były wyznacznikiem statusu społecznego oraz świadczyły o znaczeniu danej rodziny - uzasadnia decyzję prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. 

Kaplica grobowa Bzurów została wybudowana w 1913 roku. Wzniesiona w stylu neoromańskim w centralnej części cmentarza charakteryzuje się także motywami klasycystycznymi. O znaczeniu  i dużych wpływach rodziny Bzurów może świadczyć posiadany przez nich majątek ziemski w XIX wieku, m.in. folwark Zofiówka i Adamowo z cegielnią, dobra w Niećkowie. 

Mauzoleum rodziny Karczewskich i Kozłowskich jest kolejnym dowodem świadczącym o historii rodzin szlacheckich w tym regionie. Zostało wybudowane około 1910 roku. Pochowano w nim właściciela ziemskiego Jana Kozłowskiego oraz jego matkę - Wandę Martynę Andreę z Klimontowiczów, którzy zginęli tragicznie 28 lipca 1920 roku rozstrzelani przez bolszewików. W mauzoleum znajduje się tablica epitafijna Stefana Karczewskiego hr. Jasieńczyk - prawnika, działacza narodowo-społecznego wśród Polaków na obczyźnie, opiekuna zesłańców politycznych. W mauzoleum spoczywa także jego żona - Wanda z Kozłowskich Karczewska (zm. 18 września 1935 roku) oraz Józefa-Elżbieta z Kozłowskich Ossowska (zm. 25 maja 1926 roku). Obiekt wzniesiony w stylu neoromańskim z silnymi motywami klasycystycznymi znajduje się w centralnej części cmentarza. Wykorzystanie betonowej cegły do budowy mauzoleum było wówczas rzadkością na tych terenach, to zjawisko unikatowe. Ponadto wykorzystanie kamienia polnego nadało całości kompozycji charakteru swojskości. 

Wniosek o wpisanie obiektów do rejestru zabytków złożyła parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu.

 

środa, 11 grudnia 2024

Młodzieżowa Rada Miasta Grajewo

środa, 11 grudnia 2024

Woodeco Grajewo. Nowe oferty pracy

Komentarze (1)

Tylko problem z tym ze szczatki doczesne sa nie wiadomo gdzie gdyz dzieci wasoskie poroznosily je na kijach bawiac sie w tych kaplicach.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.