Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 8819 wyświetleń

Wieści z SH 9PSK


Niedzielne przedpołudnie 6 kwietnia 2014 r. w Kowalewie gm. Biała Piska zapowiada coś niezwykłego. Obecność przy kaplicy kawalerzystów w historycznych mundurach, pocztów sztandarowych i gości świadczy o niezwykłym charakterze zbliżającej się uroczystości.

Stowarzyszenie Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych zaprosiło ich wszystkich na Mszę Świętą za nieżyjących żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych i 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej połączoną z poświęceniem 12 szabel dla kawalerzystów Szwadronu Historycznego 9 Pułku Strzelców Konnych, kultywujących ich tradycję.
 
Na uroczystość przybyły poczty sztandarowe: Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Grajewo; Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa. Swoją obecnością zaszczyciły nas władze samorządowe Białej Piskiej z p. Burmistrzem Wojciechem Stępniak, delegacja Związku Piłsudczyków RP Koło w Białej Piskiej z p. Prezesem płk. rez. Markiem Marcinkiewiczem, przedstawiciele Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii z Kolna w barwach 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Jak zwykle nie zawiedli nasi przyjaciele i sympatycy, rodziny i najbliżsi naszych kawalerzystów oraz mieszkańcy Kowalewa i sąsiednich miejscowości.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez poszczególne delegacje zniczy pod tablicami pułków biorących udział w wyprawie Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy Wschodnie w dniach 3-4 września 1939 r. Mszę Świętą za nieżyjących żołnierzy 9 Pułku Strzelców Konnych i 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej celebrował ks.Wojciech Kuprewicz z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej z pomocą szafarza p. Mariana Podleckiego. Po Mszy Świętej na placu przed kaplicą nastąpiło uroczyste wręczenie przez d-cę Szwadronu Historycznego 9 Pułku Strzelców Konnych Janusza Bagińskiego w asyście Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych Ryszarda Kwiatkowskiego, poświęconych w czasie Mszy Świętej 12 szabel kawaleryjskich wz. 21. Szable zostały zakupione przez sponsorów i służyć będą uświetnianiu uroczystości religijno - patriotycznych, w których biorą udział żołnierze Szwadronu Historycznego 9 Pułku Strzelców Konnych.

Dalsza część uroczystości przebiegła w kameralnej atmosferze, na rozmowach pokoleniowych i wspomnieniach przy kawie, herbacie i domowych wypiekach. Trwała ona do późnych godzin popołudniowych. W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania osobom i firmom, które pomogły nadać tak piękną oprawę tej uroczystości oraz wszystkim jej uczestnikom. Pamiętamy również o żyjących sześciu kombatantach 9PSK i 9PSK AK i obiecujemy, że pamięć o Was i Waszych kolegach broni będzie trwała głęboko w naszych sercach.

D-ca SH 9 PSK
Janusz BagińskiŻURAWIEJKA
JAJECZNICA ZE SZCZYPIOREM DZIEWIĄTEGO PUŁKU WZOREM LANCE DO BOJU, SZABLE W DŁOŃ...


Szwadron Historyczny 9 PSK
przy Stowarzyszeniu 9 PSK "SZWADRON"
12-230 Biała Piska, ul. Piłsudskiego 4/7
www.sh9psk.pl
Komentarze (1)

Ciekawe, czy zaprosili żyjących jeszcze żołnierzy 9psk

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.