czwartek, 28 września 2023

Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 10565 wyświetleń

Ważą się losy dworca PKP

Dworce kolejowe są różne w naszym regionie – opuszczone, nieużytkowane lub też uczęszczane i mające się bardzo dobrze. Zdarza się, że zabytkowe obiekty są pieczołowicie remontowane, inne gruntownie przebudowywane i modernizowane. 

Niebawem w Grajewie niszczejący kompleks dworcowy przy ul. Kolejowej będzie tętnił życiem. Pomysł przywrócenia dawnego blasku, jeszcze do niedawna przez niektórych uważany za niemożliwy, powoli staje się realny.

Dworzec to kilka budynków i prawie hektar ziemi należący do Skarbu Państwa. Miasto od pewnego czasu prowadzi rozmowy z przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego by przejąć je we władanie. Majątek jest już po inwentaryzacji i czeka na wycenę rzeczoznawcy. Grajewski samorząd ma szansę odkupić obiekt z możliwością zastosowania nawet 99 - procentowej bonifikaty.

- Zgodnie z założeniami, do końca bieżącego roku powinno nastąpić podpisanie umowy i przejęcie obiektu. W przyszłym roku rozpoczęlibyśmy prace remontowe, będziemy ubiegać się o ich dofinansowanie – wyjaśnia Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Budynek grajewskiego dworca PKP, niegdyś perła architektoniczna, dziś cień dawnej świetności. Od wielu lat niszczeje, jest nieczynny. Niebawem przestrzenią „podzielą się” Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Miasto Grajewo. Wstępnie ustalono, że w lewym skrzydle (na górze i na dole) będą pomieszczenia ARiMR, zaś w prawym, od strony Ełku znajdzie się m.in. poczekalnia dworca autobusowego i kolejowego, łazienki, miejsce dla matki z dzieckiem.

Teren wokół zostanie uprzątnięty, budynki niepotrzebne, niebędące pod opieką konserwatora rozebrane. Po zakończonej rewitalizacji zapewne kompleks, który jest wizytówką miasta odzyska dawny blask, a co najważniejsze zostanie zagospodarowany i będzie służył mieszkańcom.


e-Grajewo.pl


zobacz:
Miasto przejmie część dworca

Dworzec wizytówką miasta!

 

Komentarze (14)

Życzę powodzenia i oby jak najprędzej ten obiekt wrócił do dawnej świetności.

BRAWO Panie Burmistrzu za ratowanie dworca kolejowego. Ciekawi mnie co procz pana w tej sprawie zrobili poslowie pan Kazimierz Gwiazdowski z PiS wraz z Adamem Andruszkiewiczem z KUKIZ 15 w koncu sa POSLAMI ZIEMI GRAJEWSKIEJ.W tej sprawie powinni byc przy panu, powiatGrajewo i Gmina Grajewo. Ten dworzec jest historja Rodu Kaczynskich tu pracowal Dziadek Leszka i Jaroslawa Kaczynskich wGRAJEWIE urodzil sie ojciec Leszka i Jaroslawa Kaczynskich. Jezeli chcemy zeby Grajewo sie rozwijalo i przyciagalo inwestorow to musi nastapic szybki remont tego HISTORYCZNEGO DWORCA

i bardzo dobrze..

Czy będzie możliwość wynajęcia lokalu na dworcu aby otworzyć mini bar

Super sprawa. Tylko niech jeszcze władze pomyślą o skrzyżowaniu ulic Kolejowej, Konopskiej, Piłsudskiego i Szkolnej, bo wyjechać na główną ulicę graniczy z cudem.

Do "grajewiak"... proszę się wybrać do szkoły i nauczyć się poprawnie pisać po polsku, a nie odgrywać, jakiekoś "patrjote" od siedmiu boleści .
Najśmieszniejsza jest w opisie historia Kaczorów- dw. Kolejowy w Grajewie - to historia rodu Kaczorów, warto wiedzieć,że dworzec historie miał bogatą zanim pojwaiły się Kaczory- tzw. nieszczęście dla Polski z politycznego punktu widzenia!

Poliglota 100. Nie wymadrzaj sie,nie wysylaj zaraz ludzi do szkoly.Tu nie konkurs ortograficzny,wazna jest tresc.

Do "ewa"... ortografia i stylistka mówią same za siebie, jeśli nie umie się pisać, to nic mądrego nie da się "spłodzić" -niestety- to tyle na temat treści komentarza -"grajewiaka"
Ty też "ewciu" też powiedziałaś co wiedziałaś-czyli -nic .

grajewiak, doskonale wiesz, ze to właśnie Gwiazdowski całą sprawę od początku pilotuje, a nie Burmistrz
Nie ściemniaj już ...
Bez Gwiazdowskie temat nadal by leżał jak dotąd

Katollico: Jezeli dla ciebie miernota polityczna jest osoba, ktora potrafi w jednym roku wygrac wybory parlamentarne i obsadzic swoim czlowiekiem urzad prezydenta to kim ty jestes i jakie masz osiagniecia? Przy okazji: nie ma sensu zeby miasto przejmowalo ten obiekt, ktory bedzie trzeba utrzymywac z budzetu miasta.

Ten dworzec jest wizytówką miasta, jest b. potrzebny jego mieszkańcom z praktycznych względów i jest to jeden z nielicznych zabytków . Stan tego obiektu wiele mówi o rządzących tym miastem, którzy urzędują tuż obok...

Katollico i Chopp posiadacie jakies merytoryczne argumenty?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.