Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 8815 wyświetleń

Warto żyć ponad 100 lat!

Ponad 3,4 tys. zł brutto to wysokość honorowego świadczenia, które ZUS co miesiąc wypłaca każdemu, kto skończył 100 lat.

W Polsce żyje dziś 2,3 tys. stulatków, a ich liczba z każdym rokiem rośnie. W 2013 r. ZUS na świadczenia honorowe wydał 76,5 mln zł; w 2035 r. ma to być ponad 626 mln zł.

Tzw. honorowe świadczenie otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków, wszyscy, którzy ukończyli 100 lat. Jest ono wypłacane dożywotnio. „Świadczenie to dostają także ci, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty” - poinformowała PAP rzeczniczka Regionalnego ZUS Województwa Dolnośląskiego Iwona Kowalska.

W przypadku osób, które nigdy nie były zatrudnione, niezbędne jest złożenie wniosku z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia. „To konieczne, ponieważ takie osoby nie znajdują się w systemie ZUS” - dodała Kowalska.

W Polsce żyje dziś 2,3 tys. osób, które otrzymują świadczenia honorowe. Według statystyk przedstawionych przez ZUS z roku na rok ta liczba jest większa. W 2007 r. żyło w Polsce 1,4 tys. stulatków, a w 2035 r., według prognoz ZUS, będzie ich 9,7 tys.

 

 

 

 Źródło: Kurier PAP - www.kurier.pap.pl

Komentarze (9)

A ilu nie doczekało emerytury mimo, że całe życie pracowali i gdzie te pieniądze???

Jest nadzieja dla osob, ktore beda mialy groszowe emerytury. Wystarczy doczekac do setki a potem wreszcie sie pozyje.

pracujcie do 100lat zus da wam po 3,4 tys zl smiech na sali co oni juz wymyslaja ludzie pracuja do emerytury dostaja ja mija rok umiera albo wypadek albo choroba i gdzie te pieniadze ? amba fatima bylo i nima powinni dzieciom wyplacac

No nie wiem czy zus tak sie cieszy z tych stulatkow

Ha ale żart. Kto żyje dziś ponad 100 lat? Tzn kto bd. Jak w wieku 30 lat ludzie zawał mają bo żyją w ciągłym stresie. . Żart i nic więcej. I co to za sums jest? W uk emeryt po ukończeniu 67 lat otrzymuje 2000 funtów czyli 10000 tys pl zł. Proszę pomyśleć.

Po co im wypłacać tyle pieniędzy. Chyba aby oddać klerowi na tacę.

w takim wieku to juz takie pieniadze nie sa potrzebne skoro przezyli za 1tys miesiecznie przez tyle lat...

Jakie to nie ekonomiczne dla ubezpieczyciela, ZUS-u i budżetu państwa takie długie życie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.