Wiadomości

  • 18 komentarzy
  • 11646 wyświetleń

W Szczuczynie jest jaśniej

LAMPY NA OS. PAWEŁKI I UL. SIENKIEWICZA

       Jeżeli to jest miasto, a Szczuczyn nim jest, to powinno być wszędzie jasno! No i stało się to, o czym od wielu lat mieszkańcy niektórych ulic marzyli.
Przez wiele lat z powodu braków finansowych sprawa oświetlenia, jak bumerang trafiała do lamusa.
Wreszcie, nowe lampy już w listopadzie 2012 roku rozświetliły nie tylko mrok, ale i błota na tonących w nich mieszkańców os. Pawełki.
Prace przy ul. Sienkiewicza, rozpoczęte późną jesienią, uniemożliwiła zima. Po 15 grudnia 2012 wstrzymano je aż do wznowienia wiosną 2013 roku.

      Trudno uwierzyć, że nowa uliczka z piaszczystymi meandrami, przy której lekkie ożywienie powstało w 1952 roku na wskutek budowy Państwowego Ośrodka Maszynowego tak długo czekać będzie na oświecenie, a ściślej - oświetlenie uliczne. Być może dlatego, że ulicę trudno było dostrzec z za plantacji ziemniaków, żyta i owsa. W tym czasie ciągniki rolnicze C-45, dawały sobie radę na ulicy Sienkiewicza bez asfaltu, chodników i oświetlenia. Powracające z pól spracowane pojazdy do bazy POM kpiły z lamp ulicznych mając własne strumienie świetlne.
Po 1982 roku uliczka podlegała ciągłej modernizacji przez utwardzanie jej żwirem i żużlem. Powoli zmieniała kształty i funkcjonalność.
Z dużą radością powitano w 2008 roku nowe chodniki, których powstanie mieszkańcy zawdzięczają byłemu Burmistrzowi Szczuczyna Waldemarowi Szczesnemu.
Dziś z powodu braku planowanej rozbudowy, prace wykonywane w odwrotnej kolejności niszczą to, co zbudowano wczoraj. 

       Od piątku 19.04.2013 roku lampy na całym ciągu ul. Sienkiewicza i Łąkowej uzupełniają dotychczasowe, punktowe oświetlenie Spółdzielni Mieszkaniowej zainstalowane za czasów Prezesa SM Tadeusza Rostka.
 
      Jak informuje Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński, oświetlenie łącznie z nowymi słupami i lampami na Pawełkach i ul. Sienkiewicza, to inwestycja wykonana w systemie „Zaprojektuj i wykonaj”. Obejmuje ona trzy nowe linie oświetleniowe na os. Pawełki oraz punkty świetlne od ul. Kilińskiego, ciągiem ul. Sienkiewicza aż do ul. Szczuki (DK61). Zasilanie biegnie od ul. Łąkowej oraz dodatkowo od strony ul. Szczuki.
Wykonawcą całej inwestycji jest firma „Megawat” z Grajewa, która na wykonane przez siebie linie udzieliła dwu letniej gwarancji.
Całkowity koszt inwestycji dotyczący oświetlenia os. Pawełki i ul. Sienkiewicza, obejmujący projekt i wykonanie, zmieścił się w kwocie 60 tys. złotych.
Projekt uzyskał akceptację PGE oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. 
Pozostały jeszcze prace porządkowe, które wykonane będą w najbliższym czasie.
      Oświetlone ulice, to nie tylko pozbycie się egipskich ciemności, ale i podniesienie bezpieczeństwa w rejonach komunikacji pieszej. Do tej pory po zapadnięciu zmroku mieszkańcy stosowali kieszonkowe latarki, aby nie utonąć w ciemnościach. 
      Oby ulica zmieniająca powoli oblicze doczeka się w następnym wieku popiersia Henryka Sienkiewicza polskiego powieściopisarza i laureata Nagrody Nobla.

            Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

1. Czytaj więcej; http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,_Ul._Sienkiewicza_bezpieczna,7860.html


 

piątek, 14 czerwca 2024

Gmina Grajewo rozbuduje wodociąg

Komentarze (18)

Pan to nawet z latarni ulicznych potrafi napisać artykuł ;). Za 50 lat, już nieliczni mieszkańcy Szczuczyna, będą w wirtualnych 3d bookach mile wspominać historię miasta na podstawie pańskiej twórczości. Także może Pan spać spokojnie, wpisał się już Pan na karty historii Szczuczyna.

ta jasne mydlenie oczu, do kogo sie zglosic po pieniadze za wytluczone amortyzatory na pawelkach bilsteina za 980 zł sztuka ?

Jadę sobie rowerem i normalnie ulicy nie poznałem! Brawo dla Burmistrza, że znalazł środki i Megawat dość sprawnie to wykonał. Panie Stanisławie zna pan jak zwykle ciekawe fakty, miło się o nich czyta. A "Złośliwiec" od ciebie już nic ciekawego się nie dowiemy. Powtarzasz się! To narzekanie robi się nudne. Doceńmy to, co jest dobre i poszanujmy.

Sam coś napisz Złośliwy! Zrobili oświetlenie i super. Ile lat na to trzeba było czekać?! Można więc pochwalić, bo jest za co.

Prosimy jeszcze tylko o porządne połatanie dziur wyrytych do położenia kabli w asfalcie i położenie chodników: żeby wybić na tych wybojach zęby wcale nie muszą panować tam egipskie ciemności. inwestycja zdecydowanie na +!

Gdyby nie Pan Orłowski to ciekawe kto z mieszkańców cokolwiek by napisał o Szczuczynie. Komu chciałoby się chodzić, robić zdjęcia, dokumentację itp. Może ktoś z młodszych zrobiłby to lepiej? Wszak w Polsce tematów do felietonów nie brakuje.

Inicjatywa mieszkańców, ich wnioski, chęć współdziałania RM zarówno z mieszkańcami jak też z Burmistrzem, na przychylnosci skonczywszy... Można?
Jak się chce, to można.... Dziękuję wszystkim, dzięki którym można bezpiecznie spacerowac tym fragmentem drogi.

tak Janek, święte słowa.

980 zł. sztuka no no... ładnie. A może tak wolniej! Dzięki za światło, bo i rzeczywiście ciemności były, że strach wyjść, a jak się wyszło to jeszcze większy strach wracać.

Brawo Artur i młody Radny. Myślałem, że to oświetlenie się już rozpłynęło a tu niespodzianka i to miła! Za światło dzięki a skuteczności gratulować i zazdrościć, byle nie tak jak "Złośliwy"

Tak trzeba działać! Potrzeba + działanie równa się konkret. I tak ma być. Czasem takie niby proste, a jak widać sporo trzeba się nagłówkować.

A ja tam ''złośliwego'' bym nie potępiała , jak już ktoś chce i ma odwagę napisać coś ,za co nie powinno się hołdów składać dla burmistrza , bo jest to oczywiste , że trzeba to zrobić to zaraz stado dupolizów biją pokłony. Burmistrz jest od tego żeby żyło się lepiej.Jest młody operatywny ponoć więc działa , ale co powiecie na to że okolice cmentarza parafialnego sprząta firma z kolna .To pytam brakuje u nas w Szczuczynie bezrobocia ,ludzie w naszej gminie nie chcą zarabiać,a może owa firma należy do kuzyna pana Burmistrza.

Drogi Janku, otóż nikt nie musi nic pisać wystarczy wyjechać z ul krzywej w prawo - w stronę przebudowanego obecnie urzędu, żeby urwać sobie całe zawieszenie, pogiąć wszystkie felgi a na koniec oglądając w/w szkody wybic sobie zęby ze złości o nową elewacje urzędu, a historia napisze się sama.

Super że w końcu ktoś o nas zadbał i zrobił te światła. Tyle lat trzeba było czekać!

W/g autora,uliczka po 1982r. zmieniała kształt i funkcjonalność. Czyżby? W dalszym ciągu jest płaska a nie kulista czy okrągła i w dalszym ciągu ludzie tą drogą jeżdżą i chodzą a nie pływają czy latają. Logiki by się tu troszkę przydało.
Dzięki władzom miasteczka bo jest za co.

Aneto przez Twój komentarz przemawia niby rozsądek, a tym czasem tego właśnie Ci brak. Zrozum, że to okolice o których piszesz to droga krajowa nr 61 i nic do jej sprzątania ludziom ze Szczuczyna. Łomżyński oddział GDDKiA decyduje o tym kto będzie sprzątał. Już w ubiegłym roku była ta sprawa dokładnie przez Urząd wyjaśniana. LITOŚCI i szacunku dla czyjejś pracy! Chyba zmienię zdanie o e-Grajewo jeśli takie brednie będą pojawiały się w komentarzach. Rozumiem, że to daje popularność, ale ludzie nie na siłę, po błocie!!!

Do "Aneta", człowieku ogarnij się! Zanim napiszesz takie brednie z zamiarem oczerniania kogokolwiek, to doczytaj jakie są warunki zamówień i kto jest odpowiedzialny za krajówkę, czyli Twoje zakichane okolice cmentarza. Ile można wypisywać takie brednie?!

Panie Burmistrzu bardzo dziękujemy za oświetlenie na ul. Oś. Pawełki:-)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.