Umywalki ścienne wiszące – modele montowane bezpośrednio do ściany. Stelaże podtynkowe do umywalek mogą również posłużyć do ich montażu. Są świetnym wyborem do wąskich łazienek, małych toalet i przestrzeni osób z niepełnosprawnością. Pusta przestrzeń pod umywalką pozwoli korzystać z nich domownikom na wózku czy z balkonikiem. Syfon umywalki wiszącej możemy ukryć pod estetycznym postumentem lub krótszym półpostumentem.
Umywalki z szafką meblową – komplety należą do najczęściej wybieranych modeli do łazienek. Zestawy z meblem mają wiele zalet: są idealnie do siebie dopasowane pod względem estetyki i kształtu, nie musimy obawiać się o otwory montażowe. Dostępne w wielu rozmiarach: od ok. 30 do 100 cm szerokości. Zaletą kompletów są też przystępne ceny – za zestaw często zapłacimy mniej, niż w przypadku innych modeli.
Umywalki stojące – ceramika stawiana na blat lub mebel łazienkowy. Wszystkie ścianki boczne są w całości widoczne. Występują w wariantach z otworem na baterię umywalkową, lub bez. Mają również najbardziej rozbudowaną gamę kształtów i rozmiarów. Najpopularniejsze są umywalki kwadratowe, prostokątne, okrągłe lub owalne. Do designerskich, nowoczesnych aranżacji możemy wybrać model asymetryczny. Trzeba dokładnie wyznaczyć miejsce montażu umywalki na blacie lub wieńcu mebla i wykonać otwór na syfon. Wysokość syfonu należy dobrać do rozmiarów mebla łazienkowego. Umywalki stawiane na blacie oferują wiele kreatywnych możliwości – możemy sparować je z blatami z różnych materiałów, takich jak kamień, drewno, konglomeraty czy spieki kwarcowe.
Umywalki wpuszczane w blat – rant pozostaje widoczny na meblu lub blacie, natomiast zewnętrzna część misy pozostaje estetycznie ukryta. Chętnie stosowane z eleganckimi, drewnianymi lub kamiennymi blatami. Pasują zarówno do aranżacji klasycznych, jak i nowoczesnych.
Umywalki podblatowe - z misą w całości ukrytą pod powierzchnią mebla lub blatu to modele do aranżacji minimalistycznych. Zwłaszcza jeśli kupimy umywalkę w kolorze zbliżonym do koloru blatu. Ich zaletą jest łatwe czyszczenie: nie mają widocznych połączeń i zakamarków, w których może gromadzić się brud. Ciekawym segmentem umywalek podblatowych są modele wykonane z tego samego materiału, co blat. Wiele firm ma w ofercie umywalki z rektyfikowanych płytek gresowych, tworzyw solid surface typu corian, a nawet – z naturalnego kamienia.
Wybór umywalki zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, styl i możliwości montażu. Umywalki łazienkowe mogą mieć od 30 do nawet 120 cm. Do dużej łazienki świetnie sprawdzą się umywalki podwójne – dwie misy w jednej bryle to doskonała propozycja do rodzinnych łazienek: rozładują tłok podczas zabieganych poranków. W designerskich aranżacjach w stylu minimalistycznym możemy wykorzystać podłużną umywalkę prostokątną o długości powyżej 80 cm. Zamiast jednej, możemy też zestawić ze sobą dwa modele okrągłe lub kwadratowe, stawiane na blacie. Aby pozostały wygodne w jednoczesnym użytkowaniu, optymalna odległość między dwiema umywalkami wynosi ok. 30 cm.
Na jakiej wysokości montować umywalkę w łazience? Wysokość montażu umywalki mierzymy od wykończonej posadzki do górnego rantu ceramiki. Obecnie za standardową wysokość rantu umywalki przyjmuje się 85 cm. Mieści się ona w szerszych widełkach wysokościowych: 80-95 cm. Korzystanie z umywalki w łazience powinno być przede wszystkim wygodne i bezpieczne, dlatego wysokość warto dopasować do wzrostu domowników w następujący sposób:
Przy wzroście:
160 cm - rant umywalki na wysokości 80 cm
170 cm - rant umywalki na wysokości 85 cm
180 cm - rant umywalki na wysokości 90 cm
190 cm - rant umywalki na wysokości 95 cm
W ten sposób montujemy umywalki wiszące, meblowe, wpuszczane, podblatowe, oraz stawiane na blacie. W przypadku tych ostatnich, wysokość ceramiki musi uwzględniać również położenie blatu pod spodem – misa umywalki nablatowej może mieć od 10 do 15 cm.
poniedziałek, 25 listopada 2024
sobota, 23 listopada 2024
Zdecydowanie wolę podblatową - łatwiej utrzymać z nią porządek przed lustrem ; p