Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 6906 wyświetleń

W niedzielę ulicami przejdzie Marsz Papieski

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w całej Polsce odbędą się marsze papieskie. Inicjatywy pojawiły się po doniesieniach na temat tuszowania pedofilii w Kościele katolickim.

Organizowane marsze są wyrazem wdzięczności za jego pontyfikat, okazją do przypomnienia papieskiego nauczania i odpowiedzią na ataki na Jana Pawła II.

 

 

Kiedy w 1978 roku Jan Paweł II został papieżem nie znano jeszcze skali problemu wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Panowało przekonanie, że są to odizolowane przypadki, z którymi powinni sobie radzić lokalni biskupi. A szersze informacje na ten temat zaczęły docierać do Stolicy Apostolskiej dopiero w drugiej połowie lat 80-tych.

Jan Paweł II był pierwszym ze współczesnych papieży, który musiał się mierzyć ze skandalem wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Ale w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że informacje te banalizował lub pomniejszał przestępstwo i krzywdę.

Kard. Dziwisz podkreśla, iż „Fakt, że był on pierwszym papieżem, który zaczął się mierzyć z tą mroczną rzeczywistością oznacza przede wszystkim, że on musiał się tego zjawiska po prostu uczyć. I uczył się wraz z Kurią Rzymską od Kościołów lokalnych. W miarę jak się uczył, stawało się jasne, że w rozumieniu wagi problemu wyprzedził lokalne episkopaty i dał Kościołowi podstawowe instrumenty prawne ukierunkowujące odpowiedź całego Kościoła na kryzys”.

To, co zapoczątkował Jan Paweł II w ostatnich latach swego pontyfikatu pomogło jego następcom, Benedyktowi XVI i Franciszkowi, jeszcze bardziej ulepszyć narzędzia konieczne do oczyszczenia Kościoła. Dodali oni do decyzji swego poprzednika kolejne elementy, obejmujące nie tylko surowe karanie sprawców i tych przełożonych, którzy kryli ich działania, ale również zapobieganie samym przestępstwom seksualnym, a przede wszystkim zajęcie się ich ofiarami.  - publikuje Katolicka Agencja Informacyjna 
  
  
  
  
  

 

Komentarze (14)

To nie zmieni faktów.

Oficjalnie ogłosili by patronem pedofili i byłby święty spokój a tak to za chwilę będziemy mieli wojnę domową. Jak w latach trzydziestych w Hiszpanii.

Tak w obronie papieża wszechobecna mobilizacja, marsze, msze i ta cało otoczka. W obronie nieszczęśników pokrzywdzonych i upokorzonych przez funkcjonariuszy kościelnych dziwna cisza, żadnego transparentu, manifestacji, żadnej modlitwy, żadnej ani odgórnej ani oddolnej inicjatywy. Czyżby nie było żadnego motywatora ani sponsora ani woli aby nagłośnić sprawę zhańbionych? Czy obowiązuje jakiś niepisany zakaz wszelkich inicjatyw w tej kwestii?

Kościół miał 2000 lat doświadczenia w tuszowaniu tych bezeceństw i tyle samo lat na uporządkowanie tego raka nękającego zwłaszcza tą instytucję, której misją jest wyznaczanie drogi duchowej wiernych. Żadne z poszkodowanych dzieci nie było w stanie przebić się do świadomości otoczenia o nieszczęściu jakie je spotkało ze strony pedoksiędza. Nawet rodzice poszkodowanych dzieci w to nie wierzyli. I to jest najgorsze, że kościół przez tyle lat nic z tym nie robił aby wyciąć ten wrzód ze swojej organizacji. Paradoksalnie tematem zajmują się wierni o umiarkowanej nienachalnej wierze. I mam głębokie przekonanie że doprowadzą sprawę do końca aby żadne dzieci nie padły ofiarą ludzi w czarnych sukienkach.

prawo polskie powinno byc stosowane wobec ludzi swieckich tymbardziej ludzi kleru , ktorzy powinni dawac wiernym przyklad , jak postepowac sluzyc blizniemu z pomoca , a tak niestety nie jest swieccy pedofile sa karani a kler ma autnomie , smutne to . jedyny przyklad pozytywny to ksiadz krzysztow z wizny byl u mnie po koledzie i nie mialem jeszcze w moim domku obrazow swietych nie przyjal pieniedzy ofiarowanych na kolende , a wyjal z nesesera 100 zl ; mowiac doloz i kup ten obraz oststnie wieczerzy ktory chcesz kupic a w nastepnym roku poswiece tobie ; przyklad do nasladowania , tak rzadko zauwazalny ; niech pan bog da jemu zdrowie i otoczy opieka

@darek. To nie jest problem prawa i tych, co go stanowia. Prawo jest dosc jasne. Problem i nie tylko w Polsce sa dobrze oplacani sedziowie, ktorzy czesto nie orzekaja na podstawie obowiazujacego prawa, ale w "zaleznosci" od osoby, sytuacji etc. je interpretuja.

Nagonka na Jana Pawła to błogosławieństwo dla PiS, temat zastępczy jak przerywanie ciąży itp, być może celowo wywołany, żeby przykryć te wszystkie przekręty i zwykłe złodziejstwo i marnotrawstwo, polityka mnie nie interesuje, będę tam bo tak trzeba

Stalinizm pokonano mentalność została.

Kiedy doczekamy się marszu w obronie dzieci molestowanych przez ludzi w czarnych kieckach.

Jacy jesteście odważni. Anonimowi krytycy. Skoro to taka "prawda" to miejcie odwagę podpisać się pod swoimi wypowiedziami. A nie baba Jaga czy inny ORMO. Chciałabym widzieć miny waszych bliskich, gdyby się dowiedzieli o waszych wypowiedziach. A czytać , słychać potraficie? Bo mam wrażenie, że tak zapatrzeni jesteście tylko w jeden nurt, że fakt , iż opierał się na kłamstwie i pomówieniach, nie przeszkadza wam wcale tego powielać? Może w tym zapatrzeniu , nie widzicie swoich klapek na oczach?

Tylko łosie i jelenie wierzą w prawdę w TVN-ie

W niedzielę Palmową na mszy byłam rano, bo jeszcze miałam przed sobą dość daleką podróż. Młody ksiądz skupił się na męce Pańskiej, o Janie Pawle II wspomniał nie rozwodząc się zbytnio. Po drodze mijałam procesję, w czasie której niesiono między innymi portrety papieża JPII oraz laickie transparenty. Byłam zniesmaczona, że człowieka stawia się wyżej niż Syna Bożego, który właśnie został ukrzyżowany. Nie dziwię się, że młodzież, która szuka swojego miejsca w życiu, przez taką propagandę odsuwa się od kościoła. Zresztą sami porównajcie, ile czasu poświęciliście męce Pańskiej a ile Papieżowi. Pozdrawiam wszystkich serdecznie mając nadzieję, że mój wpis skłonił chociaż niektórych do refleksji.

Podróżująca, ty jestes nawiedzona ?

Agnieszka, widze twoje klapki na oczach i cala mase bledow ortograficznych !
Masz akies objawienia ? Jak czesto objawia sie tobie ORMO? A bylych sb-bekow i ubekow w kolaratkach pewnie nie znasz ?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.