Wiadomości

Via Carpatia - droga, która dzieli

Przebieg planowanej w Podlaskiem drogi S19 Via Carpatia będzie przeanalizowany - 15 lipca br. na spotkaniu dotyczącym inwestycji drogowych poinformował wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit. Zmiany przebiegu tej drogi na północ od Białegostoku domagają się samorządy powiatu sokólskiego.
Samorządy Sokółki, Czarnej Białostockiej, Kuźnicy oraz powiat sokólski chcą, aby S19 od granicy z Białorusią w Kużnicy biegła do Białegostoku tak, jak obecna droga krajowa nr 19. Według dotychczasowych ustaleń i toczących się przygotowań, Via Carpatia na tym odcinku ma biec przez Knyszyn i Korycin, z ominięciem Puszczy Knyszyńskiej.

Planowana Via Carpatia na odcinku Kuźnica-Korycin-Knyszyn- Dobrzyniewo-Choroszcz koło Białegostoku ma wydaną ostateczną decyzję środowiskową. GDDKiA czeka na zgodę na prace nad koncepcją programową. Na pozostały odcinek Via Carpatia na południe od Białegostoku, wzdłuż obecnej drogi krajowej nr 19 do Chlebczyna trwają prace nad studium, które jest elementem potrzebnym do otrzymania decyzji środowiskowej. Cały podlaski odcinek Via Carpatia ma mieć 248 km długości i ma kosztować ponad 12 mld zł – poinformował Dyrektor GDDKiA w Białymstoku Jerzy Doroszkiewicz.
"Musimy tę sprawę ponownie przeanalizować" - mówił podczas spotkania Szmit, przyznając, że opinie w sprawie przebiegu podlaskiego odcinka trasy, zarówno parlamentarzystów, jak przedstawicieli władz samorządowych są "niemal jednoznaczne". Decyzje poprzedzają analizy, przy czym ważne jest - jak mówił - całościowe patrzenie na szlaki komunikacyjne, także połączenie z drogami na Białorusi czy na Litwie.
"To warto wiedzieć. Bilans Krajowego Funduszu Drogowego KFD dzisiaj, to jest jego zobowiązania, są na poziomie 42 mld zł, to jest samych kapitałów pożyczonych z emitowanych obligacji, a jeżeli chodzi o odsetki, to też jest ponad 20 mld zł. I to będzie narastało. Wcześniej czy później państwo polskie będzie musiało się z tym wszystkim zmierzyć - mówił na spotkaniu Szmit. Mówił, że ok. 40 proc. środków w KFD to pieniądze unijne.


W spotkaniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji, w tym dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. (PAP)
 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.