Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 11366 wyświetleń

Uważaj na kleszcze !

Od początku tego lata do Szpitala Zakaźnego w Grajewie z przypadkami ukąszeń przez kleszcze trafiło 8 pacjentów. U dwóch stwierdzono pokleszczowe zapalenie opon mózgowych, natomiast w sześciu przypadkach lekarze rozpoznali boreliozę.

Na szczęście żaden z przypadków nie spowodował trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, układu nerwowego, czy niedowładu. W przeciwieństwie do ogólnych danych z woj. podlaskiego, liczba ukąszeń  przez kleszcze w powiecie grajewskim jest stosunkowo nie duża.

- Mamy informacje, że w Białymstoku oraz w Łomży odnotowuje się znaczny wzrost pacjentów  pogryzionych przez kleszcze. U nas przypadków ukąszeń jest mniej więcej tyle samo co w roku ubiegłym. Najczęściej trafiają do nas rolnicy oraz osoby na co dzień przebywające w lesie – mówi Józef Zawrotny, ordynator Szpitala Zakaźnego w Grajewie.

Warto pamiętać, że kleszcze żyją nie tylko poza miastami, ale są i w miastach - są tam gdzie mogą przetrwać - trawniki, skwery z drzewami, również w naszych przydomowych, działkowych ogródkach. Dlatego ukąszenia kleszczy coraz częściej zdarzają się w miastach.

Od ugryzienia kleszcza grożą nam  przede wszystkim dwie poważne choroby: pokleszczowe zapalenie opon mózgowych i borelioza.Choroby, jeśli nie będą leczone, mogą zakończyć się śmiercią chorego. Przeciwko pierwszej z nich istnieją już skuteczne szczepionki, lekarze wciąż poszukują antidotum na boreliozę.

Zdaniem ordynatora Szpitala Zakaźnego w Grajewie wśród mieszkańców wzrasta świadomość choroby, choć wciąż za mało wiemy o konsekwencjach ukąszenia przez kleszcze oraz często nie rozróżniamy obydwu chorób.

- Coraz więcej rolników, zwłaszcza tych młodszych profilaktycznie szczepi się przeciwko pokleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Z drugiej zaś strony wielu z nas wciąż myli te choroby – dodaje Józef Zawrotny.

Przestrzeganie kilku prostych zasad znacznie ograniczy ryzyko ukłucia przez kleszcza i w konsekwencji jego przykre następstwa. Warto unikać pobytu w rejonach zakażonych kleszczy, nosić w lesie odpowiednią odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała, stosować produkty odstraszające owady (np. AUTAN, OFF!) , po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało. W razie ukłucia należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza, chwytając pęsetą za główkę i wyciągając go, ale nie wolno używać w tym celu masła lub innych tłustych smarów. Miejsce ukłucia powinno zostać zdezynfekowane.


e-Grajewo.pl


Komentarze (1)

ja tez byłam samotna i rozzalona ze w G-wie nie ma rzadnych "fajnych" chłopaków alee...zmieni łam zdanie jestem ze swoim ch/łopakiem juz 2 lata,jest też z G-wa a poznalismy sie w wogóle poza G-em. jest super. Jak bedziesz siedziała w domu albo przed kompem to nigdy Go nie znajdziesz. -takze zycze POWODZENIA pozdrawiam

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.