niedziela, 26 września 2021

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 9916 wyświetleń

Uwaga na oszustów


Uwaga na oszustów - znowu próbują!

 
 Podlascy policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za policjantów. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa apelujemy o czujność i rozwagę, które mogą uchronić przed konsekwencjami poważnych strat finansowych. UWAGA– NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!
 
 W miniony piątek dyżurny sokólskiej Policji otrzymał zgłoszenie o oszuście podającym się za funkcjonariusza Komendy Głównej Policji, próbującym wyłudzić znaczne kwoty pieniędzy od mieszkańców Kuźnicy. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że sprawca dzwoniąc na numery stacjonarne trzech mieszkańców Kuźnicy, podając się za policjanta pod pozorem pomocy w ujęciu oszusta chciał wyłudzić pieniądze w kwocie od 800 do 1000 złotych. Tylko czujność osób, do których dzwonił oszust uchroniła je od stania się ofiarą przestępstwa.
 
 Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna… z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Może zdarzyć się, że chcąc się uwiarygodnić powołują się na urzędnika, czy jak w opisanym przypadku – za funkcjonariusza Komendy Głównej Policji.
 
 Policja apeluje! Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy:
 

skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego

nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści

potwierdzić informację u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

 

NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!

 

Komentarze (1)

a to ci kieszonkowcy

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.