Wiadomości

Uwaga na oszustów!

Od czterech miesięcy wzrasta liczba oszustw dokonywanych na szkodę ludzi starszych, przez osoby podające się za członków rodziny lub przedstawicieli różnych instytucji. W związku tym kolejny raz apelujemy o czujność i rozwagę.

Sprawcy przestępstw działają za pomocą różnorodnych metod. Ich działania głównie uderzają w grupę ludzi starszych. Wykorzystują często zaufanie i ich dobre serce. Często pukają do drzwi mieszkań podając się za listonosza, hydraulika bądź kogoś z rodziny. Dzwonienie do seniorów to kolejna metoda stosowana przez oszustów. Nazywana jest tzw. metodą „na wnuczka”. Najczęściej przestępcy od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym gotówkę odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu osoby starszej po pożyczkę pieniężną. Ostatnio również przestępcy obrali nowy sposób. Podszywają się za policjanta lub księdza  i wyłudzają oszczędności od osób starszych. W związku z powyższym grajewscy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i czujność. Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” jest jedyną szansą na uchronienie się przed tego typu przestępstwem. Nie dajmy się oszukać!

W przypadku nagłego telefonu z prośbą o pożyczkę należy:

  • Skontaktować się osobiście z daną osobą w celu potwierdzenia przyjęcia przez nią pieniędzy,
  • Nigdy nie ulegać presji rozmówcy,
  • Wszelkie zdobyte informację potwierdzić u innych członków rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mogło dojść do oszustwa należy natychmiast powiadomić Policję dzwoniąc na numer 997 bądź 112.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.