Wolne, urlop bezpłatny, czy odpowiednie ustalenie godzin pracy (nienormowany czas pracy) - takie rozwiązania mają pracodawcy, którzy chcą zwolnić radnego na obrady sesji czy komisji. Postanowiliśmy sprawdzić, jak z usprawiedliwieniem nieobecności w pracy podczas wykonywania mandatu radzą sobie radni Powiatu Grajewskiego.
Art. 25 ust. 3 ustawa o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. mówi – „ pracodawca obowiązany jest zwolnić radnego od pracy zawodowej w celu umożliwienia mu brania udziału w pracach organów gminy”. Niestety ta sama ustawa nie określa już czy radny ma obowiązek wziąć wolne, zwolnienie, czy urlop bezpłatny.
Radny Ryszard Wolwark na co dzień pracuje jako sekretarz w Urzędzie Miasta. 28 września br. uczestniczył w obradach XLIII sesji Rady Powiatu Grajewskiego. Zadzwoniliśmy do UM z zapytaniem, czy sekretarz jest dziś w pracy? - Poinformowano nas wtedy, że : ”Ryszard Wolwark jest na urlopie i nie ma go dziś w pracy”.
W tym samym czasie na sesji był również dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie Jarosław Konopka, którego placówka podlega pod Starostwo. Dyrektor Konopka przed wyjściem na sesję przekazał swoje obowiązki wicedyrektorowi.
- Moja obecność na sesji zalicza się do tzw. nienormowanego czasu pracy. Oczywiście swoją nieobecność w pracy muszę nadrobić w domu, zazwyczaj w dniu sesji pracuję do późnych godzin nocnych – informuje dyrektor ZSS w Grajewie.
Adam Mazurek, e-Grajewo.pl
środa, 15 stycznia 2025
środa, 15 stycznia 2025
właśni właśnie Panie W.L.i K
Przyzwoitość nakazywałaby, aby radni na czas obrad sesji brali urlop bezpłatny - samorządowiec ma być dla ludzi, a nie dla diety i pensji jednocześnie.
© Copyright 2025, Wszelkie prawa zastrzezone