środa, 26 stycznia 2022

Warto przeczytać

Udogodnienia mieszkania dla osób starszych

Seniorzy to osoby o zupełnie innych oczekiwaniach wobec mieszkań niż ludzie młodzi, którzy sporą część swojego dnia spędzają w pracy. Jakie udogodnienia i funkcjonalności powinny mieć mieszkania dla osób starszych. Czy wanna dla seniora i likwidacja progów wystarczą, aby mieszkanie sprzyjało osobom starszym? 

Wanna dla seniora i nie tylko - jakie udogodnienia powinno mieć mieszkanie dla osoby starszej?
W przypadku mieszkań osób starszych najważniejszymi udogodnieniami będą:

  • Instalacje alarmowe;
  • Przestronne mieszkania dopasowane do potrzeb seniorów;
  • Łazienka przystosowana do potrzeb osób z ograniczaniem ruchowym (np. siedzisko pod prysznic lub wanna dla seniora);
  • W przypadku braku wind - mieszkanie na parterze;
  • Osprzęt monitorujący zdrowie;
  • Osiadła sprzyjające seniorom;
  • Dobrze skomunikowana okolica (autobus, tramwaj, metro);
  • Strzeżone osiedla, monitoring.


Dlaczego seniorzy decydują się na zmianę mieszkania?

Coraz częściej osoby starsze decydują się na zmianę dużego domku jednorodzinnego na mieszkanie. Główną przyczyną takiego stanu rzecz, jest chęć skondensowania ilości obowiązków, przez co następuje wzrost własnego komfortu. Wielokrotnie też w tym celu osoby starsze postanawiają zmienić swoje duże mieszkanie na mniejsze. W momencie wyprowadzenie się dzieci uznają oni, że tak duży metraż nie jest im w ogóle potrzebny.

Innym powodem zmiany mieszkania może być osamotnienie. Osoby starsze dość często wykluczane są ze społecznych kręgów - aż trzech na dziesięciu seniorów doświadcza izolacji i samotności. Sytuacje, w których osoba starsza jest odizolowana od najbliższych, nie nalezą już do pojedynczych przypadków. Emeryci coraz częściej skazani są na brak integracji i samotność. Aby przeciwdziałać społecznemu wykluczeniu, ważne jest tworzenie małych grup społecznych, ponieważ - jak podają statystyki - osoby starsze nie chcę rezygnować z aktywności. Więcej niż 30% osób starszych nadal urealnia samorozwój. Dla seniorów właściwe byłoby zapewnienie odpowiednich aktywności kulturowych, edukacyjnych i sportowych.  Tak więc udogodnienia dla seniorów powinny dodawać mieszkaniom praktyczności.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.