Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 9222 wyświetleń

Toalety w parkach?

Efekty rewitalizacji Parku Wolności przy ul. Strażackiej czy parku z czołgami przy ul. Wojska Polskiego dostrzegamy gołym okiem. Znajdziemy tu prawie wszystko, czego moglibyśmy oczekiwać po miejskim ogrodzie. Nowe place zabaw, siłownie plenerowe, równe alejki, zmodernizowane oświetlenie, stoły do gier, miejsca do siedzenia, kolorowe nasadzenia. Sielankową atmosferę, radość z zieleni i odpoczynku psuje tylko jeden szczegół – brak toalet.

Parki miejskie pełniące bardzo ważną funkcję społeczną, z założenia powinny służyć jak najdłuższemu wypoczynkowi, rekreacji i uprawianiu sportu. Przychodzą tutaj rodziny z dziećmi, amatorzy ćwiczeń na świeżym powietrzu, osoby starsze. Jak ma sobie radzić ktoś, kto ma pilną potrzebę?

W Parku Solidarności (gdzie prace modernizacyjne ruszą na wiosnę) publiczne szalety na pewno powstaną. Problem pozostaje na innych skwerach. Urzędnicy widzą potrzebę i obiecują, że pochylą się nad zagadnieniem. 

Budowa toalety publicznej wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. Wynikają one z konieczności opracowania projektu, uzyskania niezbędnych pozwoleń np. budowy przyłącza wodno-kanalizacyjnego czy energetycznego. Taki obiekt powinien być nowoczesny, oparty o wysokie technologie. Nie może być tu mowy o wystąpieniu ryzyka zagrożenia dla środowiska oraz higieny i zdrowia użytkowników, czy wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów.

Czy powyższa inwestycja zostanie wpisana do nowego budżetu?

Może warto „wziąć sprawy w swoje ręce”, np. w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego przedstawić projekt budowy toalet w parkach. Inwestycja, może nie górnolotna, ale jak bardzo potrzebna. Z pewnością pozwoliłaby w lepszy sposób wykorzystać przestrzeń parkową i  poprawiłaby stan czystości zieleńców. 

Parki powinny służyć ludziom, ich dzieciom, również pupilom, które wyprowadzane załatwiają się „pod kontrolą”,  a ich opiekunowie nie pozostawiają nieczystości gdzie popadnie.

/e/

 

Komentarze (15)

w Helsinkach toalety są bezpłatne we wszystkich lokalach i urzędach publicznych. lokale i instytucje mają ulgi w podatku za to, że udostępniają toalety do publicznego użytku. Dzięki takiemu rozwiązaniu nikt nie kryje się w krzakach tylko robi to co musi w cywilizowany sposób.

trzeba wydawać pieniądze podatników, a w Grajewskiej Izbie Historycznej toaleta jest zamknięta nawet jak są zwiedzający trzeba iść na piętro do OHP, a chyba powinna być otwarta nie tylko dla zwiedzających ale też dla ludzi z zewnątrz bo akurat tam przechodzi sporo ludzi szczególnie z dziećmi. Budujmy toalety a w miejscach publicznych zamykajmy je nawet dla dzieci. Paranoja jakaś!!!!!

Ja również mam propozycję choć inwestycja ,może nie górnolotna ale jest bardzo potrzebna żeby mieszkańcy chodzili po twardym a nie grzężli w piachu,błocie itd.

właśne w Helsinkach...co tu porównywać z Grajewem. Ile jest lokali przy parkach a urząd czynny do której? Dlatego w Grajewie musi być inne rozwiązanie, bo brak toalet to naprawdę problem.

Proponowałbym postawić Toi - Toia i zamontować monitoring. Mniej papierologi i kosztów a przy okazji bezpieczeństwo :)

Jakoś w artykule nie ukazała się kwota takiej toalety.A jest to koszt jednej toalety ok.100 tyś.złotych."Doda"do Helsinek to trochę jeszcze nam daleko.Grajewo ma mnóstwo innych potrzeb.

Kto będzie tam sprzątał????

wyniki głosowań do budżetu obywatelskiego są co roku ustawione, tak naprawdę to "władza" wybiera wygrywający projekt. Taka to ci polska demokracja :)

Sielankowa atmosfera zwłaszcza jak mamuśki obsypuja wulgaryzmami swoje dzieci.

Obawiam się że z budżetu obywatelskiego może być za mało pieniążków. Jakie byly by koszty wybudowania i utrzymania takich toalet bo rozumiem że mają być we wszystkich parkach?

Toalety w parkach a miejska toaleta przy PKS ona wogole dziala??? Czy ktos tam chodzi? Zapewne wiekszym jest kosztem niz pozytkiem dla miasta A moze zamiast budowac to przysposobic juz istniejsce budynki bo takowe sa i w jednym i drugim parku?!

Jak można przeczytać to jest poważny problem do rozwiązania Pokaż mi swoją toaletę a powiem ci na jakim żyjesz poziomie. Czy to Helsinki czy Grajewo D..py mamy takie same. Są radni w mieście niech uradzą jak rozwiązać ten problem. Toalet powinno być tyle aby 1 sprzątaczka miała co sprzątać przez cały dzień można wtedy zatrudnić ją na cały etat.

W Rajgrodzie w parku jeszcze na to nie wpadli ale kto wie może za ileś lat obecnie pod chmurka

niech tylko sie sprobuje ktos wysikac w nocy na strazackiej to przerwocimy kibel

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.