niedziela, 1 października 2023

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 11068 wyświetleń

Terapia za 200 tys. z UE

W Zespole Szkół Specjalnych w Grajewie od przyszłego roku szkolnego będzie prowadzony trening słuchowy Metodą Tomatisa. Specjalistyczny sprzęt do terapii został dostarczony w połowie grudnia 2005 przez Firmę Digital Young i  zainstalowany przez nią w lutym 2006r. Projekt jest dofinansowywany  ze środków Unii Europejskiej. Sprzęt kosztował ponad 200 tys. zł.

Terapia polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki, gdzie dźwięki są podawane drogą powietrzną i kostną. Program  stymulacji obejmuje zazwyczaj od 60 do 120 seansów przeprowadzonych w trzech sesjach. Jeden seans to 30-minutowy blok dźwiękowy. Dziennie odbywa się 4-6 seansów. Sesje przeprowadza się zazwyczaj po kilkutygodniowych przerwach. Pierwsza sesja obejmuje tzw. fazę pasywną terapii, w czasie której stosowana jest najczęściej muzyka gregoriańska  i muzyka Mozarta, filtrowana w odpowiedni sposób. Na dalszych etapach terapii wymagany jest aktywny udział pacjenta, np. czytanie.

Oznacza to, że u osób, u których stwierdza się zaburzenia uwagi i lateralizacji słuchowej istnieje możliwość ich poprawienia.

- Metoda ta okazała się bardzo skuteczna  w pracy z dziećmi z problemami szkolnymi typu: zaburzenia uwagi, mowy, koncentracji, głosu, dysleksja . Zastosowanie jej przyniosło również zadowalające efekty w przypadku dzieci autystycznych  i  z zaburzoną koordynacją sensomotoryczną. Co więcej metoda ta pomaga również dorosłym - mówi Katarzyna Zamojska, nauczycielka z ZSS w Grajewie.


e-Grajewo.pl

Komentarze (2)

Proponuję przeprowadzić badania dla polityków.
Trzeba dziękować osobom ,które doprowadziły ,że taki sprzęt będzie służył ludziom i będzie w Grajewie.

Żeby tak jeszcze zakłady pracy powstawały za pieniądze UE to byłoby super. Jak ktoś chce to potrafi coś z UE wyciągnąć pożytecznego. Gratulacje!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.