Rajgród, Grajewo, Prostki. Tędy przemaszerują wojska szwedzkie i polskie
Historyczne zjednoczenie
Wielkie spotkanie trzech sąsiadujących ze sobą gmin zorganizowała 16 września bieżącego roku w Rożyńsku Wielkim Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. Prostki, Rajgród i Grajewo zjednoczyły się w projekcie pod nazwą "Rzeka historii".
Unikatowa atrakcja
Wspólne przedsięwzięcie już w przyszłym roku, poprzez integrujące działania wspólnej promocji, może skutkować powstaniem unikatowej w skali Polski i Europy atrakcji turystycznej łączącej dziedzictwo przyrody i historii.
- Połączył nas wielki wymiar przedsięwzięcia, które w założeniu ma promować nasze miejscowości, okolice oraz regiony: podlaski i mazurski – potwierdza udział Grajewa w projekcie Adam Kiełczewski, burmistrz Grajewa. – Tym bardziej, że projekt finansowany będzie z funduszy unijnych, a pozostałe koszty rozłożą się na trzy gminy. To wspaniała impreza, która może tylko pomóc w rozwoju naszych terenów. Jednoczy wymiar historyczny i kulturowy z przepiękną doliną rzeki Ełk, skupiając w jednym nurcie interes finansowy sąsiadujących ze sobą gmin.
Promocja poprzez muszkiety
Projekt zakłada rekonstrukcję zmagań wojennych wojsk polskich i szwedzkich podczas potopu szwedzkiego w 1656 roku. Przemaszerują one, wzorem historycznych armii, z Rajgrodu przez Grajewo do Prostek. Finałem będzie historyczna bitwa pod Prostkami. Pierwsze spotkanie projektu "Rzeka historii" wyodrębniło wspólne cele i określiło harmonogram kolejnych prac prowadzących do wspólnej aplikacji o szeroką rzekę unijnych funduszy.
- Integracja prac związanych z powstaniem spójnej koncepcji działań umożliwi precyzyjną reklamę naszych terenów związaną z rozwojem regionów – dodaje Bożena Bagan.
Janek Kalbarczyk
Foto.: Migawki z rekonstrukcji bitwy podczas Dni Prostek.