Waga wisząca, jak inaczej nazywane są wagi hakowe, służą do pomiaru towarów i surowców wielkogabarytowych oraz takich o niestandardowych kształtach. Co jeszcze warto wiedzieć o ich zastosowaniu?
Waga hakowa o specjalistyczny sprzęt, który sprawdza się w różnego rodzaju magazynach, obiektach przeładunkowych, halach i fabrykach. Swoje zastosowanie znajduje także w branży transportowej i logistyce. Na rynku dostępne są modele różniące się wielkością czy maksymalnym udźwigiem. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą dopasować wyposażenie do potrzeb prowadzonej działalności.
Budowa wagi wiszącej charakteryzuje się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Głównym elementem jest specjalny hak, często wykonany ze stali, na którym ważone są towary. Uzupełnieniem są stalowe liny i zawiesia, umożliwiające podwieszenie przedmiotów.
Wysoka wytrzymałość sprzętu sprawiła, że powszechnie wykorzystuje się go w przemyśle. Duże obciążenia i intensywność pracy na halach produkcyjnych i w magazynach sprawia, że waga hakowa musi być solidna, sprawna i pracująca bezbłędnie.
Wagi hakowe są mniejsze gabarytowo od obiektów platformowych. Dzięki temu znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie miejsce jest mocno ograniczone, ale urządzenie pomiarowe jest niezbędne. Modele wiszące są mobilne i łatwe w transportowaniu. Gdy zajdzie potrzeba można ją łatwo przewieźć do sąsiedniej hali lub innego obiektu.
Obecnie dostępne są wagi o różnym zakresie pomiarowym. Znaleźć można modele do 150 kg, 600 kg, a także taką, która poradzi sobie z kilkutonowym ciężarem. Wybór wagi powinien być podyktowany specyfiką prowadzonej działalności.
Urządzenia podwieszane, podobnie jak większość współczesnych sprzętów pomiarowych, wykorzystują elektronikę i czujnik wagowy. Na rynku dostępne są także prostsze technicznie modele, bazujące na podstawowych systemach.
Wybierając wagę, zwróć uwagę na hak. Jest on kluczowym elementem wyposażenia i umożliwia dokonanie pomiaru. Haki mogą być obrotowe z zakresem 360° lub nieobrotowe. Warto zwrócić uwagę na współczynnik wytrzymałości. Im jest on wyższy, tym solidniej wykonana jest waga. Przekłada się to na bezpieczeństwo użytkowania i trwałość.
Wagi wiszące zasilane są akumulatorami lub przy użyciu baterii. Większość współczesnych modeli ma wyświetlacz LED, który cechuje niski pobór mocy. W słoneczne dni może pojawiać się problem z odczytem pomiaru. W takich sytuacjach lepiej sprawdzi się wyświetlacz LCD. Opcjonalnie można kupić wagę, która wyposażona jest w pilot ze zdalnym odczytem.
Urządzenia pomiarowe cechuje duża funkcjonalność. Jedną z zalet wag hakowych jest możliwość kilku opcji ważenia. Wówczas do wyboru są jednostki: kg, lb, N. Warto pamiętać, że obudowa wykonana jest z odlewanego ciśnieniowo aluminium lub bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia i zarysowania.
Wagi wiszące mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Bez nich transport, logistyka i produkcja nie mogłyby funkcjonować. Waga hakowa ma wiele zalet. Wśród nich jest niewielka przestrzeń, jaką zajmuje. Mimo niewielkich gabarytów może ważyć nawet kilkunastotonowe obiekty o nieregularnych kształtach. Jeśli szukasz sprzętu pomiarowego do zadań specjalnych, postaw na wagę wiszącą.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)