sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 9695 wyświetleń

Szkoła w Kramarzewie zostaje

Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że od 2007 roku z edukacyjnej mapy kraju zniknęło ponad 2700 szkół. Potrzeba likwidacji wynika przede wszystkim z trudnej sytuacji demograficznej, czyli spadku liczby uczniów oraz wysokich kosztów utrzymania szkolnej infrastruktury i wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli. Samorządy stają przed dylematem likwidować czy przekazać innym podmiotom (stowarzyszeniom czy fundacjom). 

Do podlaskiego kuratora oświaty wpłynęło prawie 30 samorządowych wniosków dotyczących likwidacji szkół. Wśród nich wymieniana jest Szkoła Podstawowa w Kramarzewie. Decyzje zostały podjęte.

- Od nowego roku szkolnego podstawówka właściwie nie zostanie zlikwidowana. Prowadzić ją będzie Stowarzyszenie Edukacyjne  Rodzice i Nauczyciele Dzieciom. Uczniowie na zajęcia nadal będą uczęszczać do tej szkoły – powiedział nam Ryszard Ekstowicz, pełniący obecnie obowiązki dyrektora SP w Kramarzewie.

- Ta szkoła jest najmniejszą pod względem liczebnym placówką spośród szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Radziłów. Środki finansowe otrzymane w formie subwencji oświatowej, w przypadku placówek z taką liczbą uczniów nie pokrywają w wystarczającym stopniu kosztów prowadzenia szkoły, stąd decyzje o likwidacji bądź przekazywaniu innym podmiotom - wyjaśnia czytelnikom e-Grajewo.pl Krzysztof Milewski, wójt gminy Radziłów.

- Jedynym sensownym rozwiązaniem było przekazanie prowadzenia szkoły Stowarzyszeniu. Samorząd gminny nie chce całkowitej likwidacji placówki, lecz dążymy do tego by szkoła działała w innym charakterze. W budżecie na 2016 r. mamy zabezpieczone środki na działalność tej szkoły – dodaje wójt Radziłowa 

Dobra komunikacja między samorządem a mieszkańcami odgrywa kluczową rolę. Jasny i szczegółowy plan działania, otwartość samorządu na postulaty przedstawicieli szkół, rodziców, społeczności lokalnych i jego autentyczna gotowość do zawierania kompromisów to czynniki dobrze przeprowadzonego procesu zmian w lokalnej sieci szkół.


e-Grajewo.pl

 

Komentarze (17)

Całkiem spory ten budynek... Ktoś się orientuje ile dzieci uczęszcza do tej szkoły?

Do eww , kogo to interesuje ile dzieci tam uczęszcza ,ważne że nauczyciele tam pracują .

Szkoła duża, bardzo przyjazna :-) fakt z roku na rok jest mniej dzieci ale niestety to wina naszego rzadu przez to że z nas ciągną jak najwięcej, podatki itd..
Moze przyjdzie taki czas, że sie zwiększy ilosc dzieci i szkola jak znalazl na miejscu :-)

Na nauczyciela przypada po czworo dzieciakow,ale sie napracuja.

Szkoła jest bardzo ładna po remoncie.

do eww mniej niż 80

Te postulaty to likwidacja szkoły i wzięcie na siebie?
Szkoda że rodzice wcześniej nie mówili, że chcą oszczędzać?

Za komuny była wielka akcja budowy szkół "1000 szkół na Tysiąclecie", wielkim wysiłkiem, ale się udało, a za rządów Platformy od roku 2007 zlikwidowali 2700 szkół...Bo Donek opróżniał Polskę z Polakow.

Na cuda nie ma co liczyc, dzieci od 20 kilku lat nie przybywa i nie przybedzie to nieustanna agonia odzwierciedlajaca stan polskiej wsi.Szkola powinna byc przeksztalcona kilkanascie lat temu .

A jednak poprzedniemu dyrektorowi nie udało się jej zamknąć. Ciekawe jak zakończyło się postepowanie które toczyło się po programie uwagi

Poprzedni dyrektor chciał zamykać szkołę? Kogoś chyba bardzo boli głowa.

Do ziomala: nie myl poprzedniego wójta z dyrektorem ! To wójt bezskutecznie walczył o likwidację szkoły bez możliwości jej przekazania temu stowarzyszeniu.

To nie wójt likwiduje szkolę, ale radni. To za obecnego wójta podjęto uchwały o likwidacji szkoły w Mścichach i Kramarzewie. W poprzedniej kadencji nie było propozycji takiej uchwały, więc nie było i potrzeby rozpatrywania czegoś, czego nie ma. Poprzedni wójt uratował Szkołę w Słuczu przed pomysłem oddania jej w ręce stowarzyszenia.

Zobaczymy ile to stowarzyszenie zaoszczędzi w budżecie gminy i jak długo pociągnie. No chyba że rodzice będa się systematycznie dokładać do utrzymania.
Powodzenia

A dlaczego zmienił się dyrektor szkoły?poszedł na roczny urlop zdrowotny i już z niego do pracy nie wrócił.W poprzedniej szkole której pracował też było mało dzieci i raptownie z koncem roku szkoła została zlikwidowana i także nie odbyło się bez telewizji

Na likwidacji szkoły w Kramarzewie wójt i radni na pewno nie zaoszczędzą - jeśli już to najwyżej drobne grosze, nic nie znaczące w budżecie gminy. Ale poparcie i wiarygodność stracili zupełnie wśród tych mieszkańców.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.