piątek, 21 czerwca 2024

Wiadomości

  • 34 komentarzy
  • 9833 wyświetleń

Szkoła do likwidacji

Od 1 września br. Publiczne Gimnazjum nr 3 w Grajewie zostanie przeniesione do budynku SP nr 4 przy ul. Konstytucji 3 Maja. Z takiej alternatywy korzysta coraz więcej gmin (miejskich i wiejskich), mających problemy z utrzymaniem szkół. Jest to efekt nieprzemyślanej reformy i kłopotów finansowych. Fakty demograficzne są bezlitosne: rodzi się mniej dzieci, a więc potrzeba mniej przedszkoli, szkół podstawowych, również szkół średnich.


O komentarz poprosiliśmy wicedyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Niećkowie Artura Kuczyńskiego


"Owszem o zamknięciu jednej ze szkół mówi się od bardzo dawna, jednak nigdy w tej sprawie nie pojawiły się żadne konkrety. Każda ze szkół naszego powiatu jest zupełnie inna, mają one swój niepowatarzalny klimat i charakter. Zamknięcie którejś z nich zubożyłoby nasz powiat. liczę więc na to, że informacje o zamknięciu zostaną tylko plotką, która przewija się od czasu do czasu przez usta różnych osób.
Jestem zdania i nigdy tego nie kryłem, że całe zamieszanie wynika z kilku prostych przyczyn: pośpiechu i bałaganu w prawie oświatowym. Nie zapewniono odpowiednich środków finansowych, przez co powiaty zmagają się z kłopotami finansowymi, by sprostać zmieniającym się co chwila wymogom prawa oświatowego. Tworzone przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie i wcale nie oznacza to, że nowe są wolne od błędów. Absolwenci gimnazjów wciąż nie mają dobrej informacji o zmianach jakie zaszły w szkolnictwie ponadgimnazjalnym. Część z nich niestety podejmuje decyzję o wyborze szkoły w sposób przypadkowy i nieprzemyślany" - wicedyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Niećkowie Artur Kuczyński.


A.B.
e-Grajewo.pl


Szkoły średnie w powiecie grajewskim:

- Zespół Szkół w Szczuczynie, tel. 086-272-50-12
- Zespół Szkół Rolniczych w Niećkowie, tel. 086-272-51-74
- Zespół Szkół w Wojewodzinie, tel. 086-272-22-31
- Zespół Szkół nr 1 w Grajewie, ul. Mickiewicza 3, tel. 086-272-20-96
- Zespół Szkół nr 2 w Grajewie, ul. Wojska Polskiego 84, tel. 086-272-37-23

czwartek, 20 czerwca 2024

EURO 2024. Grajewska Strefa Kibica

czwartek, 20 czerwca 2024

Obwieszczenie Starosty Grajewskiego

Komentarze (34)

Zazdroszczę Wam Ziomki.Chciałbym jeszcze raz pójść do tej szkoły,bo tam było fantastycznie 8-) Pozdrawiam wszystkich młodziaków!!!!!!!!!!

"Szkoła średnia do likwidacji" i dalej:
Od 1 września br. Publiczne Gimnazjum nr 3 w Grajewie zostanie przeniesione do budynku SP nr 4 przy ul. Konstytucji 3 Maja, a na koniec wyszczególnienie wszystkich szkół średnich w powiecie grajewskim. Gdzie tu logika ? Gimnazjum to Gimnazjum a nie szkoła średnia, autor przeczy sam sobie. Jak najmniej takich wpadek, bo to już kolejna, pierwsza "Biedronka jeszcze 2 lata" - nie wiadomo o co tam chodzi, kto pyta, kto odpowiada ? Trochę zastanowienia się nad sensem tworzonych news'ów:) Pozdrawiam:)

Panie Kuczyński popieram pana. Kryteria przyjmowania do grajewskiego ogólniaka przy ulicy Mickiewicza są dla mnie ( i nie tylko) dość kontrowersyjne. Wydaje się, że w tym roku brano kogo popadnie. Nie ważne, że średnia to 2,2... A co na to Starostwo... Myśle, że jest to organ, który powinien dbać o wszystkie szkoły a nie tylko jedną (o przepraszam, od niedawna dwie). Hmm....

a my ze znajomymi tak właśnie rozmawiamy na temat tej szkoły w dawnej jednostce; tam powinny powstać jakieś sportowe obiekty;

a drużyny młodzieżowe nie mają szatni w hhhhhadesie, to niech dadzą im w tej szkole na przeciwko i będzie super!

południe traci do hali daleko, w "jednostce" jest prawie taka sama- otworzyć dla ludzi!

jaki ograniczony nab ór do LO!??
ja chce iść do LO i nie ograniczać mi tu naboru zadnego

Problem sam się z czasem rozwiąże. To fakt, że w LO jest za dużo klas, zrobił się z tej szkoły kombinat. Bierze się prawie wszystkich. Po co ? Z tego tytułu zaistniało w tej szkole wiele problemów, których wcześniej nie było. Uczniowie nie znają dobrze swoich nauczycieli, a ci ostatni tym bardziej swoich uczniów. A gdzie podmiotowość ? Rozumiem dyrektorów wszystkich Zespołów. Nabierając jak najwięcej pragną zapewnić pracę wszystkim pracownikom. Rozumiem. Jeszcze żeby za tym szła subwencja. Ale powstaje niebezpieczeństwo typu : uczeń i jego proces edukacyjny czy w pełni wartościowy? POST miał czemuś służyć. Wnioski gdzieś sobie leżą. Nie mogę sobie darować, że tyle pracy w POŚCIE najprawdopodobniej pójdzie na marne. Już kilka lat temu można było pomyśleć co z tym fantem zrobić. A tak będzie bardzo poważny problem do rozwiązania, ale już przez następną radę.

tylko LO!
jak mi rodzice mówią to ks. Łatwajtys kończył tę szkołę, jakaś dziewczyna, która robi programy kabaretowe dla telewizji -Harasimowicz chyba i wiele innych osób, które coś osiągnęły;
tylko LO!
a poza tym spójrzcie prawdzie w oczy, który Dyro odpowie ci na forum??, no który - a.j.! gratulacje!

zapomniałem jeszcze dodać (teraz jest era komputera)
- BURMISTRZ- przecież on facet na stronie z ludźmi gada - co znaczy odpowiedni poziom cywilizacyjny!!

Skoro idzie taki niż to bierzta sie chłopaki do roboty. Akurat wczoraj w Niećkowie wyłączyli światło. Już bedzie kilka sztuk.

Rozumiem, że finanse nie pozwalają, żeby gimnazjum zostało nadal w budyku. Ale ludzie zastanówcie się pierwszoklasisci beda sie wtedy uczyli sie do 17 w szkole?? Kiedys gimnazjum uciekalo do oddzielnego budynku, a teraz pcha sie nasile z powrotem do podstawowki?? Cos jest chyba nie tak!

Jasne, że LO bierze jak leci. Wystarczy porównać ilość klas pierwszych teraz i w latach 90. Tylko ilu absolwentów trafia na studia? Kiedyś normą były całe klasy, teraz.. No ale subwencje, kadra - każdy chce żyć. Szkoda tylko, że wszystko kosztem poziomu szkoły.

Jedyne wyjście - zamienić szkoły na kościoły!!!

ja tez chce isc do LO nie mam zamiaru się uczyc na WSI

Do Diagnosty Postu: oczywiście, że cała praca nad Postem pójdzie na marne, ponieważ Lo było samo sobie przeprowadzało ankiety i dokonywało analiz. Można było dzięki temu wpisać genialne wyniki i cześć. Pytam jeszcze raz!!!!!!Gdzie ten Starosta!Dlaczego przymyka na wszystko co się tam dzieje oczy?O korepetycjach w LO szumi całe Grajewo, ale jakoś sprawa rozmywa się miedzy palcami... A może potrzeba wiekszego rozgłosu....

Zapewne ktoś w poprzedniej kadencji poełnił błąd tworząc piąty zespół szkół średnich. W tym miejscu, czyli w ZS nr 2 powinno znajdować się jedno , duże gimnazjum z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że nie jest jeszcze za późno. Piękny , nowy obiekt z wielkimi możliwościami rozwoju (wiele wolnego miejsca) mógłby służyć gimnazjalistom z całego Grajewa. Natomiast problem z niżem demograficznym i co za tym idzie likwidacją jakiejś szkoły średniej zostałby rozstrzygnięty. W innych szkołach średnich powołać by należało jeszcze inne kierunki kształcenia i sprawa jest rozwiązana. Nauczycieli uczących w gimnazjach należałoby przenieść w porozumieniu z dyrektorami szkół, nauczycieli z ZS nr 2 także. Przy dobrej współpracy miasta i starostwa ( a takowa jest) ta " nieoczekiwana zmiana miejsc "nauki i pracy jest całkiem możliwa. Troszkę inicjatywy, dobrych chęci i wyobraźni a będzie OK.

Czemu pan A.Kuczyński wywołuje ten drażliwy temat ? Jaki ma w tym cel ? Czyżby chciał w Niećkowie zrobić szkołę elitarną. Już w tej chwili uczą się tam na zaocznych elity szczuczyńskie.

Tak już chyba musi być,bo powiatem i Grajewem rządzą nauczyciele, jeden od w-f-u,drugi od historii.A LO to ich szkoła!

Nie uzurpuję sobie prawa do wypowiadania się na temat innych szkół, polityki oświatowej prowadzonej przez władze Powiatu czy Miasta, ponieważ jednak kilkakrotnie szkołę, w której pracuję wymieniliście Państwo w swoich postach czuję się wywołany do odpowiedzi.1.Nabór do szkoły ponadgimnazjalnej można organizować w dwojaki sposób: ustalić dolny limit punktów, od którego kandydaci będą przyjmowani lub przyjąć maksymalnie tyle osób, ile jest miejsc.W naszym powiecie 4 lata temu przyjęto ten drugi wariant.Skutkuje to tym, że do szkoły rzeczywiście trafia pewna liczba uczniów mających dosyć mierne wyniki (w przypadku LO minimum przyzwoitości to ok. 100 pkt na 200 możliwych, przyjmujemy zaś i takich, którzy mają ok.80). Większość z nich uzyskuje promocję do kolejnych klas, jak będzie z maturą - zobaczymy już za niedługo.2.Słusznie zauważono, że LO to kombinat - chociaż obecne 24 oddziały to sporo mniej, niż ponad 30 (razem z zawodówką) - więc ta anonimowość raczej się zmniejszyła. Prawdziwe są też przyczyny tego zwiększonego naboru - uczeń to pieniądz idący za nim i miejsca pracy dla ludzi.3. Nie mogę zgodzić się z wnioskiem, że gdybyśmy ograniczyli nabór do LO to więcej ludzi poszłoby do sąsiednich szkół - pewna część pewnie tak, ale wielu wybrałoby szkoły w Ełku, Augustowie czy Łomży.4.Efekty POSTU są niestety takie, jak przewidywałem na jego starcie, jako jedyny chyba otwarcie krytykując zadęcie, jakie temu programowi towarzyszyło. Diagności wykonali sporą pracę, twórcy raportu także - ale przy tych narzędziach niczego konkretnego stworzyć się nie dało.Wnioski z raportu właśnie sobie przed chwilą kolejny raz przeczytałem - jakoś nie umiem w nich niczego, co mogłoby mi pomóc, znaleźć.
5.Diagnozę POST w LO robił rzeczywiście nasz nauczyciel. Zespół sterujący niczego mu nie zarzucił - bo zrobił to po prostu rzetelnie i uczciwie. I niestety, obraz szkoły z jego raportu nie jest taki jasny - co wszyscy, którzy ten raport słyszeli lub czytali potwierdzają (przy okazji: każdy, kto chce może sie z nim w szkole zapoznać).6.Pewnie, że w szkole są korepetycje - korzysta z nich mniej więcej aż co 4 uczeń. W białostockim VI LO, jak przyznali sami uczniowie dziennikarzowi - nie korzysta 1 osoba w klasie.Korepetycje są zmorą polskiej szkoły - to fakt. Ale jeśli mamy wolny rynek i są chętni, żeby płacić - to jak niby zabronić nauczycielowi pracy popołudniami a rodzicom ucznia płacenia?To zwykły stosunek cywlno-prawny, do któremu dyrektorowi czy nawet Staroście nic! Że etycznie to dwuznaczne - fakt.Gdybym dowiedział się o przypadku wymuszania korepetycji - ale nie z anonimowego telefonu, w którym podaje się jedynie nazwisko nauczyciela, a nie podaje nawet klasy czy nazwiska ucznia - na pewno zawiadomiłbym prokuraturę o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.Pozdrawiam, wciąż jeszcze, feryjnie!aj

to nie p kuczyński wywołuje temat tylko kto inny :)

Nie uzurpuje Pan sobie prawa do takich wypowiedzi Panie Jasiński, bo pan siedzi u nich pod pantoflem. A jak Pan myśli....co bedzie jak Burmistrzowi i Satroście skończy się kadencja i nie zostaną ponownie wybrani... Czyż nie szykują sobie miejsca w LO i dlatego łapiecie każdego kto nie gadacze lub nie ucieka na drzewo (za przeproszeniem)

1.Nie uzurpuję - bo nie mam do tego mandatu społecznego od wyborców. Mandat taki mają Radni - oni są więc powołani do decydowania o polityce oświatowej. Głos Burmistrza czy Starosty jest tu ważny - ale nie decydujący.
2.Wybory samorządowe są za 2 lata - nie wiem jaki będzie ich wynik. Nie potrafię też domyślić się dzisiaj jakie plany, na wypadek ewentualnej porażki wyborczej, mają ci Panowie. Wiem jednak, co mają obligatoryjnie zagwarantowane: jako pracownicy urlopowani na podstawie Ustawy o pracownikach samorządowych wracają do swoich macierzystych zakładów pracy, czyli LO (Pan Burmistrz) i szkoły w Szczuczynie (nie wiem której, były tam przekształcenia- Pan Starosta). I bez wzgledu na stopiń organizacyjny tych szkół, jeśli tylko taką wolę wyrażą - wrócą i staną sie pełnoprawnymi pracownikami.
3.Nie łapiemy każdego. Przyjmujemy każdego, kto chęć uczenia się w tej szkole wyrazi poprzez złożenie podania i kompletu dokumentów, a dla kogo mamy przygotowane miejsce. Między "łapać", a "przyjmować" dla mnie jest bowiem pewna różnica.
Pozdrawiam.aj.

Za 5 lat będzie tam kurort wypoczynkowy dla władz miasta :D (mam na myśli ZSnr2)

odczepcie się od naszego dyrektora; co on ma do polityki! jest cool i tyle!

Tylko winni się tłumaczą .....panie Jasiński,a pan robi to przy pomocy bardzooooooo długich tekstów.A w sprawie anonimowości zmuszania do korepetycji.....chyba samobójca podałby panu nazwisko,może jeszcze przeprowadziłby pan konfrontację????????

Chwileczkę!!!!!Dlaczego redakcja e-grajewo uzurpuje sobie prawo do cenzury!!!!??? Czyżby też była pod czyimś pantoflem? O ile mi wiadomo od dawna panuje wolność słowa i demokracja!Po co zakładać taka stronę skoro mogą się na niej wypowiadać gnojki w prostacki sposób komentujący rózne zdarzenia a blokuje się wypowiedzi poważnej osoby!!!!!!!!

To krótko:
1.Jestem winny. W tym i tego, że bardzoooo długie teksty piszę.
2.Od konfrontacji to są prokuratura i sąd.I komisja śledcza.
Pozdrawiam.aj.

ej a skad niby wiesz "Wnikliwy obserwator", ze ja to gnojek jestem!
sam żes się podpisał -Wnikliwy obserwator!
i to niby ma byc wiadomo,że powazny człowiek jesteś ????
śmieszne...to ja masz..... i jestem teraz poważny

ja tu tylko widzę jednego poważnego, który wiadomo kim jest i podpisuje się; my reszta to cieniasy, bo nawet nie stać nas na przedstawienie się!!!

Widzę, że dyskusja w komentarzach zeszła daleko z tematu. Moja wypowiedź udzielona dziennikarce z portalu miała zaznaczyć jedo: Kryteria naboru do szkół ponadgimnazjalnych są niewłaściwe! Nie chodzi tu o LO w Grajewie ani o żadną inną szkołę naszego powiatu. Kryteria są złe i już. Dlatego szkoły stanęły na krawędzi "być albo nie być". Więc przyjmuje się wszystkich, którzy wyrażają chęć nauki w danej placówce. Każdy dostaje szansę, czy z niej skorzysta, to już jego sprawa. Chciałem zwrócić również uwagę na fakt, iż każda ze szkół istniejących w naszym powiecie ma swój niepowtarzalny charakter i klimat, w każdej uczą się uczniowie, którzy przychodzą tam z własnej woli. Jeśli władze oświatowe dołożyłyby do tego realne i sprawne kryteria naboru, byłoby miejsce dla każdej ze szkól. Zaczęłyby ze sobą współdziałać, a nie walczyć o byt. Pojawiła się sprawa POST-u, podzielam pogląd, że praca tam włożona nie jest należycie wykorzystywana. Pozdrawiam uczniów z Zespołu Szkół w Niećkowie, miłego wypooczynku i do zobaczenia po feriach! Artur Kuczyński

I jeszcze jedno! Z komentarzy można wyciągnąć wniosek, że szkoły jedynie ze sobą walczą, a tak nie jest!
W wielu dziedzinach dobrze ze sobą współpracujemy, bo wspólnie łatwiej jest zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie ze sobą reforma i przysłowiowe życie. Więc wszyscy krytykanci - zaprawszam na wycieczkę po naszych szkołach, a pozostałych pozdrawiam.

jedna klase przedzkola moge zrobic :D i problem zniknie :D

Jak widać ten temat jest bardzo ważny i dotyczy wielu uczniów i wielu nauczycieli. Generalnie tematy związane z oświatą są na tym portalu bardzo popularne. Domniemam, że dotyczy to jeśli chodzi o szkoły ponadgimnazjalne około 3 tysięcy ludzi ( uczniowie + nauczyciele ) nic więc dziwnego. ZS nr 1 nie powinien obawiać się stwierdzenia "szkoła średnia do likwidacji" pozostałe pewnie tak. Jak zwykle 1 września i dokonane nabory do szkół ustawią ranking popularności szkół w naszym powiecie. Po 1 września 2004 ranking w/g moich obserwacji - (chociaż nie jestem "wnikliwym obserwatorem' ) wyglądał tak : ZS nr 1 - Grajewo, Wojewodzin, Szczuczyn, Niećkowo, ZS nr 2. Niektórzy pewnie by sobie tak życzyli, mam na myśli dyrektorów szkół. Ale co na to nowy dyrektor ZS nr 2 ? Obserwując dalej zauważam problem migracji uczniów z naszego powiatu do powiatów ościennych. To jest zasadnicze niebezpieczeństwo, szczególnie dla LO, ale i pozostałych szkół także. To tyle tytułem wstępu...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.