Wiadomości

  • 30 komentarzy
  • 16364 wyświetleń

Szczuczyńskie foto-migawki

1. Remont bieżący
    W Muzeum Pożarnictwa w Szczuczynie wymieniono drzwi wejściowe, które na wymianę czekały od wielu lat. Budynek OSP jest obiektem zabytkowym.
   
2. Sklep „Gama”
    W Szczuczynie w dniu 27.03. 2012 r. przy ul. Łąkowej 1 uroczyście otwarto sklep grajewskiej Spółdzielni „Społem”, który nosi logo „GAMA”. Jeszcze w maju pamiętamy, że głośna muzyka, atrakcyjne upominki i przysmaki z grilla zachęciły mieszkańców do pierwszych zakupów w marcu.
   
3. Wymiana ławek
     W maju 2012 wymieniono wszystkie ławki na placu Tysiąclecia w Szczuczynie. Poprzednie były optycznie bardzo ciężkie, a ich stan wymagał koniecznej wymiany. Ławki nowe posiadają lekką konstrukcję i odpowiednio dostosowane siedzisko względem oparcia.  Niektóre z nich posiadają już pierwsze usterki w postaci rozwarstwienia drewnianych listew wzdłuż słojów. Mimo to, odpoczywający na nowych ławeczkach parkowych, nie chętnie chcą je opuszczać.
   
4. Plac zabaw w Skajach    
    We wsi Skaje, w otoczeniu świetlicy, trwają prace przy tworzeniu placu zabaw. Ustawiono już piaskownicę, huśtawkę, ogrodzenie i rozpoczęto układanie chodników. Świetlica usytuowana jest tuż za stojącym do ok. 1957 r., w odległości dwóch metrów od drogi, otoczonym różami małym, białym domkiem. Wykonany był z materiału wapienno-żwirowego. Natomiast plac zabaw znajduje się na części terenu, na którym mieszkańcy wsi mieli zbiorowe kopce na ziemniaki. Kopce w ilości ok. 70 sztuk były obok siebie. Po II w. św. z tego rodzaju wspólnoty już nie korzystano. Cały kompleks dzisiejszej zabudowy znajduje się u podnóża Góry Skajskiej wznoszącej się 62 m nad poziomem morza.
   
5. Plac zabaw na Osiedlu Pawełki
    W bardzo zaawansowanym stopniu znajduje się budowa placu zabaw na Osiedlu Pawełki w Szczuczynie. Kończone jest już ogrodzenie placu. Tereny osiedla, począwszy od restauracji „Biesiadna”, do niedawna pokrywał zespół 153 stodół, stanowiący ewenement na skalę europejską. Dziś zabudowa mieszkalna - Pawełki, które przez ponad 30 lat traktowane były po macoszemu, wyrównują się ze statusem miasta. Ważne są tam również inne, niezakończone inwestycje.
   
6. Niedźwiadna
    W tej małej, a przyjemnej wsi z kościołem, szkołą i świetlicą, etc. zakończono remont świetlicy. Polegał on na wykonaniu nowej elewacji, wykonaniu kominka i gruntownej renowacji wnętrza. Dla mieszkańców pozostał jednak obowiązek w trybie non stop – korzystania z niej jak najwięcej i zadowolenia z jej funkcjonalności.
   
7. Danowo
    Zakończono tu bardzo poważny remont świetlicy. Z tego względu odczuwa się zadowolenie mieszkańców.
   
8. Droga w Bzurach
    We wsi Bzury w pasie drogowym trwa układanie krawężników, obniżanie podjazdów i przygotowanie do położenia nawierzchni bitumicznej. Wieś z racji swoich walorów krajoznawczych i tradycji historycznych dość późno otrzymuje tę zwykłą cywilizacyjną normalność.
   
9. SM w Szczuczyn
    Spółdzielnia Mieszkaniowa w Szczuczynie biorąc bardzo poważnie 320. lat praw miejskich Szczuczyna, przypadające na rok 2012, zastosowała po raz pierwszy zewnętrzną wystawę fotograficzną, pod pięknymi kasztanowcami. Fotogramy przedstawiają wzrastającą dbałość o estetykę i funkcjonalność zasobów spółdzielczych. W drewnianej gablocie umieszczono też historię tej instytucji.
  
10. Targowica miejska

    Trwa bardzo daleko zaawansowana i poważna budowa targowicy miejskiej. Zanosi się na to, że będzie to targowica „bombowa”, albo co najmniej bombowo otwarta. Już w pierwszych dniach niwelacji terenu, 9 maja 2012, koparka odkryła pocisk o średnicy 40 cm. Niewypał o długości jednego metra posiadał, być może aktywny, zapalnik. Bomba pochodzić może z nalotu dwunastu radzieckich bombowców, które obciążone materiałem wybuchowym nadleciały od strony Jambrzyk12.01.1945 r. i spustoszyły Szczuczyn.  Patrz e-Grajewo. pl: „Szczuczyńskie refleksje cz.1”.
    Prace na przyszłej targowicy postępują dość sprawnie i zanosi się na planowe oddanie jej do użytku.  Będzie ona spełniać wszelkie wymagania standardów sanitarnych. Pięć miejsc targowic poprzednich i ostatnia z nich przy ulicy Grunwaldzkiej, nie spełniały żadnych wymogów.  Ta opuszczana przy kirkucie, będzie przydatna do utworzenia przez nią obwodnicy Szczuczyna wchodzącej w skład drogi szybkiego ruchu - S61.
 
      Mile zaskakujące w Szczuczynie i gminie jest to, że robi się tak wiele i wszystko dochodzi do skutku.  Osiągnięcia w rozwoju estetycznym miasta i gminy zawdzięczać możemy kreatywności burmistrza, którego tak niedawno część mieszkańców uważała za zbyt młodego, mało doświadczonego i mającego niewielkie znajomości wśród władz zwierzchnich, od których ciągle trzeba coś chcieć.  Młody Burmistrz - Artur Kuczyński razem ze swoją urzędniczą kadrą udowadnia nam co dzień, że ten może coś chcieć i ten może dostać i cel osiągać, który umie i wie jak wykorzystać w pełni swoje własne szare komórki. Wówczas nie tylko można chcieć, ale i dużo z siebie dać innym.
      Dużo inwestycji już ukończono. Jest jeszcze wiele prac rozpoczętych.  Inne, nowe zadania są wakujące. Oczekują na decyzje Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, potem na start do realizacji.
      Uważam, że nie zawiodę czytelników, jeśli wyrażę się, że naszemu Panu Burmistrzowi trzeba w pełni zaufać i uparcie Go wspierać. Jednocześnie doceniać Jego działania, aby wiedział, że to, co tak niełatwo się osiąga jest dla nas cenne, potrzebne i szanowane.


 
                Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski
 
 

Komentarze (30)

Rzeczywiście,teraz ,gdy rządy objął Pan Kuczyński,w Szczuczynie się coś dzieje.Plac zabaw na oś.Pawełki jest jak najbardziej potrzebny.Jest tam dużo dzieci,którzy tez chcą się pobawić.Nowa targowica to również zasługa burmistrza,bo rynek móglby nadal pozstac przy ul.grunwaldzkiej tylko troche by był przesunięty.Ale po co gdzieżdzić się jeszcze przy ruchliwej obwodnicy,więc nowa lokacja i budowa targowicy z prawdziwego zdarzenia to jego zasługa.Wymiana ławek w parku,wydaje się banalna,lecz żaden z jego poprzedników tego nie dokonał.A teraz ruszyła się jeszcze budowa fontanny w parku miejskim na placu tysiąclecia.Obecny burmistrz dba o miasto.Ale nie zapomina też o wsiach w gminie.Mówię o remontach świetlic.Szczuczyn rozwija się :D

Niedźwiadna jak zwykle NAJPIĘKNIEJSZA...

P Stanisławie w swoim reportażu pisze pan o macoszym traktowaniu przez 30 lat os. Pawełki. Szkoda, iż będąc na miejscu nie zrobił pan zdjęć wspaniałych ulic jakie są na os. Pawełki. Te drogi zasługują na rzeczową reporterską fotorelacje.

wszystko cacy cacy place zabaw, sklep, ławeczki, imprezki a po pawełkach nie da się normalnie przejechać katastrofa, a jak dobrze pamiętam w tym roku miały być skończone tam drogi od ponad roku dwa razy była tylko równiarka brawo brawo za rzeczy ważne i ważniejsze

Panie burmistrzu a Niećkowo to należy jeszcze do gminy Szczuczyn czy zostało z niej wykluczone?

Wielkie mi HALO !.A tu żałosne błaganie o spłatę odsetek i kredytu.Proszę o wnikliwe rozpatrzenie najważniejszych i najpilniejszych potrzeb dla całego miasta naszych rajców.Tylko
co ta zbieranina cwaniaczków każdy ciągnac w
swoja stronę (kliki i sitwy rodzinne) może pomóc

Zawsze wiedziałem, że młodość ma swoje prawa! Mam tylko nadzieję, że mieszkańcy Szczuczyna docenią to, że mamy człowieka, któremu zależy na czymś więcej niż tylko własne sprawy. Nie jest nawet dwa lata burmistrzem, a już widać ile robi. Zorganizował ludzi, wymaga, rozlicza ale przede wszystkim jest go pełno wszędzie. Panie Stanisławie witam po dłuższej przerwie. Dziękuję za przedstawienie ostatnich zmian. Oby tak dalej!

Place zabaw dla dzieci dobra rzecz na wakacje. Oby tylko ludzie potrafili w odpowiedzialny sposób z nich korzystać. Bo np. w Skajach plac zabaw dla dzieci usytuowany jest tuż obok sklepu i niestety osoby konsumujące piwo póki co, to na placu przeznaczonym dla dzieci załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne i wokół niestety unosi się specyficzny zapach kultury spożycia piwa. Słownictwo osób tam przebywających też raczej nie jest odpowiednie dla uszu dziecka. Miejmy nadzieję, że urzędnicy gminni zauważa ten problem.

A gdzie droga w Jambrzykach?

odnośnie punktu 3 maj się nie skończył, a ławki nie wszystkie wymieniono

A GDZIE NOWE ZAKŁADY PRACY??? Ludzie potrzebują chleba a nie nowej fontanny!

Niedźwiadna jest piękna tylko trzeba tam drogę poprawić bo sam wjazd do tej miejscowości błaga o remont

A o budowie fontanny Pan Stanisław nie wspomniał,coż pewnie będzie opisana w następnych szczuczynskich foto migawkach, hehe :P

DJ parafialny pewnie ze nasza Niedźwiadna jest najpiękniejsza, a szczególnie cudowna wtym wyjątkowym kadrze lustra. Pozdro dla FOTO

Panie MK w gminie jest 29 miejscowości + sam Szczuczyn, jeśli Burmistrz chce dbać o to, by cała Gmina rozwijała się równomiernie, to spokojnie! Coś mi się wydaje, iż w ubiegłym roku w Niećkowie wykonano chodniki? Oczywiście, że po jednej stronie (ale czy na wsi potrzebne po obu, żeby niepotrzebnie drogę zawężać) i że te chodniki to nie wszystko, ale pomału! Gmina to nie koncert życzeń! Zalecam chociaż odrobinę obiektywizmu!

Dobrze, że "maruderzy" mają na co narzekać, bo jakby się nic nie działo, to by siedzieli cicho, bo nie byłoby o czym pisać! Brawo Szczuczyn i do przodu.

Prosiłbym jednak o pewną sprawiedliwość. Poprzedni burmistrz inwestował w rzeczy niezbędne do funkcjonowania gminy: wodociągi, kanalizację, oczyszczalnię itd, a więc w rzeczy, których nie widać. Bez tego nie byłoby życia w gminie.
Teraz można się popisać fontanną, najlepiej w widocznym miejscu i już wszyscy krzyczą "ile się dzieje". A gmina ma już 8 mln nowego długi, z czego targowica ma kosztować ponad 2,3 mln. Czeka nas jeszcze wiele pięknych zmian. Prawda lekarzu-stażysto?

Dobrze, że "maruderzy" mają na co narzekać, bo jakby się nic nie działo, to by siedzieli cicho, bo nie byłoby o czym pisać! Brawo Szczuczyn i do przodu.

Panie "Paweł" od początku lat 90-tych w Szczuczynie zniknęło większość firm, zakładów i przedsiębiorstw, lepszych czy gorszych, ale dających pracę. POM, SUW, SKR, Spółdzielnia, Tartak, Zakład Komunalny tworzyły wiele miejsc pracy. Przez kolejne lata nie zrobiono nic, by w nowych "kapitalistycznych" czasach stworzyć warunki korzystne dla rozwoju przedsiębiorczości w Szczuczynie. I nie można oczekiwać, że nagle, w krótkim czasie nastąpi cudowna przemiana. To wymaga czasu! Obserwuję Szczuczyn od wielu lat, to jak się zmieniał powoli schodząc na margines powiatu. Teraz z ciekawością obserwuję działania nowego burmistrza, staram się dowiadywać jak najwięcej. Mimo tego, że fizycznie nie mogę już wiele pomóc, to kibicuję mu gorąco. Oby udało mu się zrealizować wszystkie plany. Panie Stanisławie dzięki za zawsze bieżące informacje.

Bardzo dobrze, że coś się dzieje w Szczuczynie, ale niech nikt nie mówi, że dopiero teraz, bo za poprzedniego burmistrza powstała nowa sala przy gimnazjum, stary park jak nowy i przynajmniej ulice wokół parku są reprezentatywne i ulica Senatorska i wiele innych "Orlik" np.

Sklep GAMA ,to też zasługa Burmistrza ?
Huśtawki, fontanny , festyny , to tylko igrzyska, ludzie potrzebują jeszcze chleba.

Nicka, Wnikliwy Obserwator, Przemek, emeryt. Szanowni czytelnicy, Wasze komentarze nie przechodzą koło mnie bez echa. Uwagi, które są tu pisane oraz zgłaszane telefonicznie lub wprost na ulicy, w których widać zasadną potrzebę mojej reakcji, konsekwentnie je wyjaśniam, choć potem nie ogłaszam. Mojej niezależnej działalności przyświeca sprawdzona dewiza obiektywności /całkowitej/z szacunkiem do wszystkich. W miarę możliwości staram się rozwiązywać atakujące nas problemy.
MK, popieram Twoją wypowiedź. Ja nigdy nie pisałem, a nawet przez chwilę nie myślałem, że burmistrz Waldemar Szczesny wykonał dla UM i G mniej niż Jego poprzednicy lub następca. Uważam, że każdy z nich pracował na rzecz miasta i gminy zupełnie w innych warunkach i wykonywał wówczas konieczne, czasem bardzo pilne zadania. Teraz możemy iść dalej. Współpracowałem z wieloma z nich od czasów Przewodniczącego Tadeusza Gąsiewskiego, K. Zdańkowskiego, K. Zalewskiego i pięciu kolejnych. Każdy z nich miał inną osobowość, predyspozycje i skuteczność. A takich chcieliśmy, bo wybieraliśmy. Uważam, że Panu Waldemarowi Szczesnemu zawdzięczamy bardzo dużo. Odchodząc ze stanowiska zaskarbił wiele naszego szacunku. Proszę jednak we wszystkim podsumowaniach stosować umiar, rozwagę i sprawiedliwość. To ostatnie jest najważniejsze. Nie zawsze piszę o sprawach wykonanych, bo trzeba zdążyć za bieżącymi. Często podrzucam wspomnieniowe linki. Dziękuję wszystkim za piękne, budujące komentarze. Dla Pana emeryta życzę dużo zdrowia i zadowolenia z nowego burmistrza, bowiem tak już jest, że raz jest ten potem inny lub inna. Burmistrz ostatni, rwie do przodu jak polski ułan. Jest też operatywny, w miarę konsekwentny i kochający tę pracę, bo kocha miasto i gminę, a sercem można dużo uczynić. PS. Pawełki oczekujcie na wyjaśnienia, a wszystko to dzięki najbardziej dbającemu o wszystkich ludzi w naszym powiecie Portalowi e-Grajewo.pl.


Do autora - odnośnie punktu 6 to o ile pamiętam, wnętrze remizy OSP w Niedźwiadnej było wyremontowane przed uroczystościami Dnia Strażaka w 2010 roku. Prace te wykone zostały przez osoby zatrudnione w ramach prac interwencyjnych.Zaplecze w w/w budynku, również w tym samym roku przebudowano wyposażając w część socjalną i sanitarną w ramach projektu "Bądz aktywny" . Niedopatrzenie, czy celowe wprowadzanie w błąd ? Daleki jestem od tego by sądzić, że w tak krótnim czasie jaki minął od chwili remontu pomieszczenia te zostały zdewastowane i wymagały ponownego odnowienia.

Zapraszam pani Mariolu do wizyty w pomieszczeniach OSP w Niedźwiadnej, zobaczy Pani wtedy jaki zakres miały te prace w 2010 r. i jaka była ich jakość. I jeszcze jedno; jak zostały zakończone. Jak widzę, to wiem i piszę, jak tylko chcę napisać, to lepiej nie tracić czasu! Niedźwiadna pozdrawia!

Mariola, nie siej fermentu.

mariola-imię żeńskie, a napisała ,,daleki jestem od.....", -facet miej odwagę się podpisać :)

A co zostało naprawione w Muzeum Pożarnictwa w Sczuczynie po za tymi drzwiami (zresztą tylko jednymi)... Obłuda i paranoja!!!! To jest dopiero ferment Panie Drożdże

W Świdrach remize zaczeli budowac w tamtym 100leciu i do tej pory nie jest wykonczona. A jadac przez wies to najlepiej jechac rowerem bo samochodem mozna kola pogubic... Tutaj tez jakies zmiany by sie przydaly!

wszystko pomału zaczyna zamierać w Szczuczynie,tylko zostały sklepy spożywcze,a tu naraz okazuje się ,że najwazniejsza jest fontanna i targowica na ktorej kupują tylko odzież uzywaną.

Nie zawsze liczy się ilość, częściej chodzi o zauważenie potrzeby! Drzwi zostały wymienione i nie jedne, panie "emeryt" kup se pan okulary. I nie o drzwi tu chodzi tak naprawdę, tylko o to, że muzeum przestaje być martwym miejscem, coś zaczyna się wokół niego dziać. Myślę jednak, że ma pan swoje zdanie i nawet zmiana nicku nic tu nie zmieni. Pozdrawiam i życzę więcej optymizmu i wiary w ludzi, bo szkoda życia na bycie małostkowym.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.