piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 14211 wyświetleń

Szczuczyński cmentarz

Siedząc przy klawiaturze zastanawiam się, czy jest cenzura czy nie?
Jeśli napisze tekst, choć go nie podpiszę imieniem i nazwiskiem ( mogę zmyślać), to czy się ukarze na forum. Więc moja irytacja problemem przezwycięża i napiszę.

1. Minęło blisko trzy tygodnie od artykułu w gazecie regionalnej o cmentarzu szczuczyńskim. Sprawa była – cisza.
2. Nieszczęśliwe potrącenie dziecka na przejściu dla pieszych – temat gorący i nośny. Wszyscy, prawie wszyscy wydali wyrok skazujący dla matki za wychowanie pociech, a pozostała sprawa przyczyny wypadku umyka z jesienna szarugą.

A ja pragnę dowiedzieć się kto odpowiada za cmentarz szczuczyński. Nekropolia powstała w latach 1798-1810. Z tego okresu pozostało niewiele obiektów, a raczej pomników z tamtego okresu. Spacerując po cmentarzu można zauważyć pojedyncze groby, których wiek można określić po datach na pozostałych widocznych tablicach. Niewiele ich jest, lecz myślę, ze można je zaliczyć w poczet historycznych obiektów Szczuczyna. Na tzw. polskim cmentarzu najstarsze groby – pomniki pochodzą z drugiej połowy XIX wieku – żeliwne, metalowe, kamienne. Za murem na cmentarzu, byłym choć w gruncie rzeczy istniejącym znajdują się w zaroślach , zasypane śmieciami płyty z wyrytymi napisami i datami znacznie starszymi niż na cmentarzu naszym – katolickim. Wszystko to nasza historia.
Lecz pytam, kto ma się tym opiekować, mieszkańcy, konserwator zabytków, ksiądz? - Opłaty pobiera przewielebny w ramach opłat pochówkowych, zezwolenie na pomnik, grób itp. Kościelny, a właściwie grabarz tez musi być opłacony. Kwoty są pobierane (wysokości nie znam, bo nie miałem przyjemności załatwiać spraw z tym związanych), lecz obligatoryjnie patrząc na ilość dusz opuszczających szczuczyński padół to dosyć znaczna.
Ale pytam, na co są przeznaczone te kwoty?
Odpowiedzi nie oczekuję – bo to wścibskość wtykania nosa w sprawy finansowe parafii. Lecz dlaczego, cmentarz to prywatny folwark pomnikarzy, jeżdżą po nim samochodami wzdłuż i w szerz. „Przestawiają” pomniki, niszczą stare. Znikają groby, choć to dziwne - np. zakonnic które swoją wieloletnią posługa wspierały działalność szczuczyński kościół, parafię i starsi pamiętają – szpital. Nawet nie były sprzątane, wiec zniknęły (bo jeśli ten post będzie zamieszczony to bardzo się tym zdziwią). Również pozarastane są w samym centrum cmentarza groby osób zasłużonych dla miasta , bardziej okazałe więc forma znikania będzie trudna, choć groby księży pochowanych na cmentarzu w Szczuczynie błagają o pomstę do ….
Ale to co mnie poruszyło to dewastacja , głupota i bak słów. Pomnik ś.p. Eugeniusza Makowieckiego piękny, metalowy (w ubiegłym roku odnawiany), powtarzam był.

Jaki jest obecnie można sobie „obejrzeć” na szczuczyńskim cmentarzu.
 CO NA TO GOSPODARZE, OBIEKTU?  Katolicy, z dziada pradziada wierzący.
ŻAL. HISTORIA Nie wiem czy państwo to zamieszczą, ale wydaje się, że sprawa jest godna wyjaśnienia i dialogu, choć zapewne poruszany temat, a zapewne i wpisy będą niejednokrotnie ostre.

Podpis: bez podpisu

Komentarze (19)

cmentarz jest do spacerowania? nie wiedziałem !

"Wszyscy, prawie wszyscy wydali wyrok skazujący dla matki za wychowanie pociech, a pozostała sprawa przyczyny wypadku umyka z jesienna szarugą" - Wyrok na matce jest jak najbardziej zasłużony, bo dla kogoś takiego nie ma możliwości wybaczenia. A jeśli chodzi o przyczynę wypadku, to większość mediów podała wyraźnie DZIEWCZYNKA WTARGNĘŁA NA JEZDNIE. Wydaje sie oczywiste, prawda? Najwyraxniej nie dla każdego.

Podzielam Twoje zdanie i ponawiam zapytanie: Kto odpowiada za cmentarz szczuczyński? Z wykształcenia jestem nauczycielką historii, pracę magisterską pisałam o Szczuczynie i naprawdę żal ściska, że Szczuczynianie zaniedbują swoje dziedzictwo i swoją historię.

Liczy się kasa,a nie historia.Zdjęcie pokazuje że cmentarz jest zaniedbany.

zgadzam się z tym komentarzem ,nasz cmentarz to ludzie biedni i bogaci , wcale niema na nim porządku ,a to dzięki komu ,.. , proboszcz bierze 10 procent kosztu pomnika ,a kościelny 600 zł za pogrzeb i co widzimy efekty niema wody w studni śmietnik koszmar a cały cmentarz to nieład ,bród

troll powiatowy widocznie pomylileś fora ale chyba dla trola to rzecz normalna. Cmentarz trzeba odnowic bo to tez jest wizytówka miasta pozdrawiam

to do gospodarza należy dbanie o obowiązki związane z utrzymaniem czystości na swojej posesji (obowiązki kościelnego - to nie tylko zebranie tacy, wykopanie dołka (za niezłą kasę i to niekoniecznei przez Jego osobę) ale i utrzymanie ładu w miejscu pracy)

ale i ludzie którzy sprzątając na swoich grobach wyrzucają śmieci gdzie popadnie,najlepiej na stare zaniedbane groby,gdzie nikt nie sprząta lub w krzaki.W Radziłowie ksiądz wiedział jak zadbać oporządek na cmentarzu imieszkańcy chętnie mu w tym pomogli a u nas ksiądz czeka na niewidzialną rekę i tu nasuwa się słuszne pytanie na co idą niemałe pieniądze za pohcówek?Postarajmy się wszyscy a bedzie dużo lepiej.



Nie bywam na cmentarzu w Szczuczynie ,ale jako dobry przykład mogę podać cmentarz w Rydzewie.Zapewne też bywają groby zaniedbane,ale o ogólny wygląd dba sam ksiądz ARTUR.W ostatnim czasie zadbał o ogrodzenie,krzewy wokoło,zrobił alejkę utwardzoną,krzyż w centrum,lepszą studnię.Jeśli ktoś odwiedza tam groby-widzi zmiany.Podziwiam CIĘ księże ARTURZE.

Skoro to cmentarz parafialny i parafianie mają jego sprzątać to w jakim celu wielebny wyciąga ręce po kasę.Może lepiej zrobić cmentarz komunalny, ale ale już widzę sprzeciw kleru przecież to stały dochód.

a ja bym zwróciła uwage osobie która pełni pieczę nad cmentarzem... aby doprowadzono w koncu wode, by ludzie mogli spokojnie wymyc pomniki i podlac kwiaty..

Grób zakonnic "zginał" w ubiegłym tygodniu. Był porządkowany przez uczniów gimnazjum. Nie był to jakiś zaniedbany grobik tylko 3 osobowy pomnik z lastryka ze szklanymi tablicami. (A' propos czy ma ktoś zdjęcie tego pomnika?)Teraz ktoś tam sobie stawia kamienny apartament. Kto i za czyją wiedzą?

Stan cmentarza świadczy o kulturze mieszkańców to pewne ale także o kulturze tych,którzy odpowiadają za ten obiekt prawnie, finansowo i "umysłowo".Jeżeli gospodarzowi jest wszystko jedno i może patrzeć na to wszystko ze spokojem to mieszkańcy sami powinni przejąć inicjatywę i pokazać że potrafią działać jest dwudziesty pierwszy wiek żeby nie było wody i porządnego śmietnika?

Warto by się zastanowić chwilę ile "kosztuje" wiara... Za wszystko trzeba zapłacić. Za udzielenie sakramentu,co wg mnie jest obowiązkiem księdza i prawem wierzącego,za odprawienie mszy w intencji zmarłego-koszt liczony jest od słowa,uogólniając-trzeba płacić za wszystko. Za niedługo okaże się,że za wstęp na mszę trzeba zapłacić :/

Każdy narzeka, a większość po sprzątnieciu grobów wyrzuca śmieci gdzie popadnie a i tak wychodząc przechodzi obok śmietnika. ŻAL.Nie ma co wymagać od księży by sprzątali to co MY sami wyrzucamy byle gdzie. Pora byśmy SAMi zaczeli robić a nie tylko narzekamy na stan cmentarza!

Proponuje aby ksiądz jako gospodarz cmentarza przesedł się czasem po cywilnemu po cmentarzu i przyjżał się gdzie pogobojni parafanie zarówno młodzi jak i starsi wyrzucają śmieci po uprzątnieciu mogił swoich bliskich. Wiele osób w dbałości o gród taszczy z wysiłkiem wisiłkiem donice z kwiatami, znicze ale gdy przyjdzie wynieść pozostałosci po nich na śmietnik to już nie sa w stanie donieść je na wyznaczone miejsce tylko podrzucaja po drodze na inne groby. Na wielu parafian przydałaby się pała na plecy. Zauważysz zwrócisz uwagę to niejednokrotnie dostaniesz głośna odpowiedż bynajmniej nie w w duchu chrzescijańskim.

Zapewne jak zawsze prawda leży pośrodku.Niestety ludzie muszą poszanować groby ,,sąsiedzkie" a nie podrzucać śmieci. Ksiądz także nie jest bez winy jako przedstawiciel a przedewszystkim gospodarz parafii niestety także musi dbać o sprawy parafii, ...

SZCZUCZYŃSKI CMENTARZ – posłowie Mówi sąsiad do sąsiada: co słychać w sprawie cmentarza? A on odpowiada: a w Ameryce to Murzynów biją. A no nic nie słychać. Była mała wrzawa i nic. Wyczytałem nawet w tak kontrowersyjnym tygodniku /jak dla niektórych/ KONTAKTY artykuły na temat szczuczńskiego cmentarza i nic. Nawet zacna Gazeta Współczesna, która temat cmentarza porusza informuje, w artykuliku Wracamy do: - Cmentarz jest uprzątnięty, śmieci wywiezione - mówi … - jest tam wiele mogił, za które odpowiada Urząd Miasta, np. groby ludzi, którzy zginęli podczas wojennych bombardowań oraz jednego z byłych burmistrzów naszego miasta.... Bardzo ciekawie brzmi \"oraz jednego z byłych burmistrzów naszego miasta\". A pozostałe groby? Nie zasługują na opiekę? Jak można dbać o groby przeznaczając na ten cel z budżetu 2.500 zł. Gdzie są prężne organizacje; harcerze, szkoły, TPZSz-n, OSP, kółka różańcowe, schola itp. Najciekawsze jest to, że w 2007 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Białymstoku dokonał kontroli stanu zabytków na cmentarzu w Szczuczynie - i WSZYSTKO BYŁO W PORZĄDKU. A nasz wielebny - tak biedaczyna się przejął i zmęczył, że musiał wyjechać na zasłużony odpoczynek po zorganizowanym pikniku w Dzień Wszystkich Świętych - a zgadnijcie dokąd? - Także w temacie CMENTARZ SZCZUCZYŃSKI KONIEC w TYM ROKU. Następny temat 2009 i basta. Czytając wzmiankę w tygodniku \"KONTAKTY\" pragnę poprzeć zawartą w nim myśl: ABY MIESZKAŃCY ZAJĘLI SIĘ KWESTĄ I SAMI ZADBALI O GROBY, KTÓRE WARTO ZACHOWAĆ DLA POTOMNYCH, A CZAS TO DOPIERO /może przyszły październik i listopad 2009 r./ I jeszcze jedna moja prośba. Jest jeszcze wiele, choć liczba ich maleje - ciekawych krzyży, które są po prostu wyrzucane. WSPANIALE BY BYŁO, ABY TE ZABYTKI UMIEŚCIĆ /UMIESZCZAĆ/ W JEDNYM MIEJSCU NA CMENTARZU W FORMIE \"ZBIOROWEJ MOGIŁY” WYKONANE TO NIEWIELKIM NAKŁADZIE FINANSOWYM LECZ ESTETYCZNYM I RZUCAJĄCYM SIĘ W OCZY./nie mam na myśli formy Grabarki, czy Św. Wody/ Bo jak dotychczas niewiele jest takich miejsc w regionie. A prośbę ta kieruję szczególnie do /z szacunkiem/ Pana Mariana J. Pana Stanisława O., czy innych zainteresowanych tą tematyką, którym CMENTARZ SZCZUCZYŃSKI JEST HISTORIĄ I WIARĄ W PRZESZŁOŚĆ – TERAŹNIEJSZOŚĆ - PRZYSZŁOŚĆ. DOBROĆ LUDZI NIE ZNA GANIĆ, A PAMIĘĆ O BLISKICH ŚWIADCZY O NASZEJ KULTURZE I O NAS SAMYCH. Z pozdrowieniami P.S. Grób zakonnic jest, ale w zmienionej formie. Jest to zasługa zgromadzenia sióstr, które same zadbały o to, by miejsce wiecznego spoczynku swoich poprzedniczek, które latami służyły szczuczyńskiej społeczności miał godny wygląd.

mam pomysł zgłaszania konkretnych propozycji
odpowiadając na pytanie;
Co mogę zrobić dobrego ipożytecznego w akcji ;
ZADBAJMY O CMENTARZ W SZCZUCZYNIE.
Konkretne propozycję pomogą mi zorganizować ekipę ludzi chętnych do rozmów z księdzem i czynnego działania zgospodarzami miasta

narazie poczytam poważnych propozycji

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.