Kraj

Szczepienia przeciw WZW

Żółta Dekada - promocyjne szczepienia przeciw WZW typu B - już tylko do piątku 23 października 2009 r.

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Białymstoku informuje, że w dniach 12-23 października 2009 roku trwać będzie kolejna akcja „Żółta Dekada”, podczas której będzie można zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W czasie trwania akcji „Żółta Dekada” gabinet szczepień przy WSSE w Białymstoku przy ul. Legionowej 8 czynny będzie od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 – 15.00.

Jedynie zastosowanie pełnego cyklu szczepień  gwarantuje długotrwałą ochronę przed zachorowaniem. By zabezpieczyć się przed zachorowaniem na WZW typu B, należy przyjąć 3 dawki szczepienia podstawowego: druga dawka po 1 miesiącu od pierwszej i trzecia dawka po 5-ciu miesiącach od dawki drugiej.

(cena dawki: 40zł w okresie promocji)

Przypominamy:
Wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu B, zwane potocznie żółtaczką wszczepienną, czy też żółtaczką typu B jest jedną z najpoważniejszych i najgroźniejszych chorób zakaźnych.  Każdego roku zabija na świecie ponad 2 miliony osób. Objawy wstępne choroby to m.in. utrata apetytu, nudności, wymioty, objawy grypopodobne: bóle kostno-mięśniowe, stany podgorączkowe. Po objawach wstępnych następuje zazwyczaj stopniowe zażółcenie skóry - żółtaczka. Wirus zapalenia wątroby typu B rozwijając się w organizmie zakażonego może prowadzić do wielu powikłań - marskości i niewydolności wątroby, a w konsekwencji nawet do raka pierwotnego tego narządu i zgonu.

W Polsce nosicielami żółtaczki typu B jest blisko 2 proc. ludzi. Co piąty z nich umiera przedwcześnie w wyniku marskości wątroby (czyli martwicy komórek wątrobowych
i zwłóknienia wątroby). Co dwudziestego zabija rak tego organu. Wirus uszkadza nie tylko wątrobę, ale także inne narządy, np. mięsień sercowy i nerki. Możliwość zakażenia występuje w czasie zabiegów operacyjnych, dentystycznych, iniekcji, transfuzji zakażonej krwi, drogą płciową, w czasie zabiegów kosmetycznych itp. Dlatego tak ważne jest szczepienie ochronne przeciwko WZW typu B.

Kolejna akcja promocyjna szczepień „Żółta Dekada”, to doskonała możliwość skorzystania z tańszych szczepień dla osób, które przyjęły już jedną lub dwie dawki szczepień oraz dla wszystkich tych, którzy zechcą zaszczepić się po raz pierwszy. – informuje WSSE w Białymstoku

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.