poniedziałek, 25 października 2021

Wiadomości

Szczepić czy nie szczepić?

Szczepić czy nie szczepić?
Grypa, a zwłaszcza powikłania pogrypowe, mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczepienie przeciw grypie jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na nią i jej powikłaniom. Okres szczepień przeciw grypie rozpoczyna się z nadejściem jesieni. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w styczniu i lutym. Jednak nie jest jeszcze za późno by się zaszczepić.

Szczepionkami przeciw grypie dysponują grajewskie przychodnie. Cena  jednej w przychodni Medicus wynosi 30 zł, a 35 zł dla tych, którzy nie są pacjentami przychodni. Dostępne szczepionki to Influvac oraz Vaxigrip.

- Grypa jest chorobą wirusową. Nie ma konkretnego leku na tę chorobę, jest ona leczona objawowo. Podstawową rzeczą, którą możemy zrobić, by się przed nią uchronić jest szczepionka. Na dany sezon przygotowywany jest inny typ szczepionki. Rolą szczepionki jest nie dopuścić do choroby, a jeśli dojdzie do zachorowania to ma ona złagodzić objawy chorobowe i nie dopuścić do powikłań.  – mówi dr Barbara Ladwiniec - Ściana, specjalista pediatra (na zdjęciu).

Zabiegu można dokonać także w przychodni FENIX przy ul. Krasickiego - cena 35 zł. W  2010 roku zaszczepiło się mniej osób, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zabezpieczają się w ten sposób przede wszystkim pracownicy służby zdrowia, a także ludzie kierowani przez zakład pracy.

- Zgodnie z zaleceniami prawa farmaceutycznego nie może być przerwanego łańcucha epidemiologicznego, dlatego mamy szczepionki u siebie, zabezpieczone, odpowiednio przygotowane i przechowywane w specjalnych lodówkach. Szczepić się powinny przede wszystkim osoby z grupy zwiększonego ryzyka, cierpiące na choroby serca, cukrzycę lub osoby po infekcjach, przeszczepach. Aby przyjąć szczepienie należy zgłosić się do lekarza, który  bada pacjenta, zbiera wywiad, określając czy nie ma przeciwwskazań. Jeżeli pacjent jest zdrowy, może przyjąć szczepienie. – mówi dr Bożenna Łukawska - Perkowska, pediatra.

Mimo iż szczepionki dostępne są w aptekach, lekarze skłaniają się do podawania jedynie tych zakupionych w przychodni. Zdarzało się bowiem przetrzymywanie ich w  różnych miejscach, np. w damskiej torebce, przez kilka dni. Jest to niedopuszczalne, ten lek pochodzenia biologicznego musi być przechowywany w odpowiednich warunkach i temperaturze, w innym przypadku jest to bardzo niebezpieczne dla organizmu.


FOT. E-GRAJEWO.PL

poniedziałek, 25 października 2021

Kronika 997 - Ełk

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.