Systemy telemetryczne mają niezwykle istotne znaczenie we współczesnym świecie. Łączą one w sobie różnorodne technologie komunikacyjne z informatycznymi w celu przesyłania oraz odbierania i przechowywania danych z różnorodnych źródeł. Gdzie dokładnie wykorzystuje się telemetrię i z jakich przyczyn jest ona tak ważna? Szczegółowo objaśniamy to w poniższym artykule.
Historia telemetrii sięga XIX wieku, jednak dopiero dzięki powstaniu sztucznej inteligencji, różnych technologii oraz bezprzewodowego internetu stała się ona jeszcze ważniejsza. Mianem tym określa się zbieranie danych oraz komunikację, co jest podstawą internetu rzeczy (ang. internet of things).
Warto szczegółowo omówić sam proces telemetrii. W jego ramach zbiera się różne dane z czujników, zaś kolejno następuje ich przesyłanie w różnych miejscach, gdzie można byłoby je wykorzystać. W tym momencie w telemetrii ogromne znaczenie ma internet rzeczy.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, już w XIX wieku miały miejsce zalążki telemetrii. Mianowicie: wówczas francuscy inżynierowi zaprojektowali sieć czujników na Mont Blanc. Ich zadaniem było zbieranie i przesyłanie danych pogodowych w czasie rzeczywistym, gdzie następnie były poddawane szczegółowym analizom w Paryżu, stolicy Francji. W XX wieku studenci studiów podyplomowych z Carnegie Mellon University zaprojektowali pierwsze inteligentne urządzenie podłączone do internetu. Był to specjalny automat do Coca-Coli, którego zasoby można było sprawdzać w sposób... zdalny, co na tamtejsze czasy było rzeczą wręcz niesamowitą. Szczegółowe informacje o systemach telemetrii można sprawdzić na https://www.internetum.com/technology/telemetry-systems/.
IoT, czyli internet rzeczy, to określenie dla specjalnego rozszerzenia internetu. Mianem tym określa się połączone urządzenia, na przykład smartfony i czujniki czy komputery. Dzięki nim urządzenia mogą "komunikować się" między sobą w sposób automatyczny, bez udziału ludzi. Wykorzystanie IoT na dużą skalę stanowiło prawdziwą rewolucję, ponieważ dzięki tego typu rozwiązaniom można nawet wykrywać choroby we wczesnym stadium rozwoju.
Przykładowo: posiadacz opaski na rękę mierzącej tętno oraz inne wskaźniki, może bardzo szybko otrzymać na swoim smartfonie stosowny komunikat na temat tego, iż jest obarczony wysokim ryzykiem zachorowania na jakieś poważne schorzenie, jeszcze zanim pojawią się bardzo niepokojące objawy.
Z kolei telemetria w tym kontekście oznacza sposób, w jaki czujniki komunikacją się z poszczególnymi urządzeniami oraz aplikacjami opartymi na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Systemy przetwarzania danych zbierają informacje zarówno bezprzewodowo jak i przez USB.
Od kilkunastu lat zauważalny jest znaczący rozwój nowatorskich rozwiązań technologicznych. Zarówno telemetria jak i internet rzeczy mają w tym względzie ogromne znaczenie. Telemetria jest na szeroką skalę wykorzystywana w bardzo wielu dziedzinach. Jedną z nich jest chociażby bardzo częste wykorzystywanie jej w tzw. inteligentnych domach (z angielskiego smart home). Są to rozwiązania oparte na nowoczesnych urządzeniach, dzięki którym można sterować temperaturą, oświetleniem, wilgotnością powietrza czy poszczególnymi urządzeniami z poziomu osobnego urządzenia - nawet, gdy nie przebywamy w danej nieruchomości, całkowicie zdalnie. Dzięki inteligentnemu domowi można znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie czy prąd oraz móc na bieżąco monitorować to, co dzieje się na terenie nieruchomości za sprawą zaawansowanych rozwiązań w zakresie monitoringu.
Kolejnym obszarem, gdzie telemetria znajduje zastosowanie, jest ochrona środowiska. Na całym świecie znajdują się miliony czujników, których zadaniem jest monitorowanie różnorodnych informacji na temat temperatury, prędkości wiatru, stanu gleby i wielu, wielu innych danych. Omawiane rozwiązanie jest też często wykorzystywane w najnowocześniejszych samochodach. Dzięki temu posiadacze takich pojazdów nie muszą samodzielnie badać poziomu oleju czy kondycji poszczególnych podzespołów, ponieważ cały samochód naszpikowany jest całą masą różnorodnych czujników.
poniedziałek, 31 marca 2025
poniedziałek, 31 marca 2025
Komentarze (0)