Warto przeczytać

Sucha czy mokra karma dla psa - która lepsza?

Sklepy z wyposażeniem przeznaczonym dla psów obfitują w liczne akcesoria do karmienia, zabawki, preparaty do pielęgnacji, obroże, smycze, czy legowiska. Oczywiście znajduje się tam również pożywienie dla tych zwierząt domowych: smakołyki, przekąski oraz suche i mokre karmy. W związku z tymi ostatnimi produktami bardzo często pojawia się pytanie – jaki rodzaj karmy dla psów jest najlepszy? Dietę czworonogów ma tworzyć tylko jeden, wybrany typ, czy też istnieją zalecenia, aby stosować mieszany jadłospis? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ten temat i z większą świadomością zadbaj o swojego pupila.


Mokra karma dla psa - tak, czy nie?

Psy określa się mianem względnych mięsożerców. Oznacza to, że wszelkie składniki odżywcze niezbędne do ich prawidłowego rozwoju mogą one czerpać zarówno z posiłków pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Najlepszym rozwiązaniem są więc tak zwane pełnoporcjowe (kompletne) karmy dla psów.

Jednocześnie należy pamiętać, że pupil o każdej porze musi mieć zapewniony dostęp do świeżej wody. Odpowiednie nawodnienie ma bowiem bezpośredni wpływ na prawidłowość funkcjonowania jego organizmu. W tym kontekście przejawia się jedna z zalet karmy mokrej, związana z jej zwiększoną wilgotnością. Ponadto ten rodzaj pożywienia wyróżnia się niższą kalorycznością w porównaniu do suchych chrupków.

Wiele zależy w tym przypadku od indywidualnych upodobań zwierzęcia, jednak karma mokra jest zwykle bardziej pożądana, ponieważ ma atrakcyjną dla psów konsystencję oraz lepszy smak. Dzięki temu ten rodzaj karmy zda egzamin u zwierząt będących niejadkami, jak i w przypadku tych, które czasowo mają problemy z gryzieniem pokarmów.


Karma sucha w psiej diecie - główne wady i zalety

Z kolei karmy suche są o wiele bardziej sycące dla pupila, dlatego ich porcje powinny być odpowiednio mniejsze. Zachowanie tutaj właściwych proporcji musi stać się priorytetem dla wszystkich opiekunów szczekających czworonogów. Za sprawą gryzienia przez psy twardych kawałków takiego pożywienia poprawie ulega stan ich jamy ustnej, a zaspokojeniu ulega typowa dla nich potrzeba chrupania. Z punktu widzenia wygody użytkowania, karma sucha jest lepsza dla właścicieli, ponieważ nie trzeba przechowywać jej w lodówce - po otwarciu wystarczy ją jedynie umieścić w jakimś szczelnym opakowaniu.

Te skondensowane informacje pokazują, że każdy typ karmy ma swoje mocne oraz słabe strony. W związku z tym najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się stosowanie diety mieszanej, a więc naprzemienne podawanie psu posiłków tworzonych przez karmę suchą oraz mokrą. Jedna z nich może być uznawana za pożywienie podstawowe, a druga jako to uzupełniające. Zwierzę pozytywnie odbierze takie urozmaicenie.


Jaki rodzaj karmy podawać szczekającemu pupilowi?
Podsumowanie

Jako właściciel psa, musisz wywiązać się z wielu istotnych obowiązków. Jednym z nich jest zadbanie o to, aby dieta Twojego pupila była zbilansowana, a jej poszczególne składniki nie stanowiły zagrożenia dla jego zdrowia. Pozytywnie wpłynie to na fizyczną oraz psychiczną kondycję organizmu czworonoga. Zatem zapamiętaj te wskazówki, a potem wykorzystaj je w praktyce - Twój szczekający przyjaciel na pewno Ci się za to odwdzięczy.

Przygotowując poszczególne posiłki dla psa, zwracaj uwagę, aby miały one odpowiednią wielkość i były podawane z prawidłową częstotliwością. Właściwe działanie w tym zakresie musi odbywać się z uwzględnieniem kilku czynników, wśród których największe znaczenie ma: rasa psa, jego wiek i płeć, stan zdrowia, poziom codziennej aktywności oraz preferencje zwierzęcia.


źródło zdjęć: freepik.com

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.