sobota, 25 maja 2024

Wiadomości

  • 22 komentarzy
  • 15903 wyświetleń

Straż Miejska rozwiązana

Rada Miasta Grajewo na czerwcowej sesji br. podjęła uchwałę o rozwiązaniu Straży Miejskiej

11 głosami radnych "za”,  10 "przeciw” radni rozwiązali Straż Miejską, funkcjonującą w strukturze organizacyjnej Urzędu Miasta Grajewo. Decyzję podjęto m.in. po zasięgnięciu opinii Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Powołanie SM w Grajewie jako budżetowej jednostki organizacyjnej nastąpiło w maju 2005 roku. Koszty związane z jej funkcjonowaniem pokrywane były zatem z budżetu miasta, teren działania obejmował obszar administracyjny Grajewa. Siedziba SM początkowo mieściła się przy ul. Strażackiej 4a, komendantem był Wojciech Formejster. Podczas służby realizował On zadania z 2 strażnikami pełniąc m.in.: patrole rowerowe, piesze, dyżury w siedzibie oraz patrole z udziałem Policji. Do czasu liczebność załogi zwiększała się (nawet 4 strażników i pracownik cywilny). Siedzibę SM przeniesiono do budynku przy ul. Strażackiej 6. W 2011 r. podziękowano za pracę komendantowi, jego obowiązki pełni obecnie Anna Guberska-Bukowska, która do pomocy ma 1 strażnika.

Jeszcze w maju 2012 roku na potrzeby tej jednostki Miasto zakupiło za 60 tys. zł nowoczesny fotoradar. Teraz okazało się jednak, że ten podmiot nie jest potrzebny. Grajewska Straż Miejska przestaje istnieć z dniem 1 września 2013 r., pracownicy po zmianach kadrowych znajdują nadal zatrudnienie w Urzędzie Miasta.
W dniach 4-8 marca 2013 r. oraz 13-14 marca 2013 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, z upoważnienia Wojewody Podlaskiego,  przeprowadzili kontrolę w Straży Miejskiej w Grajewie. Celem kontroli było zbadanie z ramienia Wojewody Podlaskiego zgodności działania Straży Miejskiej w Grajewie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.

Poniżej:
- Wystąpienie pokontrolne z kontroli Straży Miejskiej w Grajewie (fot. 1 - 4, UW)
- pierwsza siedziba SM przy ul. Strażackiej 4a (fot. 5)
- były komendant W. Formejster (na pierwszym planie, fot. 6)

- siedziba SM, ul. Strażacka 6 (fot. 7)
- p.o. komendanta A. Guberska-Bukowska - fot. 8, Gazeta WspółczesnaKomentarze (22)

i po co tak się wdzięczyć był z tym radarem -ot złośliwość losu, teraz druga strona się cieszy!

I bardzo dobrze. I tak nic nie robili. Straż Miejska jak sama nazwa wskazuje ma strzec miasta , a nie z fotoradarem budżet reperować. Bezpańskie psy łapać , porządku pilnować. Za śmiecenie ścigać. Kiedyś miałem sprawę do nich , nawet telefonu nie raczyli odebrać......żenada.

Siedziba Straży w bliskim sasiedztwie zaniedbanego parku miejskiego, które jest stałym miejscem młodzieży spożywającej alkohol i zaśmiecających te tereny. Druga strona siedziby SM, od czoła Urzędu Miasta jest, wieczorami miejscem spotkań zmotoryzowanej i hałaśliwej młodzieży, która na swych wyeksploatowanych "cudeńkach" urządzają palenie gumy. Nie bez znaczenia że wszystko to odbywa się najbliższym sąsiedztwie urzędu, gdzie pracują ludzie odpowiedzialni za spokój i porządek.

I bardzo dobrze, cieszę się;) bo oni nie są do niczego potrzebni. Tylko dlaczego kosztem innych ludzi oni wsiadają na ich miejsca pracy :(

Jednak sprawiedliwość istnieje...

W końcu:) Szkoda tylko tych pieniędzy na radar, można było je przeznaczyć na jakiś szlachetniejszy cel...

Komendant policji zabiegał o dofinansowanie policji w Grajewie z budżetu miasta. Obawiam się że po rozwiązaniu straży miejskiej przeznaczone pieniądze na policję nie przełożą się na większą ilość patroli na ulicach. Z samochodu nie wszystko widać i czasem warto się przejść.

"pracownicy po zmianach kadrowych znajdują nadal zatrudnienie w Urzędzie Miasta." Czyli ludzie na zbędnych stanowiskach zasilą armię urzędników na innych zbędnych stanowiskach.

Ciekawe Jakie Stanowiska Obejma W UM Funkcjonariusze SM. S

to jakim sposobem oni działali do obecnego czasu ? kto im na to pozwalał. Pierwsza kontrola po tylu latach kpina

dobry krok, nie była potrzebna naprawde, tylko latali z fotoradarami, i czepiali sie głupot.

Do wszystkich przeciwnych strazy miejskiej....Zobaczymy co bedzie dzialo sie w Grajewie//Takich madrali jak wy nie sieja i nie orza ,oni sami tacy sie rodza zaszczuci sami sobie.

Bardzo dobrze, tylko dlaczego tak póżno?

W większości pisanina osób pouczonych, ukaranych lub... gimbusów, ups ! zapomniałam o wrednych i zawistnych.
Artur - zapomniałeś o odśnieżaniu :**

Proszę pana burmistrza o rozwiązanie Policji. Tylko czepiają się za drobiazgi, a drogówka to tylko z radarami lata. Pieniążki przekazać na Straż Leśną, przynajmniej partyzantki nie będzie, albo rozwiązać wszystko, jak chciał ten z Białegostoku - Kondonowicz czy jakoś tak podobnie. z poważaniem życzliwy.

Ktoś napisał że tylko się czepiali znaczy więc że działali, ktoś inny że nic nie robili. Ustalcie w końcu jak było w rzeczywistości.

ciekawe teraz co się stanie z pojazdami straży miejskiej, może oddać na licytację?

brawo tylko dlaczego tak pózno

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.