Wiadomości

Straciła orientację w terenie

Sezon na grzyby rozpoczął się. W najbliższym czasie wielu z nas wybierze się do lasu na grzybobranie.  Podczas takich wypraw nie trudno stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Dotyczy to szczególnie osób starszych. Przekonała się o tym 54 – letnia mieszkanka gm. Rajgród

W poniedziałek o godzinie 20.20 dyżurny grajewskiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o zaginięciu 54- letniej kobiety, która wybrał się na grzyby do lasu w okolice miejscowości Stoczek gm. Rajgród i nie wróciła do domu. Do poszukiwań włączyli się policjanci i strażacy. Akcja poszukiwawcza zakończyły się szczęśliwie. Zaginiona kobieta wróciła do domu cała i zdrowa.

Apelujemy o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię…

Przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać.
Określić kiedy zamierzamy wrócić.
Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób. Kiedy jedna z osób zagubi się w lesie należy o tym fakcie powiadomić NAJBLIŻSZĄ jednostkę Policji, by rozpocząć akcie poszukiwawczą jak najszybciej.
Postarać się dodać do stroju elementy odblaskowe. W czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.
Poinformować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasu powrotu.
Dobrze jest zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.
Inne przedmioty wartościowe pozostawić w domu, można uniknąć tym samym ich zagubienia lub kradzieży.
Nie oddalajmy się od osób z którymi wybraliśmy się na grzybobranie. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.
Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca z którego wyruszyliśmy.
Przypominamy, że wjazd do lasu pozostawienie tam pojazdu silnikowego jest zabronione i podlega ściganiu na mocy przepisów kodeksu wykroczeń i jest zagrożone karą grzywny do 500 zł.
KPP w Grajewie

środa, 18 maja 2022

Wypadek za Mońkami

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.