Kraj

  • 6 komentarzy
  • 1385 wyświetleń

STOP "ryczącym bolidom"

 
W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, którzy  powszechnie skarżą  się na wyjątkowo hałaśliwie pracujące pojazdy, Starostwo Powiatowe w Mońkach zakupiło i przekazało Komedzie Powiatowej Policji   w Mońkach sprzęt pozwalający na skuteczną walkę z tym problemem.  Sonometr, czyli urządzenie przeznaczone do pomiaru hałasu wytwarzanego przez samochody  i motocykle, może też służyć do oceny głośności innych sygnałów dźwiękowych (klaksonów, syren). Spełnia on wszelkie wymagania Zakładu Certyfikacji i Normalizacji Instytutu Transportu Samochodowego.

Jeżeli pomiar wykaże, że kontrolowany pojazd wydaje dźwięki przekraczające 94 decybele, jego właściciel straci dowód rejestracyjny. Odzyska go dopiero wtedy, kiedy poprawi pracę układu wydechowego.     W najbardziej drastycznych przypadkach policjanci będą też karali kierowców tych pojazdów mandatami (w zależności od skali przewinienia od 20 do 500 zł).

Kto powinien bać się sonometru? Przede wszystkim właściciele starych aut z dziurawymi tłumikami, miłośnicy tuningu, którzy wydają mnóstwo pieniędzy, aby ich wozy było słychać z daleka, oraz motocykliści. Niektórzy z nich celowo, własnoręcznie dziurawią lub przerabiają  tłumiki, aby uzyskać oczekiwany charakterystyczny odgłos. Urządzenie i konsekwencje wynikające z przekroczenia dopuszczalnej normy hałasu z pewnością ostudzą takie zamiłowania. - informuje KPP Mońki

Komentarze (6)

Moje auto jest glosniejsze niz kolegi - ten sam model rocznik, zblizone przebiegi - zaznacze ze caly uklad wydechowy na 5+ - jak sie mierzy te decybele, z jakiej odległosci?

w końcu ktoś ten problem zauważył, szkoda jednak, że nie w Grajewie. Policja powinna się też zająć tymi pseudo harleyami które najgłośniej hałasują te ich pierdy są okropne.

to chore jest bo młodzi lubią głośne samochody ja też i nikt nie powinien w to wnikać...:)

skoro lubia to niech w domu sluchaja klekotu a nie bujaja na miescie .,.,

do ? . A ja już z tego wyrosłem i nie mam ochoty słuchać czyjegoś trupa jak go jakiś dziciak katuje na osiedlu. Cichy dobrze napisał niech se zdejmie tłumik i wsłuchuje się w swojego szrota w domu.

miras.. jak sam mówisz Ty też się tym zajmowałeś i Tobie nikt nie przeszkadzał więc Ty nie przeszkadzaj innym. Ty mogłeś pohałasować, a jak już wyrosłeś to inni też muszą wyrosnąć bo - jak przypuszczam - Panu Mirkowi to przeszkadza?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.