Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 7778 wyświetleń

Stanowisko radnych w sprawie budowy bezkolizyjnych przejazdów kolejowych

Stanowisko Rady Miasta Grajewo z dnia 29 września 2021 r. w sprawie budowy na terenie miasta Grajewo bezkolizyjnych przejazdów kolejowych

W końcu sierpnia 2021 r. do Burmistrza Miasta Grajewo i do Rady Miasta Grajewo wpłynęły Petycje w sprawie planowanej budowy wiaduktu nad torami kolejowymi przy ul. Piłsudskiego w Grajewie podpisane przez ponad 320 mieszkańców miasta.


Autorzy Petycji:
1) "stanowczo sprzeciwiają się koncepcji inwestycyjnej w postaci planowanej budowy estakady przelotowej nad ul. Piłsudskiego i torami kolejowymi w środku miasta Grajewa celem przepuszczenia ruchu pojazdów poza lokalnych w kierunku na Warszawę",
2) wzywają do znalezienia "lepszego i mniej kosztownego rozwiązania problemu przejazdu przez tory, a także przeprowadzenia konsultacji społecznych na etapie koncepcji, a nie wtedy, gdy już zapadną decyzje",
3) wskazują na negatywne stanowisko Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
 

Rada Miasta Grajewo jako organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego reprezentuje wszystkich mieszkańców miasta i ma ustawowy obowiązek reagować na zgłaszane problemy i podejmować działania w celu realizacji społecznych postulatów.

Reprezentanci autorów ww. Petycji w dniu 23 września 2021 r. uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Grajewo, która rozpatrywała przedmiotową


Petycję. W dniu 27 września 2021 r. na stronie jednego z portali internetowych autorzy Petycji zamieścili obszerny tekst będący wyrazem "wspólnego stanowiska władz miasta oraz przedstawicieli osób wnoszących Petycję".

Petycja i ww. tekst są wyrazem niepokoju mieszkańców miasta przed rozwiązaniami komunikacyjnymi, które w konsekwencji doprowadzą do jego podziału na dwie części oraz spowodują potężny hałas będący efektem dużej częstotliwości kursowania pociągów i wielkiej ich prędkości. Piszący wskazują też na mogące wystąpić niebezpieczne dla mieszkańców konsekwencje wynikające z możliwości awarii pociągów czy wypadków, zwłaszcza w przypadku przewozu materiałów niebezpiecznych.
 Rada Miasta co do zasady nie jest przeciwna budowie nowoczesnej infrastruktury drogowej i kolejowej i docenia jej potencjalne znaczenie dla rozwoju miasta i postępu cywilizacyjnego jego mieszkańców. Jednakże Rada Miasta solidaryzuje się z autorami Petycji w przedmiocie ich obaw co do możliwych konsekwencji społecznych, gospodarczych i środowiskowych budowy przez centrum miasta wiaduktu drogowego nad linią kolejową. 
       

Rada Miasta wspierając stanowisko autorów Petycji i wymienionego tekstu uważa, że inwestor (PKP PLK) przystępując do opracowywania koncepcji tak poważnego przedsięwzięcia winien posiadać wizję jego konsekwencji dla pracy i życia 20 tysięcy mieszkańców miasta, a priorytetem jego działań powinna być ochrona ludzi, środowiska oraz równe i poważne traktowanie praw mieszkańców do bezpiecznego i godnego życia. 
 

Rada Miasta: 
1) sprzeciwia się budowie wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu ulicy Piłsudskiego w Grajewie jako rozwiązaniu powodującemu wyłącznie negatywne konsekwencje społeczne, komunikacyjne, wizerunkowe, naruszającemu historyczny ład architektoniczny i rodzącemu dla mieszkańców
wyłącznie uciążliwości,2) optuje za budową nowej linii kolejowej poza granicami administracyjnymi miasta co wykluczy wszelkie uciążliwości i niebezpieczeństwa dla jego mieszkańców i będzie rozwiązaniem nowoczesnym i stosowanym w innych miastach, 
3) nie jest przeciwna innym rozwiązaniom lokalizacyjnym i technicznym, ale ich podstawą muszą być minimum 3 przejścia i przejazdy bezkolizyjne, stwarzające jak najmniejszą uciążliwość dla mieszkańców, w tym także tunel dla pociągów w miejscu istniejącej linii kolejowej,
4) uważa za celowe, by organy państwa i podmioty odpowiedzialne za realizację projektu Rail Baltica na odcinku Białystok - Ełk ponownie rozważyły wskazane wyżej sugestie/ postulaty.

 

Uchwała Rady Nr XXXVI/290/21 z dnia 2021-09-29 w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego budowy na terenie miasta Grajewo bezkolizyjnych przejazdów kolejowych.

Radni upoważnili Burmistrza Miasta Grajewo do przekazania niniejszego stanowiska Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Infrastruktury, Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku, Dyrektorowi PKP PLK, posłom i senatorom Województwa Podlaskiego, Wojewodzie Podlaskiemu i Marszałkowi Województwa Podlaskiego.

 

 

 

 

Petycja do władz Miasta Grajewo

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Ogłoszenie

poniedziałek, 13 stycznia 2025

Kolędy od 13 stycznia do 20 stycznia

Komentarze (9)

PROSTA SPRAWA PUSCIC KOLEJ POLTUNELEM I PO SPRAWIE

Najlepszym rozwiązaniem będzie jak ktos juz wspomniał ominiecie Grajewa.../

Najlepszym rozwiazaniem kolej puscic tunelem oraz zrobic obwodnice i po problemie. A pociagi nie beda jazdzic po 260 km na godz, bo z taka szybkoscio jezdza tylko po terenach pustynnych gdzie sa duze odleglosci. Dlatego pytam dlaczego inne mniejsze miejscowosci maja obwodnice i lepsze drogi jak nasze w Grajewie miescie powiatowym. Jak ma wygladac powstawanie nowych zakladow pracy, czy wladze miasta i radni o tym mysla ????, czy maja spoznione zaplony. Gdzie byli jak powstawal projekt wiaduktu cicho sza. Jak mieszkancy o tym pisza to jest nalozona CENZURA.

Za pół roku cały tranzyt pójdzie S61. Cisza i spokój będzie. Co nie zmienia faktu że przez 25 lat nie potrafiono zbudować obwodnicy.
Teraz wiadukt. Żarty jakieś. Kaktus mi szybciej wyrośnie.

Nie lepiej położyć tory wzdłuż przyszłej drogi S16 z Knyszyna do Gut a następnie do Ełku wzdłuż Via Baltyki. To jest chyba najlepsze rozwiązanie dla powiatu.

Pod koniec 19 wieku Goniądz nie chciał kolei obok miasteczka i został mini miastem a miejscowości w 19 wieku będące wsiami jak Grajewo i Mońki po wybudowaniu kolei prześcignęły Goniąc w rozwoju. Podobnie będzie i teraz. Miasto bez dobrego dojazdu kolejowego i drogowego zostanie pipidówką. Żadna poważna firma nie zechcę w takim miejscu inwestować w budowę większego zakładu z powodu utrudnień komunikacyjnych.

wiadukt w centrum Grajewa, całe miasto w dole a zjazd z wiaduktu gdzie ??? chyba przy lotosie - ot i pomysł

Architektoniczne straszydło.

Chcieliscie obwodnicy wiec macie.Przeciez S61 jest obwodnica Grajewa

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.