Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 7154 wyświetleń

Sprawdź stan powietrza

Sprawdź stan powietrza w twojej okolicy

 

Ministerstwo Środowiska zachęca: aktualne dane o stanie powietrza w Polsce znajdziesz w bezpłatnej aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce”. To kolejny projekt po portalu www.powietrze.gios.gov.pl, który przedstawia rzetelne informacje na temat jakości powietrza.

 

W aplikacji na urządzenia mobilne dostępne są bieżące dane z automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski. Dzięki temu każdy użytkownik może uzyskać aktualną informację na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika, ale w każdej chwili będzie też można sprawdzić dane z pozostałych punktów pomiarowych. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o osobach, które chcą uzyskać aktualną informację na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy.

 

Jak to działa?

 

Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena „dostateczna” oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.

 

Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji – pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.

 

Aplikacja mobilna – na jakie urządzenia?

Aplikację można bezpłatnie pobrać dla systemu Android (przez Google Play) oraz dla systemu iOS (przez Apple Store).
 
 

Dane o jakości powietrza

Aktualne dane o jakości powietrza w Polsce można również sprawdzać na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.

czwartek, 30 czerwca 2022

Kończy się budowa zapory na granicy

Komentarze (1)

W Grajewie śmierdzi niesamowicie. Palone śmieci w kominach, agro centrum, oczyszczalnia ścieków czy zakład rybny. Jak dobrze zawieje to te wszystkie zmieszane zapachy można wyczuć w okolicach parku Solidarności, czy szpitala.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.