niedziela, 1 października 2023

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 1870 wyświetleń

SP2. Uroczysty Apel Poległych

18 września 2023 r., kadra pedagogiczna oraz młodzież Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Grajewie, przy pomniku poświęconym Ofiarom Golgoty Wschodu, przygotowała uroczysty Apel Poległych. Uroczystość odbyła się w związku z wczorajszym Dniem Sybiraka.


W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele szkoły, lokalnych samorządów i jednostek organizacyjnych. Jednak największym zaszczytem na uroczystości, była obecność p. Jadwigi Budnej, która jako trzyletnie dziecko przeżyła tragedię zsyłki, a także potomków lokalnych Sybiraków.
W wydarzeniu udział wziął Starosta Grajewski Waldemar Remfeld.

Komentarze (5)

Moja Mamusia 79 lat temu wróciła z zsyłki. Jesteśmy bardzo dumni że mamy taką Mamusię

Fajnie że zaprosiła Pani dyrektor Pana starostę. /

Moja mama, babcia i ciocia również były zesłane na Sybir za udział mego dziadka w I wojnie światowej i działalność partyzancką. Młodziutka kobieta (25 lat w czasie wywózki) z dwójką małych dziewczynek (ok. 2 i 4 latka) zostały wywiezione w czerwcu 1941, chwilę przed agresją Niemiec na Rosję. Przeżyły i wróciły do kraju rok po wojnie - po Wielkiejnocy 1946 roku. Jestem również bardzo dumna i jednocześnie pełna podziwu jak udało im się przeżyć w tym koszmarze. Mama opowiadała, to co zapamiętała jako dziecko: o głodzie, strachu, tyfusie, itp.... szok. Niestety już odeszła, pokonał ją Covid. Ogromny żal :(

Ciesze się, że moja córka brała czynny udział w apelu ku pamięci zesłanych, w tym swojej babci.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.