Wybór ogrzewania miejsca w którym mieszkamy jest ważną decyzją, opłaty za nie często stanowią duży procent wydatków w domowym budżecie. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć ogrzewanie, na paliwa stałe (węgiel, drewno, biomasę, ekogroszek, miał), opałowe na olej, gaz ziemny, wykorzystujące odnawialne źródła energii, czy też elektryczne. Dobór instalacji grzewczej zależy przede wszystkim od dostępności źródeł energii oraz uwarunkowań finansowych właściciela.
Póki co większość rodzin w Polsce, również w Grajewie, ogrzewa swoje mieszkania i domy energią z węgla spalanego w przedsiębiorstwach energetycznych lub indywidualnie. Zwolennicy wykorzystania węgla podkreślają, że to stosunkowo tani system grzewczy (niskie koszty opału), choć posiada minusy, takie jak kłopotliwe dozowanie paliwa, konieczność zapewnienia miejsca na opał i popiół a także ciągły dozór i stała obsługa kotła (pieca). Jednocześnie coraz głośniej mówi się o problemie dużej ilości substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska. W rejonach, w których jest dużo obiektów z ogrzewaniem węglowym ilość szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery przekracza dopuszczalne normy.
Coraz częściej dymiące kotły na węgiel zastępowane są innymi urządzeniami np. na gaz. W spalinach z kotłów gazowych nie ma tyle niebezpiecznych pyłów i niepożądanych substancji niż podczas spalania węgla. Ponadto ogrzewanie gazem ziemnym jest znacznie tańsze. Korzyścią z wymiany kotła węglowego na gazowy jest bez wątpienia większa wygoda - kotły gazowe są w pełni zautomatyzowane, nie wymagają obsługi ani nadzoru.
Grajewski ratusz podjął rozmowy dotyczące gazyfikacji miasta. Budową i dostarczaniem gazu na terenie Grajewa zainteresowana jest spółka gazownicza z Warszawy. Do sieci mogliby przyłączyć się mieszkańcy korzystający z innych źródeł energii. W ramach tej inwestycji (za ok 2 lata) gaz stopniowo doprowadzanoby do klientów. Na obrzeżach miasta przy ul. Ekologicznej powstałaby stacja rozprężeniowa, paliwo dowożne byłoby na miejsce cysternami.
e-Grajewo.pl
środa, 15 stycznia 2025
środa, 15 stycznia 2025
Czy w Rajgrodzie też będzie gaz, do dechy
Super! Nareszcie konkurencja dla PEC
Stacja rozprężania gazu ziemnego stoi przy ul. wiórowej od kilku lat. Nie wiem skąd te nagłe olśnienie wśród radnych ratusza - widać nie wiedzą co posiadają w zasobach miasta i na co wydają zezwolenia budowlane.
bardzo dobry pomysl
Ważne: koszt energii cieplnej w PEC grajewo jest jednym z najdroższych w ... kraju tak, tak. 1 GJ np na południu Polski lub zachodnio pomorskim wynosi 42 zł. a w Grajewie po ostatnich podwyżkach ok 60
Ale w Grajewie jest już stacja rozprężeniowa gazu. Nawet działała przez kilka lat, miała nawet kliku klientów (firmy). Niestety nie kalkulowało się w porównaniu do innych źródeł energii. Więc chyba dla indywidualnych mogło być jeszcze drożej. W Augustowie też się nie sprawdziło więc nie popadajmy w euforię.
Za duża inwestycja na tak małe miasto
niebardzo rozumiem, skoro planowany jest gazociag w poblizu Grajewa to po co budowac jakies stacje i dowozic cysternami ? o co kaman ?
K. myślisz że w gazociągu to gaz po prostu jest - z nieba pewnie?
Bardzo dobry pomysł tylko czy nie będzie tak jak z ze światłowodem nie każdy otrzyma, a miało być pięknie.