Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 6575 wyświetleń

Samorządy piszą do Prezydenta

Samorządy piszą do Prezydenta RP w sprawie oświaty

Środowisko samorządowe uczestniczyło w wielu dyskusjach i spotkaniach z Panią Minister. Przedstawialiśmy na nich nasze stanowiska, wnioski z sondaży przeprowadzonych wśród miast i gmin członkowskich oraz konsultacji z ekspertami. Byliśmy w kontakcie z innymi środowiskami związanymi z edukacją. Wystąpiliśmy do Sejmu o zorganizowanie wysłuchania publicznego Prawa oświatowego, z którego zapisami się nie zgadzamy. Kiedy nasza propozycja została odrzucona, sami przygotowaliśmy wysłuchanie publiczne, w którym wzięli udział eksperci, związki zawodowe i reprezentanci prawie wszystkich środowisk oraz organizacji zrzeszających samorządy, podmioty prowadzące szkoły, kadrę kierowniczą w oświacie, rodziców, a także przedstawiciele środowisk społecznych, które od lat działają na rzecz podnoszenia jakości polskiej szkoły.

W liście zwracamy uwagę, że rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów, które wymaga już teraz zasadniczych zmian w sieci szkolnej, dostosowanych przede wszystkim do nowej podstawy programowej, która wciąż nie jest znana, powinno nastąpić po ustaleniu wszystkich uwarunkowań reformy, w tym prawnych i finansowych. Tymczasem decyzje w tych kwestiach muszą być we wszystkich gminach podjęte w I kwartale 2017 roku, by mogły wejść w życie od początku nowego roku szkolnego. Naszym zdaniem, nie jest to możliwe i może spowodować negatywne konsekwencje dla polskiej oświaty oraz niedobry odbiór społeczny.

 

Joanna Proniewicz - rzecznik prasowy

Związek Miast Polskich

Komentarze (2)

Kopię tego pisma trzeba było wysłać do posła Kaczyńskiego, bo to on w tej sprawie ma najwięcej do powiedzenia a nie jakiś prezydent. Może trzeba zorganizować indywidualne wysyłanie listów do posła, żeby mógł przeczytać, co sądzą wyborcy na temat wprowadzanych zmian.

Naród m.in wybrał PIS, bo chce likwidacji gimnazjów. Czy kilka osób miało prawo w imieniu społeczeństwa wysłać ten list? Może dość decydowania za kogoś bez kogoś...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.