Sałatka gyros jest smacznym, a do tego bardzo wartościowym daniem. Można ją szybko przygotować nie tylko na obiad, ale także na imprezę czy piknik. Jest wiele przepisów, więc każdy znajdzie swój ulubiony wariant.
Sałatka warstwowa gyros jest bardzo popularna w Polsce, o czym świadczy jej obecność na stołach, podczas imprez. Stała się jedną z głównych potraw, bo doskonale wygląda i wyśmienicie smakuje, a do tego jej przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Cieszy się powodzeniem w barach, szczególnie w nadmorskich i górskich kurortach. W Polsce sałatka gyros nie ma wielu lat tradycji, ale w Grecji i w wielu innych krajach, znana była od dawna.
Gyros w Stanach Zjednoczonych, Australii i w Europie pojawił się po II wojnie światowej. W USA rozpowszechnił go Chrisow P. Tomaras, który zaprojektował pionowy ruszt i serwował danie, które szybko stało się hitem. Przygotowywane było praktycznie z każdego mięsa, ale w naszym kraju gyros serwuje się z kurczaka z sosem i dodatkiem warzyw. Podaje się w bułce lub na talerzu z frytkami czy w przezroczystej misce.
Najlepsza sałatka gyros warstwowa zawiera kawałki kurczaka i warzywa, takie jak: ogórki konserwowe, kapusta pekińska czerwona cebula, kukurydza konserwowa. Podczas przygotowywania dodaje się przyprawę gyros, ketchup, majonez, sos czosnkowy. Aby zrobić sałatkę gyros, nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu, ponieważ przyrządzenie jest bardzo proste. Mięso trzeba pokroić na małe kawałki i smażyć na patelni, a warzywa poszatkować w drobną kostkę.
Składniki można podmieniać i przykładowo dodać ogórka świeżego zamiast konserwowego. Cebulę czerwoną zastąpić białą, a kapustę pekińską, jeśli ktoś bardzo chce, sałatą lodową. Sałatka gyros nie musi być podawana z sosem czosnkowym, a jedynie z majonezem i ketchupem. Powinna być przygotowywana 2 godziny przed spożyciem, ale wcześniej schłodzona w lodówce, bo wtedy jest chrupiąca i bardzo dobra. Można ją spożyć również następnego dnia, ale traci na wyglądzie i walorach smakowych.
Do przyrządzenia warstwowej sałatki gyros dla kilku osób potrzebne są takie składniki jak:
Mięso należy umyć, osuszyć i pokroić. Małe kawałki kurczaka posypać przyprawą gyros i usmażyć na oleju. Warzywa również kroi się w kostkę, oprócz kapusty pekińskiej, którą się szatkuje. Kukurydzę się odsącza na sitku. Składniki przyprawia się solą i pieprzem i układa warstwami: kurczak, ketchup, ogórki, cebula, kukurydza, majonez, papryka i kapusta. Do zrobienia, sałatka potrzebuje również sosu czosnkowego lub innego ulubionego. Więcej przepisów można znaleźć pod adresem https://www.netto.pl/przepisy/przepisy-na-sprawdzony-i-dobry-obiad/ . Sałatkę można podawać z frytkami lub opiekanymi ziemniakami, jako danie obiadowe.
Zrobienie sosu na bazie ketchupu i majonezu trwa chwilę. Do miski wkłada się po 3–4 łyżki majonezu i ketchupu, dodaje łyżeczkę cukru, soku cytryny, szczyptę soli oraz 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę. Składniki trzeba wymieszać i przyprawić pieprzem i ostrą papryką. Można dodać też inne przyprawy. Po dokładnym wymieszaniu sos przez kilka godzin schładza się w lodówce, żeby nabrał smaku.
Można przygotować również sos barbecue, który jest odpowiedni do sałatki gyros. Potrzebne są do tego świeże pomidory lub z puszki pozbawione skórki. Po zalaniu wrzątkiem i przeciera przez sitko. Cebulę sieka się drobno i podsmaża na oleju, by się zarumieniła. Dodaje się do niej 2-3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę. Smaży się maksymalnie przez minutę, a następnie dodaje pomidory, łyżkę oleju sojowego, łyżeczkę papryki słodkiej i ½ ostrej lub tabasco, 2 szczypty soli, łyżeczkę musztardy. 2 łyżki soku z cytryny. Wszystko należy wymieszać i podgrzewać na małym ogniu około 25 minut, ciągle mieszając, do uzyskania gęstej konsystencji.
Podstawą sałatki gyros jest kapusta pekińska i nie bez powodu. Warzywo nadaje smak, ale przede wszystkim jest bardzo zdrowe. Jeśli ktoś nie lubi kapusty, powinien się do niej przekonać, ponieważ jest bardzo zdrowa. Zawiera wartościowe składniki dla organizmu: duże ilości błonnika i białka oraz witaminy: C, A, K, E, a także wapń, potas, magnez, żelazo, kwas foliowy, beta–karoten, cholinę, niacynę, ryboflawinę i tiaminę. To cenne warzywo wspomaga pracę układu odpornościowego, nerwowego, kostno-stawowego, narząd wzroku, trawienie, pracę wątroby, przeciwdziała chorobom nowotworowym i osteoporozie. Ma też działanie: antybakteryjne, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i chroni przed schorzeniami metabolicznymi.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)