Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 15228 wyświetleń

S K R Z G C

     Ostatnio wyjeżdżam. Coraz częściej. Mimo przeciwności losowych i pogodowych. Uparcie. Nie, nie wyjeżdżam z Grajewa, Drodzy Państwo! To tylko taka dziwaczna kokieteria…Wyjeżdżam z propozycjami i pomysłami!
Dziś też mam jedną propozycję, która została zaszyfrowana w tytule. Ale będę dawkował
informacje i docierał ogródkiem do meritum sprawy.
     Na początku listopada, tak jak większość mieszkańców Grajewo, odwiedzałem nasze cmentarze. Używam liczby mnogiej, albowiem cmentarze są dwa – parafialny i komunalny. Pisać o cmentarzu komunalnym nie zamierzam, może ktoś napisze o nim za sto lat, natomiast o cmentarzu parafialnym i owszem, napiszę w tym felietonie i to w tonie trochę katastroficznym.
     Wyjaśnię jednak najpierw ów tajemniczy skrót w tytule felietonu Otóż oznacza on ni mniej, ni więcej, tylko Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Grajewskiego Cmentarza.

     Jak coś jest zagrożone, to się ratuje, kwestia oczywista. A że ja mam taki zwyczaj, iż dziurę w całym zawsze znajdę, to znalazłem i tym razem. Cmentarz parafialny,  w przeciwieństwie do komunalnego, posiada zabytki. Są to na przykład zabytkowe groby. Niektóre znajdują się w bardzo kiepskim albo i opłakanym stanie, a o ile pamiętam, kilka lat temu miało miejsce i takie zdarzenie, że zabytkowy grób ktoś usiłował zniszczyć, ażeby stworzyć nowe miejsce pochówku. Sprawa była dość głośna, wracać do niej nie będę. W każdym razie mogiły dziewiętnastowieczne, pomniki, które zostały postawione w roku tysiąc osiemset którymś mają prawo być w kiepskim stanie, co wcale nie oznacza, że mamy pozwolić, aby popadły w całkowitą ruinę. Chyba wystarczy, że w ruinę popada zabytkowy dworzec PKP, i nikt nie śpieszy mu na ratunek. Jeśli chodzi o cmentarz, to on sam w sobie jest ważnym obiektem historycznym, a te groby to nasza tożsamość jako miasta. Kto nie szanuje swojej historii, tym samym przyzwala, ażeby potomni też go nie szanowali.
     Na grajewskim cmentarzu parafialnym jest ponadto kaplica stanowiąca grób rodzinny Wilczewskich. Kim byli Wilczewscy dla Grajewa, można przeczytać w zapisach historycznych. Tymczasem kaplica poświęcona świętej Annie coraz bardziej staje się ruiną. Nieodnawiana od lat, nie zdobi cmentarza, ale go szpeci. Cóż, nie będę tutaj nikogo wytykał, antagonizował itd. Sama nazwa „cmentarz parafialny” wskazywałaby na to, że parafia powinna o niego dbać. A że w Grajewie są trzy parafie, a wkrótce będzie czwarta, więc może nie wiadomo, która ma troszczyć się o cmentarz?

     Ale dość tych pustych rozważań i utyskiwań. Moja propozycja jest taka: Skoro nie wiadomo, która parafia ma dbać o cmentarz, zabytkowe groby i kaplicę, to może jednak przydałby się taki Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Grajewskiego Cmentarza? Niechby był samorządny i niezależny, ale nade wszystko – aktywny. Wiemy, że w wielu miastach co roku organizowane są kwesty na ratowanie zabytków nekropolii. Na przykład wszyscy widzimy, jak kwestują na warszawskich Powązkach. Czy w Grajewie nie można przeprowadzać takiej akcji? Naprawdę jest nam wszystko jedno, kiedy przechodzimy obok obskurnej kaplicy albo sypiącego się pomnika? Powiecie, że moja propozycja jest nierealna? A może bardziej pożyteczna byłaby propozycja, którą ktoś rzucił na stronie e-Grajewo.pl, żeby na cmentarzu komunalnym wyodrębnić jakąś Aleję Zasłużonych? Tak, na obu cmentarzach leżą ludzie zasłużeni dla naszego miasta, ale o ich zasługach może lepiej tylko po prostu pisać i pamiętać? Natomiast zadbać o zabytki, bo są przecież takie groby, o które nikt nie zadba, jeśli nie zrobią tego mieszkańcy miasta.
     Czasu do namysłu mamy sporo, do następnego listopada daleko. Wyjeżdżam z tą propozycją celowo już teraz, żeby mi ktoś nie zarzucił, że pomysł przedstawiam w ostatniej chwili. A gdyby ten mój pomysł okazał się wykonalny, to nie będę rościł sobie praw autorskich, a w kweście mogę wziąć udział czynny i bierny. Oczywiście, jeśli dożyję do kolejnego listopada…


                                                                                                   Adam Stodolny

Komentarze (11)

a ja powoluje S.B.N.K.(Stop Budowie Nowych Kosciolow)

proszę o sprostowanie z komunalnego na parafialny
"na grajewskim cmentarzu komunalnym jest ponadto kaplica ..."

popieram inicjatywę

Panie Adamie popieram Pana pomysł.Niektóre groby są naprawdę piękne,ale zaniedbane .A to przecież jest nasza grajewska historia , którą należy ocalic.Nie dzielmy cmentarza na parafialny czy komunalny zróbmy coś dobrego wszyscy razem.

Idea powołania takiego komitetu powoli kiełkuje w świadomości niektórych mieszkańców Grajewa od kilku lat. Osobiście podpisuję się pod nią oboma rękoma i publicznie zapewniam ewentualne wsparcie organizacyjne itp., jakiego może udzielić Grajewska Izba Historyczna. Myślę, że rok 2010 jest bardzo dobry, by inicjatywa taka w końcu się ziściła, tym bardziej, że właśnie w tym roku przypadać będzie 200-lecie powstania grajewskiego cmentarza.

Inicjatywa godna pochwały, bardzo potrzebna i jak najbardziej realna. Stary cmentarz był jeszcze do niedawna pięknym cmentarzem, ale zróbmy wszystko, aby zachować to, co jeszcze czyni go innym od wszystkich. Jak się przyłączyć do Pana inicjatywy?

bardzo bardzo słuszne i moim zdanie jest taka potrzeba

Chcę pomóc!

Tez wlącze sie bardzo aktywnie do pomocy w ratowaniu naszego cmentarza.Tylko prosze o szybkie zorganozowanie spotkania i wyłoninie grupy osob , ktora wezmie"ster"w swoje rece.

Szczerze? Inicjatywa ok ale... Znajac zycie nikt nie wezmie na klate kosztow renowacji. Jedyne co mysle ze uda sie zrobic to wyszorowac te pomniki.. nic wiecej...
Ja sie nie pisze na to mimo ze dostrzegam taka potrzebne.

Pozdrawiam

Widzę panie Adamie,że interesuje się pan naszymi zabytkami.Faktycznie mamy problem z naszymi zabytkami.Moim zdaniem to jest wina ludzi którzy
mają się nimi opiekować.Jak można wymagać od człowieka coś ,który zawsze jest pod jakimś wpływem.Ostatnio byłem na cmentarzach i stwierdziłem,że nie są odśnieżone główne aleiki.No cóż na cmentarzu parafianym to jak już wspomniałem człowie/opiekun/"nie jest w stanie"odśnieżać.Jednak cmentarz komunalny ,no to to już jestem zdziwiony.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.