niedziela, 1 października 2023

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 10056 wyświetleń

RTG dla zwierząt !

Zła wiadomość dla pacjentów Szpitala Ogólnego w Grajewie. Od kilku dni w placówce czynny jest zaledwie jeden aparat RTG. Powód ? Jedno z dotychczas działających urządzeń nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Teraz zbyte RTG będzie służyło... zwierzętom w jednej z augustowskich weterynarii.     

Decyzje o wycofaniu przestarzałego sprzętu już pół roku temu podjął sanepid. RTG nie spełnia obowiązujących standardów. Podczas prześwietlania pacjentów urządzenie wytwarzało nieprawidłowe promieniowanie, niewłaściwie pracował generator wysokiego napięcia.       

- Choć urządzenie jest sprawne, tak naprawdę nie powinno pracować już od 2006 roku. Chodzi o niewydajne promieniowane. To tak jakby jeździć samochodem bez przeglądu technicznegotłumaczy jeden z pracowników szpitala.

Mając na uwadze coraz większe kłopoty z RTG, dyrekcja szpitala postanowiła przystąpić do ogólno-wojewódzkiego programu modernizacji pracowni teleradiologicznych. Problem w tym, że nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy i czy w ogóle grajewski szpital otrzyma dofinansowanie na zakup nowoczesnych aparatów cyfrowych. W praktyce oznacza to, że od stycznia wydłuży się kolejka pacjentów skierowanych na prześwietlenia.

- Zrobiliśmy wszystko, aby ten sprzęt mógł jak najdłużej funkcjonować w placówce. Ostatnio jednak sanepid zagroził nam karą finansową, wobec czego RTG musi być zdemontowane i usunięte z pracowni radiologicznej. Aktualnie na stanie mamy dwa rentgeny - leżące i łożkowe - mówi Grzegorz Dembski, dyrektor szpitala. 

Teraz sprzęt posłuży zwierzętom. Szpital zgodził się przekazać wycofany RTG dla jednego z augustowskich weterynarzy. Właściciel lecznicy w zamian zapłaci za demontaż urządzenia oraz jego transport.      

Adam Mazurek, e-Grajewo.pl

Komentarze (2)

pisze sie w placówcw a nic w palcówce

Panie Dyrektorze już trzeba robić starania w celu pozyskania środków finansowych na wymianę aparatów i urządzeń, które zepsują się za 2 - 3 lata! planowanie, planowanie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.