poniedziałek, 15 lipca 2024

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 13802 wyświetleń

Rozmowa z prezesem SML-W

O nowych urządzeniach pomiarowych, które będą montowane w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Grajewie i kosztach ich eksploatacji ze Stanisławem Koryckim, prezesem SML-W rozmawia Janek Kalbarczyk.

Janek Kalbarczyk - Od roku 2012 koszty centralnego ogrzewania rozliczane  będą  za pomocą podzielników elektronicznych dwuczujnikowych z odczytem radiowym. Dlaczego je wymieniacie?
Stanisław Korycki - Podzielniki wyparkowe są już przestarzałe. Zostały zainstalowane w roku 1996 i służyły mieszkańcom przez 15 lat. To urządzenia starej generacji. Wymieniamy je na nowoczesne dwuczujnikowe odczytywane drogą radiową.

JK - Czy są też inne przyczyny wymiany?
SK – Zawsze mieszkańcy zarzucali spółdzielni, że odczyty trwają bardzo długo, bo aż miesiąc czasu. Trzeba specjalnie rezerwować czas na to. Pracownicy chodzą, przeszkadzają, brudzą wchodząc w butach. Dużo zarzutów było co do wadliwego działania liczników, ze latem parują, a zimą wskazują więcej kresek. O uszy obiły mi się zarzuty o nierzetelności pracowników, że komuś zapisali mniej kresek a dopisali innemu. Nie można było sprawdzić, bo takie zarzuty są zawsze anonimowe. Pracownicy narzekali, że kogoś umówionego nie ma i znów trzeba go umawiać.

JK – Czy mieszkańcy i spółdzielnia będą musieli dopłacać do zakupu urządzeń i z jakich funduszy?
SK - Bierzemy je w leasing. Firma, która wygrała przetarg, dała podzielniki, będzie prowadziła odczyt i rozliczenia ciepła. Koszta odczytu z nowych urządzeń a tym samym koszta spółdzielni będą na tym samym poziomie co odczyt ze starych podzielników. Mieszkańców mogę uspokoić. Wymiana nie pociąga za sobą żadnych dodatkowych dopłat.

JK – Komisja wybrała oczywiście tę najtańszą?
SK -  To komisja decyduje o tym jaką ofertę wybierze. Teraz najtańsza nie znaczy wcale najlepsza. Wszyscy wiemy, że najtańszych w kraju wybraliśmy wykonawców autostrad i co się stało? Komisja wybrała ofertę, która spełniała wymogi spółdzielni tak techniczne jak i cenowe.

JK – Wykonawców trzeba wyłaniać w drodze przetargów. Czy zarząd ogłosił takowy?
SK – Oczywiście. Przetarg był ogłoszony zgodnie z przepisami. Wpłynęły trzy oferty.

JK – Czy wymiana podzielników wymaga uchwały rady nadzorczej?
SK – Nie, nie wymaga. Nie mniej rada nadzorcza i zarząd spółdzielni zgodziły się, że trzeba je wymienić i wspólnie podjęły decyzję o zastosowaniu nowoczesnych urządzeń.

JK - Co z konsultacjami społecznymi?
SK – Gdy inwestycja nie generuje żadnych kosztów i jest konieczna z uwagi na dobro mieszkańców, przepisy nie przewidują konsultacji społecznych.

JK – Co ludziom i spółdzielni da pomiar nowymi urządzeniami?
SK – Przede skróci się czas odczytu. Będzie wykonany drogą radiową, jednego dnia. Oszczędzimy czas ludzi i pracowników spółdzielni. Nie będzie dyskomfortu mieszkańców spowodowanego wchodzeniem pracowników do mieszkań w butach.

JK – Czy nowe podzielniki nie szkodzą zdrowiu lokatorów i czy nie będą kolidowały z odczytem z podzielników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej?
SK – Nowe podzielniki, jak zresztą i poprzednie są atestowane zatwierdzone polskimi normami. Jeśli chodzi o PEC to jeszcze nie ma urządzeń radiowych. Dopiero po modernizacji węzłów ciepłowniczych będą je montować. Wszystko jednak jest zabezpieczone polskimi normami. Nie ma mowy o wzajemnym wykluczani się urządzeń.

JK – Wspomniał pan o wymianie wodomierzy?
SK – W najbliższym czasie podamy do wiadomości mieszkańców zamiar wymiany wodomierzy na odczytywane drogą radiową z podobnych powodów, by unowocześnić instalację i tym samym ułatwić życie lokatorom.

JK – Panie prezesie i rzecz bardzo ważna jak gwarancja. Czy firma odczytująca zagwarantuje serwis urządzeń?
SK – Co do tego to mamy z nią umowę obwarowaną wszelkimi przepisami podpisaną na 10 lat. Ta  umowa gwarantuje nam ochronę naszych interesów w tym okresie.

JK – Panie prezesie, czy wymiana przyniesie jakieś oszczędności?
SK - Nie będzie kosztów dodatkowych i oszczędności na razie nie są oczekiwane. Wszystko pokaże praktyka. Wymiana ma przynieść ulepszenia, usprawnienia i poprawę komfortu życia mieszkańców.

Dziękujemy za rozmowę


W skład Zarządu SML-W wchodzą:

 

1. Korycki Stanisław   -  Prezes Zarządu

2. Rostkowska Halina - Główny Księgowy, Z-ca Prezesa Zarządu

3. Stefan Danuta       -  Członek Zarządu


Centrala
Tel.: (86) 273 88 44

Dział Techniczny

Tel.: (86) 273 88 34

Telefony konserwatorów:


Hydraulik - 607-233-194
( wszystkie osiedla)

Elektryk -  605-446-037
(os. Południe bud.: 1,2,5,7,8,10,11,14,15,18,19,
20,21,22,23,24,25,26,26A,45,46,47,50,51,52,53,
54,56,60,60A,61,62,65,66)

Elektryk -  607-608-117
(os. Broniewskiego, os. 1000-lecia, os. Centrum,
os. Południe bud.: 27,28,28A i B, 29,30,31,32A)

niedziela, 14 lipca 2024

Dni Grajewa 2024

Komentarze (16)

A jednak konsultacje z mieszkańcami - członkami spółdzielni powinny mieć miejsce. Dziwi mnie to, że takich nie było, co jest arogancją ze strony zarządu.

najlepsze i najbardziej żetelne były by liczniki przepływowe montowane przed zaworami na grzejnikach

Nareszcie! Ile razy było podawana propozycja wymiany podzielników na zebraniach! Dopiero Prezes "dojrzał" do prawidłowej decyzji. To nie buty są takim utrudnieniem lecz te odpisywane kreski - za flaszkę.

a co jeśli urządzenie będzie np wadliwe? (może tak być przecież) Jeśli z jakichś tam powodów źle się coś odczyta lub urządzenie np się uszkodzi i będzie źle odczytywało pobór ciepła? Co wtedy? Elektronika też czasami zawodzi i co wtedy?

Panie Prezesie zacznij od izolowania rur grzewczych jak w innych miastach gdyż tam gdzie wkopane są rury grzewcze w zimie topi się śnieg a mieszkańcy to widzą.Pan zaczyna od nowych podzielników i nadal naciągania mieszkańców w koszty.

No wreszcie skończy się kant i oszustwo.Ludzie przestaną zdejmować podzielniki i trzymać je w lodówce.

Zamienił stryjek siekierkę na kijek .BRAWO!!!

panie prezesie staraj sie ,staraj bo bedzie gudbaj tak, tak ...

sa ludzie normalni co mieszkaja ze slamsamy wiec mysle ze ich powinni od izolowac i dac do nowych mieszkan bronboze zalozyc u nas sztyblowo blagam nie robcie tego pozdrawiam

Jak Wam założa te podzielniki elektroniczne.to radzę wszystkim oszczędzać bardzo, bo można dopłacić duże sumy po rozliczeniu. Sprawdziłam to na swoim mieszkaniu w Białymstoku.zawsze skorzystałam z nadpłaty dość sporej .oszczędzałam wtedy jak były pomiarnikipoprzednie i teraz jak eletroniczne.mmoże jeszcze więcj, bo wcześniej o nich słyszałam i ledwie wyszłam na styk.Co chodzi o kreski ,.nigdy mnie nie oszukano,bo ja sama sprawdzałam najpierw.a przy odczycie było to samo. Skorzysta na tym firma dająca ciepło,i właśnie o to chodzi.mają na tych podzielnikach powypisywane swoje stawki .ceny o o to chodzi. Nic tylko oszczędzać,żeby choć nie dopłacać. O nadpłacie zapomnijcie. macie czas W grajewie ,możecie zaprotestować, choć nic to nieda.

Pec juz od roku odczytuje liczniki drogą radiową! Wstyd nie wiedzieć proszę pana!!

dziwne,pan prezes twierdzi,że ta inwestycja nie generuje żadnych kosztów i dlatego nie było konsultacji społecznych w sprawie wymiany podzielników,to znaczy ,że firma wygrywająca przetarg dała w leasing podzielniki nieodpłatnie dla całej spółdzielni,coś to jest podejrzane,jaki interes ma w tej sprawie owa firma a jaki spółdzielnia.Pan prezes twierdzi ,ze nie przewiduje sie żadnych oszczędności na wymianie podzielników,a jedynie poprawę komfortu życia mieszkańców,,jak dotąd nigdy wcześniej spółdzielnia nie dbała o zadne konforty życia lokatorów,jeśli już to o zatruwanie życia,gdyż pracownicy spółdzielni są niekompetetni na swoich stanowiskach i jest ich stanowczo za dużo.Osobiście czułbym się konfortowo gdyby zredukowano ilośc pracowników,którzy biorą wypłaty za siedzenie w biurze.Dzięki wymianie podzielników będą mieli pieniądze na kolejne zagraniczne wycieczki na nasz koszt,ale to szczegół ,bo my lokatorzy dostaniemy nowe podzielniki.

Hehe, to może ja w końcu opublikuję, co na to wszystko w ubiegłym roku powiedziała Prokuratura Grajewska i jak się wtedy Prezes z zastępczynią wypowiadali.....???

A czy te montowanie podzielników jest zgodne z prawem, bo sa miasta w których uznano, iz montowanie podzielników jest nie zgodne z prawem. Czy te podzielniki spełniaja normy europejskie, nic nikt o tym nie mówi , ajeśli nie to mozna zaskarżyć do komisji europejskiej. nie dajcie sie nabijać w butelkę.Uważajcie, bo teraz dopiero bedziecie dopłacać do ogrzewania.

Pisałam w poprzednim temacie zakładania podzielników - złożyłam w ubiegłym roku doniesienie do Prokuratury o popełnienie przestępstwa oszustwa przez SMLW nie tylko w kwestii podzielników wiszących 15 lat ( o 5 za długo) jak też liczników wody wiszących lat 16 ( a mogą tylko 5 bo później się je regeneruje, o masie niezgodności z przepisami uchwalonych uchwał i inne całe mnóstwo rzeczy i co?? Może udostępnię to co Prezes i cała reszta wtedy mówili - dopiero się ludziom oczy otworzą - a zapewniam, ze nie było to to co teraz. Serdecznie zapraszam.

Do ja. zainteresuj się czasami człowieku zebraniami członków spółdzielni, przyjdź, posłuchaj, zabierz głos i bądź na bieżąco. Ignorownaie zebrań skutkuje niewiedzą i niepotrzebną frustracją.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.