sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 6434 wyświetleń

Rośnie czy maleje populacja łosia

Wzorem lat ubiegłych Biebrzański Park Narodowy organizuje inwentaryzację łosia. Akcja odbędzie się w dniach 16-17 lutego br., na obszarze basenu dolnego i basenu środkowego doliny Biebrzy. Uzyskane wyniki, pozwolą sprawdzić czy populacja gatunku w Parku rośnie czy maleje.  

Akcja realizowana jest metodą pędzeń próbnych. Zwierzęta liczy się na określonych powierzchniach np. km na km. 3 boki powierzchni zajmują obserwatorzy, jeden ruchomy to naganka. Zwierzęta pędzą naganiacze, obserwatorzy je liczą. 

- Metoda pędzeń próbnych wymaga sporej liczby uczestników – przynajmniej 10 na jednym boku, co 100 m. Ważne jest by obserwatorzy byli sobie widoczni. Tradycyjnie udział w akcji weźmie 25 osób ze służby BnPN, brakuje nam blisko 20 osób - zaznaczył dr Krzysztof Frąckiel, starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym.

Wolontariusze, chętni do wzięcia udziału w akcji liczenia w dniu 17 lutego 2017 r. (piątek) powinni zgłosić swoje uczestnictwo do 15 lutego br. u dr Krzysztofa Frąckiela, e-mail: krzysztof.frackiel@biebrza.org.pl, tel. 85 738 30 18. Tego dnia ciche pędzenia zostaną przeprowadzone w rejonie wsi Sośnia i w borach sosnowych wzdłuż „Carskiej Szosy”. 

Zbiórkę osób chętnych zaplanowano na godz. 8.00 w siedzibie Parku w Osowcu-Twierdzy. Każdy uczestnik powinien dostosować swój ubiór do panujących warunków pogodowych, posiadać odpowiednie obuwie. Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w akcji w towarzystwie dorosłego opiekuna.

- Bycie wolontariuszem jest kwestią indywidualną. Dla jednych to dobra okazja, by się oderwać od codziennych obowiązków, innym zależy na kontakcie z naturą. Jedno jest pewne, uczestnicy inwentaryzacji mają szansę oprócz łosi zaobserwować też inne zwierzęta np. jelenie, sarny, czasami wilka – wymienia p. Krzysztof.

Po zakończeniu inwentaryzacji, organizatorzy przewidzieli gorący poczęstunek przy ognisku. Powrót do Osowca-Twierdzy planowany jest na godz. 16.15.zobacz też:
Inwentaryzacja łosi

Inwentaryzacja dzika (20-21 X)

Inwentaryzacja łosi 2014

Inwentaryzacja zwierzyny leśnej

 

Komentarze (3)

Jednoznacznie ciężko jest odpowiedź na pytanie zawarte w tytule artykułu o populację łosia, natomiast niewątpliwie populacja jeleni niezmiennie wzrasta, najbardziej zauważalna w miastach

Wiecej wilka wlasah i parkach więcej zwirzyny w miastah 1200wilka razy 1lg miesa to 2 losie dziennie tak losie nie rozmnarzajo się szybko pozdrawiam

Wiecej wilka wlasah i parkach więcej zwierzyny wmiastah 1200 wilka w Polsce razy 1 kg miesa 2 losie dziennie tak szybko nie rozmnarza się pozdrawiam

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.