Kraj

  • 2 komentarzy
  • 902 wyświetleń

Rodzice oszczędzają na edukacji

Średnio 234 zł miesięcznie w przeliczeniu na jedno dziecko wydadzą rodzice na dodatkowe zajęcia edukacyjne – wynika z badań CBOS. To o 11 proc. mniej niż przed rokiem.

Z badania CBOS przeprowadzonego na początku października wynika, że płatne zajęcia edukacyjne i ogólnorozwojowe finansuje swoim dzieciom 32 proc. rodziców. To o 5 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Większość (68 proc.) nie stwarza swojemu potomstwu takich możliwości.

- Spowolnienie gospodarcze i wzrost bezrobocia w kraju mogły przyczynić się do tego, że w bieżącym roku szkolnym mniej rodziców niż w ubiegłym finansuje swoim dzieciom dodatkowe płatne zajęcia edukacyjne i ogólnorozwojowe – oceniają autorzy badań.

Z badań CBOS wynika, że rodzice wydają coraz więcej pieniędzy na edukację dzieci. W 1997 r. było to 270 zł, w tym roku średnio 601 zł w przeliczeniu na jedno dziecko w wieku szkolnym.

Tegoroczne wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego były nieco niższe niż ubiegłoroczne, które wyniosły średnio 619 zł. Zmalały jednak tylko nakłady finansowe rodziców na szkolne ubrania (o 8 proc, do 173 zł średnio na jednego ucznia). Wzrosły natomiast wydatki na przybory potrzebne do nauki (o 23 proc., do 142 zł) i podręczniki (o 12 proc. do 290 zł).

Źródło: CBOS

 

Komentarze (2)

no niestety nie mam za co płacić za dodatkowe zajęcia.jedzenie jest na 1 miejscu żeby kupić ,jeśli jest tylko 900 zł wypłaty to ciekawe za co to sfinansować -chyba nie jeść......

ta szkola same wydatki dzieci sie puszcza do panstwowej szkoly to ledwo czlowiek koniec z koncem wiąże lewo na kanapki ma a co tu mowic o dodatkowych platnych zajeciach ? smiech ludzie za co...??? chyba trzeba zaczac isc i krasc

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.