niedziela, 26 września 2021

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 1690 wyświetleń

Rocznica Obławy augustowskiej z polityką w tle?

Rocznica Obławy augustowskiej z polityką w tle?

Jak co roku od 30 lat, w trzecią niedzielę lipca, mieszkańcy Gib złożyli kwiaty na upamiętniającym ofiary obławy augustowskiej wzgórzu.

Jednak pierwszy raz w historii, tydzień wcześniej swoje alternatywne obchody zorganizował Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z posłem Jarosławem Zielińskim na czele. Był apel pamięci, salwy honorowe i przemówienia. Zabrakło tylko mieszkańców Gib, którzy solidarnie z wójtem zbojkotowali, jak mówią te "polityczne obchody".

Obchody w Gibach zmieniły swój charakter w zeszłym roku. Mimo zebranych przez mieszkańców kilkuset podpisów, wojewoda podlaski przekazał upamiętniające ofiary obławy wzgórze z krzyżami nie gminie, a Związkowi Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej pod przewodnictwem księdza Stanisława Wysockiego.

Komentarze (8)

Ciekawe ilu z tych polityków, teraz to ich wnuki, zmieniło nazwiska po wojnie na polsko brzmiące, bardzo ciekawa lektura,

Po raz kolejny PiS chce zawłaszczyć i upolitycznić coś co polityczne być nie powinno. Wstyd.

Politycy, jak wiadomo, na wszystkim chcą coś ugrać..

Upolitycznić wszystko Szkoda że wieńców zandarmeria nie wyrywała z rąk jak to się ma w warszawce

Bardzo dobrze się stało. Lewacki wójt mógłby w przyszłości obniżać rangę tych rocznic lub nawet zaniechać. Mamy przykład w Gdańsku z Muzeum II wojny światowej czy Westerplatte, gdzie szczątki obrońców czekały 80 lat na godne upamiętnienie, a na terenach dawnej placówki rosły krzaki i funkcjonował publiczny kibel. Takie to było upamiętnienie lewaków.

I tak będzie wszędzie, obchody muszą być podwójne, każdy oddzielnie, jak w SMOLEŃSKU.
Jednego dnia poseł z żoną i z księżulkiem, innego dnia mieszkańcy z gospodarzem gminy i rodzinami ofiar jak było od 30 lat.

Rodziny ofiar zbrodni właśnie gromadzą się wokół ks. Wysockiego, którego ojciec był również ofiarą tej zbrodni. Artykuł jest nierzetelny i stronniczy. Wójt jest z opozycji (w wyborach startował przeciwko kandydatowi PiS) i dlatego chce umniejszać rangę tych uroczystości jak to robią jego koledzy z KO w innych miejscowościach.

edek - tak jest od 30 lat opozycja wymyslala obchody. Możesz ciemnocie to wciskać albo dzieciom.
Było dobrze dopóki poseł się nie wmieszał ze swoim bizancjum. Smoleńsk niczego nas nie nauczył, więc obchody będa podwójne albo potrójne.
Klasyk mówił: moja prawda jest najmojsza.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.