Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 7129 wyświetleń

Przez nieuwagę stracił 4 tysiące złotych!

Do kolneńskich policjantów zgłosił się mężczyzna, który został oszukany podczas sprzedaży CB radia i klamki od pojazdu ciężarowego na jednym z portali aukcyjnych. Z relacji 41-latka wynikało, że po zamieszczeniu ogłoszeń skontaktowali się z nim poprzez popularny komunikator potencjalni klienci. Po upływie kilku minut mężczyzna za pomocą komunikatora otrzymał od kupujących linki. Po kliknięciu w linki dotyczące dwóch transakcji, otworzyły się strony łudząco przypominające stronę banku, w którym posiada konto.

 

Następnie, aby  zalogować się, mężczyzna wpisał tam swój login i hasło do bankowości elektronicznej, a także numer pesel. Kupujący uprzednio poinformowali 41-latka, że w ten sposób będzie mógł odebrać pieniądze za sprzedawane przedmioty.

 

Po zalogowaniu się na stronach podanych w linkach, mężczyzna odebrał połączenia głosowe, gdzie automat podawał dalsze instrukcje dotyczące odbioru pieniędzy. Pod koniec rozmów usłyszał komunikaty, że za chwilę otrzyma połączenia z banku, podczas których zostaną mu przekazane trzycyfrowe kody. Postępując zgodnie z instrukcjami, wpisał powyższe kody w odpowiednich polach na stronach podanych w linkach. Po zakończeniu transakcji, aby sprawdzić czy przebiegły one pomyślnie, zalogował się na swoim telefonie poprzez aplikację mobilną do bankowości elektronicznej.

 

Okazało się że zamiast wpłaty za wystawione do sprzedaży przedmioty, z jego karty debetowej zostały wypłacone pieniądze w kwocie 4 tysięcy złotych. 41-latek poinformował policjantów, że w sprawie wystawionych przez niego do sprzedaży przedmiotów skontaktowała się z nim jeszcze jedna osoba. Potencjalny klient również przesłał za pośrednictwem komunikatora link, w który mężczyzna na szczęście już nie kliknął.

 

KPP w Kolnie

Komentarze (5)

tyle się o tym mówi i pisze na portalach

Miałam podobną sytuację, ale nie otworzyłam linków i kontakt się urwał. Stwierdziłam, że widocznie mieli złe intencje a ostrożności nigdy za wiele. Mam nadzieję, że zostaną złapani i odpowiednio potargani za uszy.

Jakieś skomplikowane procedury. W moim banku żeby otrzymać pieniądze przelewem wystarczy tylko podać numer konta dla kontrahenta Nigdy nikt żąda haseł ani loginów a tym bardziej PESEL-u.

Moja zasada jest prosta. Wolę sto razy nie uwierzyć, niż raz uwierzyć. Skutkuje wzorowo.

Tyle osób zostało oszukanych a nic nie słychać żeby kogoś złapali za takie oszustwa. Straszne, że można w kilka minut stracić wszystkie oszczędności... Działania policji przeciwko cyberprzestępczosci dopiero raczkują..

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.