wtorek, 28 marca 2023

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 12312 wyświetleń

Prostkowski wehikuł czasu

W dniach 22-26.11.2013 w prostkach odbyła się w Starej Szkole wystawa zatytułowana „W szkolnej ławce”. Zorganizowało ją, działające na terenie Prostek i w jego okolicach , stowarzyszenie historyczne „Granica”, którego przedstawicielami są Tomasz Szulc i Zbigniew Sobolewski.

-Już nie pierwszy raz robimy wystawę – opowiada Tomasz Szulc. - Nie mieliśmy oczekiwań, ale i tym razem społeczność prostkowska, i nie tylko, pozytywnie nas zaskoczyła. Wystawa była o historii szkoły w Prostkach. Znalazły się na niej m. in. stare zdjęcia, sprzęty szkolne np. szkła laboratoryjne i ławki, kroniki, dzienniki. Zainteresowanie przedmiotami używanymi kiedyś było bardzo duże. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć kawałka historii. Eksponaty były pożyczone dla stowarzyszenia z prywatnych kolekcji, dzięki czemu mogła się owa wystawa odbyć. Na to wydarzenie przybyło wiele osób z całego regionu, którzy chcieli powspominać czasy podstawówki. Liczną grupę zwiedzających przyciągnęły stare zdjęcia, na których mogli znaleźć siebie i swoich przyjaciół ze „szkolnej ławki”.

-Stowarzyszenie to jest pewnego rodzaju grupą miłośników historii, którzy mają swoje hobby – mówi Pan Tomasz – Pomagamy młodzieży rozwijać swoje pasje i dajemy alternatywną drogę do spędzania wolnego czasu. Organizacja ta istnieje już od dwóch lat, prężnie się rozwija i jest otwarta na młodzież jak i osoby dorosłe. Żeby do niej należeć nie potrzeba wiele. Wystarczą tylko chęci do rozwijania swoich zainteresowań i realizowania marzeń. Również Urząd Gminy Prostki oferuje swą pomoc. -Mamy plany przekazać piwnicę starej szkoły dla stowarzyszenia „Granica” w ramach współpracy i partnerstwa. Żeby zajęli się gospodarowaniem piwnicami, gdzie można by było przechowywać eksponaty, ponieważ często są rozproszone po różnych piwnicach, garażach. Tutaj będą w jednym miejscu i będą przechowywane w odpowiednich warunkach – wspomina Wójt Gminy Prostki, Pani Bożena Bagan.

Wszyscy byli zadowoleni z wystawy i bardzo doceniali wysiłek członków stowarzyszenia, którzy włożyli w to swoje serce. Wśród zwiedzających panowała pozytywna atmosfera i zachwycenie eksponatami. Młodzież ze zdziwieniem i zainteresowaniem słuchała starszego pokolenia, które z sentymentem wspominało szkolne czasy. -Dzięki tym ludziom nabieramy wiatru w żagle – mówi Zbyszek Sobolewski – Mamy chęci do dalszego rozwoju i zagłębiania się w historię tego pięknego regionu. Już planujemy nowe działania na przyszły rok.

 

Jakub Jan Kalbarczyk

Komentarze (8)

Swietny pomysł. Co na to inne szkoły? Pozdrawiam p.Dyrektora Szkoły.

Swietny pomysł. Co na to inne szkoły? Pozdrawiam p.Dyrektora Szkoły.

sama z checia bym poszla ale niestety nie moglam :(

Pomyślcie nad przeniesieniem całej ustawy do sieci - pod kątem tych co nie mogli jej zobaczyć z uwagi na odległość... idźcie z duchem czasu ! Pozdrawiam

Gratuluje pomyslu,! z bardzo duzym zainteresowaniem sie temu przygladam i podziwiam ludzi ktorzy maja jakies pasje,a my powrot do przeszlosci.

Kuba Super że postanowiłeś coś pisać o Prostkach Mam nadzieje że Będziesz jak twój tata

Dobry pomysł z tym przeniesieniem wystawy do sieci. Zdjęcia, dokumenty, mapy to pestka. Gorzej z meblami ale też do zrobienia. Porozmawiam z panami Tomkiem i Zbyszkiem. Dzięki za sugestie.
PS. Pozdrawiam byłych uczniów ;)

zdjęcia i dokumenty już w sieci łatwo znaleźć a meble ławki z dokładnymi fotkami i opisem na tablicy pl Tomek i Zbyszek mogą wszystko trzeba tylko ich poprosić :) :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.