Mieszkańcy gminy Prostki w niedzielę 11 września 2011 r. bawili się podczas gminnych dożynek.
O godzinie 12 - stej uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego, którą celebrował ks. proboszcz Paweł Brodziak i ks. Krzysztof, proboszcz z parafii w Wiśniowie Ełckim.
- Błogosławiony jesteś Panie, bo dzięki Twojej hojności mamy nasz chleb, owoc tej ziemi i pracy rąk ludzkich – mówiła Bożena Bagan, wójt gminy Prostki podczas mszy dożynkowej. – W chlebie jest nie tylko praca człowieka lecz również jego serce gotowe dzielić się tym co ma.
Mszę św. zakończyło zwyczajowe dzielenie się chlebem. Później uroczysty i barwny korowód ruszył spod kościoła na plac odchodów. Mieszkańcy Prostek i pobliskich miejscowości a nawet z Ełku przybyli całymi rodzinami, z dziećmi i wnukami. Tam również dzielono się poświęconym darem ziemi i pracy rąk ludzkich.
- Pogoda nam dopisała – cieszy się Sławomir Stepnowski z podprostkowskiego Krupina w czerwonym kontuszu szlacheckim powożący bryczką. – To gwarantuje dobrą zabawę.
Docenione starania
Zaszczytna funkcja starostów dożynek przypadła Jolancie i Andrzejowi Komosińskim, rolnikom ze wsi Marchewki.
- To było dla nas bardzo miłe zaskoczenie i wyróżnienie – mówi Jolanta Komosińska, sołtys sołectwa Marchewki. – U nas jest dużo dobrych rolników, tym bardziej cieszy, że funkcję starostów dożynek powierzono nam.
- Pracę pani Joli Komosińskiej, sołtysa sołectwa Marchewki dla jego społeczności docenili ludzie – zapewnia Bożena Bagan, wójt gminy Prostki. – Prywatnie, w domu, pani Jola wyśmienicie piecze ciasta i maluje na szkle. Pan Andrzej z sukcesami rozwija ich 103 hektarowe gospodarstwo.
Konkurs na dożynkowy wieniec wygrało dzieło mieszkańców z sołectwa Gorczyce. Drugie i trzecie miejsce przypadło Długoszom i Sołtmanom. Reszta sołectw otrzymała wyróżnienia, bo jak pochwaliła Bożena Bagan, wszystkie wieńce są wspaniałe, ale nagrodzone miejsca tylko trzy. Dużym wzięciem mieszkańców cieszyły się konkursowe ciasta wystawione do sprzedaży. Dojenie krowy, trójbój rolniczy i inne zabawy zapewniły dobrą rozrywkę. Muzycznie dożynki ubarwiły dzieci z Zespołu Szkół oraz Zespół Śpiewaczy z Koła Gospodyń Wiejskich w Wiśniowie Ełckim. Do tańca przygrywały zespoły Avanti, Mich-Tom i Imperium.
Janek Kalbarczyk