Pod koniec sierpnia tego roku wystartował projekt "Mój prąd", który skierowany jest do gospodarstw na terenie całej Polski. Biorąc udział w projekcie, jego beneficjenci mogą otrzymać nawet do 5000 złotych dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dofinansowania są przyznawane do wyczerpania limitu 1 miliarda, czyli może z niego skorzystać blisko 200 tysięcy prosumentów.
Do kogo jest skierowany projekt "Mój prąd"?
Projekt ten skierowany jest do osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby, a skorzystać z niego mogą wszystkie gospodarstwa znajdujące się na terenie Polski. Podstawowym warunkiem jest zakup i instalacja całkowicie nowego urządzenia, który zostało wyprodukowane maksymalnie do dwóch lat przed montażem. Wnioski o dofinansowanie mogą składać wyłącznie osoby, które jeszcze takiego dofinansowania nie dostały, co oznacza, że osoby biorące udział w poprzednich programach nie mogą ponownie wnioskować o wsparcie finansowe. Ponadto w programie „Mój prąd” może wziąć udział każda instalacja opłacona w całości lub część po 23 lipca. Termin pierwszego naboru już ruszył i potrwa do 20 grudnia 2019 roku, bądź też do wykorzystania wszelkich przeznaczonych na niego środków.
Dotacja z projektu zwanego również programem 5000+ może pokryć nawet do 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej, przy czym istotne jest, że nie może ona wynieść więcej niż 5000 złotych. Koszt średniej instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj oscyluje w granicach około 10 tysięcy złotych, co oznacza, że dzięki programowi będzie możliwe pokrycie około połowy kosztów założenia instalacji.
W programie mogą wziąć udział wszystkie te instalacje, które cechują się mocą zainstalowaną od 2 do 10 kW. Dofinansowanie obejmuje panele fotowoltaiczne oraz niezbędne do nich przyrządy. Warto również wspomnieć, że z dotacji można skorzystać również w sytuacji zakupu instalacji fotowoltaicznej na kredyt, a beneficjent może złożyć więcej niż jeden wniosek, z racji tego, że dofinansowanie przyznawane jest na konkretną instalację, która została podłączona do licznika dwukierunkowego w danym Punkcie Poboru Energii.
Dotacja na instalację oraz zakup fotowoltaiki nie jest opodatkowana, oznacza to więc, że osoba biorąca udział w programie otrzyma całość dotacji w kwocie netto. Czyli dla przykładu, jeżeli beneficjent otrzyma maksymalną wysokość dofinansowania, dostanie od odpowiednio 5000 złotych.
Wnioski należy składać od 30 sierpnia do 20 grudnia 2019 roku w formie papierowej. Wniosek do pobrania oraz wydrukowania można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski należy składać z odręcznym podpisem, a kopertę z jego zawartością należy opatrzyć napisem „Program Priorytetowy” „Mój prąd”.
Wnioski powinny być składane po zakupie oraz montażu instalacji fotowoltaicznej, a z dofinansowania może skorzystać tylko i wyłącznie instalacja fotowoltaiczna założona po starcie programu.
Od 21 października wnioski można składać również online za pośrednictwem strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która przekieruje nas bezpośrednio do wypełnienia wniosku przez internet. Aby złożyć wniosek w ten sposób, istotne jest posiadanie niezbędnych dokumentów takich jak e-dowód oraz kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej, którą należy opatrzyć adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”, zaświadczenie lub dowód świadczący o opłaceniu faktury, Zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika oraz, numer Punktu Pobory Mocy, oraz zaświadczenie o samodzielnym montażu instalacji, w przypadku gdy w ten sposób montowana była instalacja.
___________
Wnioski można składać również w formie papierowej osobiście w siedzibie NFOŚiGW przy ul. Konstruktorskiej 1 w Warszawie lub za pośrednictwem Poczty Polskiej. Wypłaty dofinansowania będą wypłacane niezwłocznie, po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku beneficjenta.
Jak uważa wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, inwestycja w instalację fotowoltaiczną powinna zwrócić się w ciągu pięciu lat, a przez kolejne 20 powinna przynosić zyski. Postawienie na instalację fotowoltaiczną to dobry pomysł dla każdego przedsiębiorcy, który chce dodatkowo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Program "Mój prąd" ma za zadanie pomóc zrealizować zobowiązania klimatyczne wobec Unii Europejskiej.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)