środa, 29 marca 2023

Wiadomości

  • 27 komentarzy
  • 10845 wyświetleń

Progi - potrzebne czy nie?

Najpopularniejszą i najprostszą metodą uspokojenia ruchu drogowego są progi zwalniające.

Mieszkańcy osiedlowych uliczek uważają je za gwarancję bezpieczeństwa, kierowcy natomiast często nazywają koszmarem i niejednokrotnie przyczyną usterek m.in. samochodowego zawieszenia.

O możliwości ograniczenia prędkości poprzez wybudowanie progów zwalniających decyduje zarządca drogi. W związku z tym należy, jeżeli ruch pojazdów jest zbyt uciążliwy, zwrócić się do Burmistrza z wnioskiem (zawierającym uzasadnienie) o montaż progów zwalniających na wybranej ulicy, jeżeli sprawa dotyczy terenu miasta. Warto, aby pod petycją podpisała się jak największa liczba zainteresowanych osób.

Pomimo, że zdania na temat spowalniaczy są podzielone, coraz częściej pojawiają się one na ulicach Grajewa. Wielu mieszkańców zgłaszało potrzebę zainstalowania ich podczas spotkań Burmistrza w okręgach wyborczych. Powstają one obecnie w wielu miejscach, bądź są wymieniane. Istnieje tylko różnica w materiale, z którego się je wykonuje. Obecnie drogowcy układają je z kostki brukowej, z czasem te nie sprawdzone z tworzyw sztucznych, zawierające niebezpieczne, często wystające elementy znikną z ulic naszego miasta.

O zamontowanie spowalniaczy będą starać się też mieszkańcy ul. Wiejskiej w Grajewie. Ta pozbawiona poboczy i chodników lokalna droga biegnie wzdłuż osiedla domów jednorodzinnych. Wielu kierowców wybiera właśnie tę uliczkę, jako mniej zatłoczoną alternatywę wyjazdu z Dwornej w stronę Ełku. Ulica jest prosta, ma gładką nawierzchnię, na kilkusetmetrowym odcinku samochody jadą zazwyczaj "ile fabryka dała".

Najwyraźniej mało kto przejmuje się ustanowioną tam "czterdziestką" oraz pieszymi zmuszonymi poruszać się skrajem ruchliwej jezdni. Dlatego też wielu mieszkańców tego zakątka właśnie w progach widzi nadzieję, że będzie bezpieczniej, kierowcy wreszcie będą tam jeździć wolniej – wyznała Wanda Fabiszewska, mieszkanka ulicy Wiejskiej.

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (27)

Mi jakoś te progi nie przeszkadzają wystarczy zwolnić i nic zawieszeniu się nie stanie

Bardzo potrzebne. Proszę o zrobienie progów na oś centrum przy bł. 37, 38 walka jest już 3 lata i nic . Albo kamery może uwierzcie co się tam dzieje.

Nam progi zwalniające nie są potrzebne, lecz chodniki dla pieszych. Są osiedla w mieście, które przed laty zostały pozbawione chodników i do tej pory nikt tych chodników nie ułożył. Jak tak można?

PROGI tylko i wyłącznie naprzeciw przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Poza tym idiotyzm. Czy miasto pomyślało że nie ma drogi dojazdowej do szpitala bez progów? Mimo wszystko życzę aby osoba decydująca o progach nie zapadła na zawał ani nie uległa tragicznemu wypadkowi. To jest normalnie paranoja z tymi progami w Grajewie, w dodatku 80 % progów za wysokie. A zwolennikom (bo tacy też są) proponuję zamontowanie na przeciw każdej klatki schodowej i każdej prywatnej bramki.

szkoda tylko ze sa waskie (okolo 50 cm) i wysokie a nie bardziej pomyslane z wiekszym nakladem finansowym jak za granica ,ze cale auto osobowe wjedzie na prog i pozniej zjezdza ,wowczas zawieszenie nie dostaje w dupe (szerokowsc ok 2m) spokojnie autem sie wjezdza i zjezdza ,efekt jest ten sam tylko z poszanowaniem auta urzytkownika drogi

Progi są konieczne!

spoldzielna nastawiala barier na chodnikach a puk na ulicach szok......

na wiejskiej? lekka przesada!!!

Progi są absolutnie niepotrzebne!
Jedziesz stówą przez osiedle i nagle trzeba hamować, bo rura wydechowa może odpaść na garbie!
Kto to wymyślił?! A tak szczerze, to przydałoby się jeszcze parę... Chociażby na tej uliczce od Koszarowej do przedszkola. Jedni rodzice prowadzą dzieci na piechotę, a tu z impetem w uliczkę wjeżdża z impetem samochód, w którym za kierownicą inna mamuśka depcze pedał gazu, bo się śpieszy...

Progi Progi to sami sobie kierwocy robia jak nie umieja jezdzic to maja progi przykład ulica Witorowa od Targowej do rynku jak się jeździ jak idiota ile fabryka dala a obok sa domy w każdej chwili dziecko może wyjść na jezdnie bądź osoba starsza a debil bo tak nazywa się kierowca co tak jeździ to potem ma progi na jezdni !!!! sami sobie to robicie !!!

Potrzebne na sportowej,poniewaz szybja jezdza samochody

Dzieci sa wszedziej,wracaja ze szkol same,musza byc progi!!

Do Corleone. Widzisz popieram w stu procentach. Jak tłumaczyłem że zamiast progów można postawić co kilkadziesiąt metrów kląb betonowy z kwiatami by wymusić ruch serpentyną i raz po lewej raz po prawej by ustąpić pierwszeństwa to każdy w czoło się pukał a ja takie żeczy w Szwecji na osiedlach 20 lat temu widziałem i są do dziś.

Ja uwazam ze sa potrzebne, u nas jest wielu oszolomow i zmuszaja one do zmniejszenia szybkosci.Bardzo dobre progi zrobil PUK na skrzezowaniu z ulica Krasickiego,porzadne i lagodne,ciekawe czy dlugo wytrzymaja w takim stanie.

W nie ktorych miejscach tak ale nie w takich gdzież górki sie zjeżdża i próg jest :/

Nie budowniczy pojadą na Litwę i zobaczą jakie tam są progi. Szerokie bez inwazyjne dla zawieszenia a robią robotę. Pamiętam tych pajaców od pierwszych w Grajewie progów przy szkole nr 2. Wszyscy haczyli podwoziem.

Progi są okej. A jak ktoś zasówa ile się da, to na progu się obudzi, żeby zwolnić albo coś sobie urwie.

Ja bym proponowal zeby zrobili kilka progow na przemyslowej

PROGI ,PROGI ?-owszem-pod warunkiem że będą celowe i bezpieczne. Po pierwsze-dla kogo potrzebne są progi na skrzyżowaniach, szczególnie tuż za skrzyżowaniem. Największym błędem jest zbudowanie progu na ulicy Targowej tuż przed górką. BEZPIECZNE to jest- powinno być szersze i nie za wysokie. Tam gdzie jest to nie celowe,powinno być na jednej połowie jezdni.

.....progi potrzebne.....ale kto wymyślił i wyraził zgodę na płot!!!!! i zagrodzenie głównej drogi dojazdowej na Osiedlu przy boku nr 5-6?????? co na to przedstawiciele władz urbanistyki miasta, straży pożarnej ( w razie pożaru),,pogotowia itd....od 40 lat była ta droga i przejazd ta drogą..a teraz ?? a może to wymyślił właściciel "Medikusa"????........to jest dla mieszkańców okolicznych bloków wielkie utrudnienie...i tylko patrzeć jak dojdzie do stłuczki czy wypadku przy wyjeździe koło bloku nr 4...tam przecież chodzi tyle dzieci do szkoły???!!!!!!!!!!!...zapraszam redaktorów z EGrajewo na te drogę z płotem.!!!..to się nadaje do telewizji!!!!!!!!!!

Zeby baranstwo nie siedzialo za kierownica to progi bylyby nie potrzebne.

progi jak najbardziej przy szkołach, w innym przypadku jestem przeciwnikiem , bo każdy posiadacz prawa jazdy powinien dostosować się do przepisów,

Tak są potrzebne do niszczenia zawieszenia w pojeździe i do hamowania co parę metrów. A przecież wystarczyło by stosować się przepisów i znaków.

Są potrzebne żeby idioci zwalniania bo to jeżdżą sami debile jeszcze powinni zrobić na wojska Polskiego z dziesięć sztuk na całym odcinku.

Jeśli już są instalowane to moim zdaniem powinny być to wyspowe progi zwalniające. Spełniają swoją rolę a nie niszczą zawieszeń aut

"krzysiekk " masz tu cały pogląd:
http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Ogrodzenie_na_drodze,26864.html

po jaką cholerę tyle u nas w Grajewie tych progów co ileś metrów jakiś leży. Kamery by mogli pozamontowywać. Progi przecież spowalniają karetki, policję i straż.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.