wtorek, 27 lutego 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12256 wyświetleń

Pracowite wakacje dzieci

Od trzech tygodni uczniowie mają wakacje, co nie znaczy, że wszyscy odpoczywają. Przynajmniej co piąty część lata będzie dorywczo pracował. Nie inaczej jest ze studentami.

Oficjalne dane z Powiatowego Urzędu Pracy w Grajewie nie wskazują na zbyt duże zainteresowanie młodzieży pracą na wakacje.

- W bieżącym roku do PUP Grajewo z terenu powiatu nie wpłynęła żadna oferta pracy sezonowej na wakacje np. przy zbiorach owoców . Do Urzędu zgłaszają się uczniowie w poszukiwaniu wakacyjnych ofert pracy , jest to jednak niewielkie zainteresowanie młodych pracą sezonową, są to tylko pojedyncze osoby  – mówi Bożenna Zakrzewska, dyrektor PUP w Grajewie.

Mimo iż Młodzieżowe Centrum Karier oraz OHP w Grajewie przygotowały wiele ciekawych szkoleń i warsztatów zawodowych, to uczniowie co raz częściej szukają pracy na własną rękę. Dlatego co roku w okolicach dużych sklepów spożywczych, chodniki oraz ulice pełne są młodych sprzedawców owoców, warzyw czy okularów.

16-tni Kamil Głowczyński z Grajewa co roku podczas wakacji sprzedaje jagody, porzeczki i poziomki. Pomaga mu młodszy o trzy lata brat Konrad. Chłopcy korzystając z obfitości okolicznych lasów najpierw udają się po owoce, by potem od rana handlować na ulicach Grajewa. Uczniowie jagody sprzedają w cenie 5 zł/ l.

- Chcemy zarobić parę groszy na wakacje, oczywiście nie są to duże pieniądze, ale na nasze potrzeby wystarczy. Za pierwsze zarobione  kupimy sobie dużo słodyczy  – mówi 16-letni Kamil Głowczyński, gimnazjalista z Grajewa.

Wakacje, to również doskonały okres na zarobek dla studentów. Ci jednak w przeciwieństwie do swoich młodszych kolegów i koleżanek pracy szukają nie w Polsce, lecz za granicą. Pokaźna grupa studentów z Grajewa wakacje spędza w USA lub Anglii, gdzie oprócz podreperowania domowego budżetu, można szybko opanować język obcy.

- W tym roku aby wyjechać do pracy w USA przesunęłam egzaminy na wcześniejszy termin. Taki wyjazd pozwoli mi na odłożenie pieniędzy na czesne oraz udoskonali mój angielski -  mówi Renata, studentka z Grajewa.


e-Grajewo.pl

Komentarze (4)

>>Oficjalne dane z Powiatowego Urzędu Pracy w Grajewie nie wskazują na zbyt duże zainteresowanie młodzieży pracą na wakacje.

A może tak trochę porównań - dokładne dane - statystyki - porównajmy ich z np Mońkami czy innymi PUP

Ja jak staram sie znaleźć pracę to nic nie ma w Grajewie... nawet jakaś opieka nad dziećmi w ogłoszeniach to do Warszawy lub do innego miasta. A jak juz w tym mieście to już posada zajęta, albo jestem za młoda do pilnowania 5 latka ! ;//

Chętnych do pracy nie brakuje ale dobrych prac sezonowych na wakacje brakuje

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.