Rynek pracy dotykają znaczne przeobrażenia. Zmienia się nie tylko struktura zatrudnienia, ale i formy współpracy. Co więcej, coraz częściej firmy decydują się na zatrudniania pracowników w trybie online. Nikogo nie dziwi już fakt, że spędzając cały dzień w domu przed komputerem, można jednocześnie wykonywać obowiązki zawodowe. Jakie zalety niesie ze sobą praca zdalna oraz jakie wyzwania stawia przed przedsiębiorcami? Sprawdźmy!
Wielu cenionych specjalistów, zwłaszcza z branż, które w jakiś sposób dotykają Internetu (np. marketing internetowy czy pozycjonowanie serwisów www, grafika komputerowa) pracują na własny rachunek. Oznacza to, że nie zatrudniają się na stałe w żadnej firmie. Najczęściej zakładają swoją działalność, gdyż tylko wtedy mogą dyktować stawki. Współpraca zdalna umożliwia nam zatrudnienie ich choć na część etatu. Przedsiębiorce nie interesuje wówczas fakt, w jakim mieście czy województwie mieszka na co dzień wybrany pracownik.
Współpraca zdalna może wiązać się z obniżeniem kosztów prowadzenia biznesu. Po pierwsze w niektórych przypadkach można całkowicie zrezygnować z wynajmu biura. Do pracy wystarczy przecież komputer z dostępem do sieci. Można ją więc wykonywać z dowolnego miejsca. Po drugie, jeżeli koszty zatrudnienia pracowników w danym województwie są wysokie, to być może warto zastanowić się nad zatrudnieniem osób z innego miejsca, gdzie średnia zarobków jest niższa. W ten sposób zaoszczędzi się nie tylko na prowadzeniu biura, ale i wypłatach pracowników.
Mnóstwo pracodawców nie jest jeszcze przekonana do tej formy zatrudniania pracowników. Najczęściej obawiają się oni utraty kontroli. Trudno jednoznacznie sprawdzić, czy rzetelnie wykonywali swoje obowiązki w 8-godzinnym trybie pracy. Niekiedy pewną trudność stanowi także komunikacja. Tego rodzaju problemy można łatwo rozwiązać, wystarczy zdecydować się na dedykowane aplikacje bądź oprogramowania. Zalicza się do nich m.in. host-exchange.pl oferujący możliwość pracy w trybie online we współdzielonej chmurze. Firma ta świadczy usługi hostingu rozwiązań na platformie Microsoft. W ten sposób zyskujemy wgląd do pracy innych osób. Ponadto, zapewnia bezpieczeństwo wszystkich danych, co jest kluczowe podczas pracy zdalnej. Czym właściwie jest Hosting Exchange? To system pocztowy klasy biznes, który używany jest przede wszystkim do obsługi poczty e-mail, zarządzania zadaniami, uzyskiwania dostępu do dokumentów, list adresów i wielu innych. Przenosząc pracę do chmury stawiamy na szybkie wdrażanie, mniejsze koszty IT oraz bezbolesną migrację. Takie rozwiązanie niesie więc ze sobą same plusy.
Wydaje się, że praca zdalna w przyszłości może zdominować wiele branż. Z pewnością stanie się tak z tymi zawodami, które na co dzień opierają się na współpracy online. Daje to wiele, nowych możliwości zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Najważniejsze to nauczyć się z nich korzystać.
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
Komentarze (0)